Зв'язок попиту з пропозицією. - Методи вивчення і прогнозування попиту покупців в роздрібних підприємствах (на прикладі магазину "Літера")

Одним з найважливіших умов розвитку ринку та обігу товарів є пропозиція товарів, що представляє собою масу товарів, яка перебуває на ринку або може бути доставлена на нього.

Пропозиція і попит - дві протиборчі одна одній і взаємообумовлені категорії ринкової економіки. Пропозиція формується під впливом населення, а попит формується і реалізується тільки при наявності пропозиції товарів на ринку. Їх глобальні співвідношення відображають певний рівень розвитку економіки країни або регіону.

Пропозиція товарів на ринку або в системі товарного обігу дорівнює сумі реалізованого попиту на товари, плюс приріст товарних запасів на складах виробників і в торговельній мережі або мінус зниження запасів у системі товарного обігу.

Основними джерелами формування товарної пропозиції в масштабах країни є вітчизняне виробництво та імпорт товарів із зарубіжних країн, а в масштабах регіону - місцеве виробництво, завезення з інших регіонів і імпорт. Співвідношення зазначених джерел залежить від рівня розвитку виробництва і системи товарного обігу, а також від цінової, тарифної та податкової політики держави або регіону.

Таким чином, масштаби, якість і динаміка розвитку товарної пропозиції визначаються масштабами та динамікою розвитку платоспроможного попиту населення і одночас виступають в якості основних показників рівня розвитку системи товарного обігу і економіки країни або регіону.

Аналіз і прогнозування попиту. Обробка отриманої інформації

Для визначення обсягу виробництва необхідно оцінити ситуацію на ринку, тобто провести аналіз попиту і оцінити рівень конкурентоспроможності продукції, виробленої даним підприємством.

Зробити аналіз попиту теоретично дуже складно, так як будь-яке вивчення статистики, залучення соціологічних досліджень і друкованих матеріалів дає дуже приблизний результат. Особисті контакти з можливими покупцями дають можливість визначити їх перевагу, смаки і вимоги, але це вимагає великих витрат часу і грошей. В даному випадку ефективно застосувати пробні продажі, але це не завжди реально здійснити.

Вивчення попиту на товари та послуги має стати основою для організації та поточного управління господарської діяльності підприємства, планування обсягу продажів, забезпечення процесу закупівлі товарів, підвищення організації і рівня обслуговування покупців, а також для вивчення ефективної цінової політики. Тому вивчення попиту є не самоціллю, а об'єктивною необхідністю, що передбачає вдосконалення всіх сторін господарської діяльності торгового підприємства, підвищення його конкурентоспроможності та ролі на ринку конкретних товарів і послуг.

Запропонувати товар, який відповідає особливостям попиту покупців, можливо тільки на основі докладного вивчення попиту на конкретному підприємстві.

При вивченні попиту на рівні торгового підприємства необхідно враховувати такі особливості:

Попит повинен вивчатися не тільки в цілому, але і в розрізі окремих товарних груп і асортиментних позицій і навіть окремих товарів;

Попит повинен вивчатися відносно не тільки сукупного усередненого покупця, а й кожної конкретної групи покупців, розділених за різними ознаками (стать, вік, сімейний, соціальний стан, рівень доходів тощо). В межах кожної досліджуваної групи необхідно виділяти особливості попиту і орієнтуватися на них.

Необхідно визначити і конкретизувати об'єкт вивчення попиту. Об'єктом вивчення попиту може бути, з одного боку, асортиментна структура товарів і послуг або певний товар, а з іншого боку, контингент споживачів конкретного торгового підприємства;

Чітко намітити організаційний рівень вивчення попиту, що припускає виділення функцій і завдань.

Незважаючи на те що попит формується безпосередньо на підприємствах, проте вивченням його повинен займатися не тільки сам користувач інформації, тобто підприємство, а й вищі рівні організації та управління, такі, як об'єднання підприємств, асоціації тощо При цьому основні функції повинні здійснювати спеціалізовані служби по вивченню споживчого попиту, які виконують роботу кваліфіковано за замовленнями підприємств, фірм на договірних умовах, або спеціально створені відділи вивчення попиту в структурі великих підприємств.

Методи маркетингових досліджень, у першу чергу діляться на методи збору первинних та фізичні методи збору вторинних даних.

Побічні дані - інформація, зібрана коли-небудь якихось цілей, які пов'язані із поточною завданням.

Первинні дані - інформація, зібрана дослідником спеціально на вирішення конкретної проблеми. Найчастіше під проведення маркетингового дослідження розуміють саме збір первинної інформації. Методи збору первинних даних, своєю чергою, діляться на методи збору якісних даних, методи збору кількісних даних.

Якісна дослідження відповідає стосовно питань "як" і "чому". Цей тип досліджень дозволяє їм отримати дуже докладні дані про поведінку, думці, поглядах, відносинах дуже малий групи осіб. Отримані дані неможливо знайти виражені кількісно (за рідкісними винятками), проте дають хороше уявлення про спосіб думок споживачів. Якісні дослідження незамінні розробки нових товарів, рекламних кампаній, вивченні іміджу фірм, торгових марок й розв'язанні інших подібних завдань.

Похожие статьи




Зв'язок попиту з пропозицією. - Методи вивчення і прогнозування попиту покупців в роздрібних підприємствах (на прикладі магазину "Літера")

Предыдущая | Следующая