Поняття про хроматографію - Гібридні методи. Газова хромато-мас-спектрометрія

У 1952 р. англійський учений А. Дж. Мартін і його співробітник А. Джеймс, займаючись аналізом жирних кислот, зробили два дуже важливих спостереження. По-перше, вони виявили, що методом хроматографії можна розділити не тільки розчинені рідкі речовини, але також гази і пари. По-друге, вони показали, що поділ може здійснюватися не тільки завдяки багаторазовому повторення циклу адсорбція-десорбція, але і шляхом чергування абсорбції і десорбції.

Слова адсорбція і абсорбція відрізняються між собою однією буквою, але використовуються вони для позначення абсолютно різних процесів. Ад-сорбція являє собою концентрування речовини на поверхні розділу фаз (твердої-газоподібної, твердої-пароподібної, твердої-рідкої). При абсорбції розчини, гази або пари теж стикаються з рідкою фазою, але молекули цих речовин не затримуються на поверхні розділу, а поглинаються, тобто розчиняються, в обсязі рідини і твердого тіла.

Явища, пов'язані з абсорбцією газів в рідинах, лежать в основі газорідинної хроматографії найбільш поширеного в даний час методу розділення. Коли над рідким розчином знаходиться газ, то між молекулами газу, які розчиняються в рідині, в тими, що залишаються в газовій фазі, встановлюється динамічна рівновага. Якщо над рідиною знаходиться не індивідуальний газ, а суміш газів і ця суміш почне переміщатися, то окремі компоненти газової суміші, володіючи різною розчинністю в цій рідині, пересуваються з різними швидкостями. У кінцевому рахунку газова суміш розділиться на складові частини.

Як видно, принцип поділу рідких сумішей, запропонований Кольором, може знайти застосування і для аналізу сумішей газів (рисунок 1.2.1). Впровадження цього принципу в аналітичну практику відкрило "золотий вік" хроматографії, який триває і в наші дні.

адсорбція і абсорбція на межі розділу рідкої і газової фаз

Рисунок 1.2.1 - Адсорбція і абсорбція на межі розділу рідкої і газової фаз.

Більшість хроматографічних методів засновано на тому, що аналізована суміш разом з рухомою фазою пропускають через хроматографічну колонку. В залежності від того, чи є нерухома фаза твердим носієм або рідиною, компоненти аналізованої суміші адсорбціюються на поверхні твердого тіла або розчиняються в рідині. У результаті ці компоненти утримуються нерухомою фазою і просуваються по колонці повільніше, ніж інертна рухома фаза. Якщо умови хроматографії сприятливі для поділу, то кожен компонент утримується нерухомою фазою по-різному. У результаті швидкості просування окремих компонентів вздовж колонки будуть неоднакові, і, як і в дослідах кольори, кожен компонент утворює своє "кільце", і ці "кільця", або, як їх називають, зони, роздільно, одна за одною вийдуть з колонки.

Механізм поділу сумішей у колонці не залежить від того, чи знаходяться окремі компоненти в газовій фазі або в рідкому розчині, хоча хроматографи, призначені для маніпулювання з газами і рідинами, мають різну конструкцію.

Прилад для аналізу сумішей у вигляді газу або пари називається - газовим хроматографом, а метод аналізу - газовою хроматографією. Рідкі суміші аналізують за допомогою рідинного хроматографа, і метод аналізу отримав назву рідинної хроматографії. [1]

Похожие статьи




Поняття про хроматографію - Гібридні методи. Газова хромато-мас-спектрометрія

Предыдущая | Следующая