Організаційно-функціональне забезпечення маркетингової діяльності туристичногопідприємства "Алітас-Тур" - Організаційне забезпечення маркетингової діяльності підприємства

Формування ринкової економіки викликало великий інтерес до форм і методів виробничо-комерційної діяльності. Особливе місце серед них займає маркетинг, який забезпечує не тільки ефективне задоволення потреб ринку, але й успіх підприємств у конкурентній боротьбі. Зародившись у виробничій сфері, маркетинг досить довгий час не знаходив відповідного застосування в сфері туризму. Однак зростання конкуренції, комерціалізації туристичної діяльності призвели до необхідності нагального впровадження основних елементів маркетингу в практику роботи туристичних підприємств. Водночас туризм має свою специфіку, пов'язану з характером надання послуг, формами продажу, характером праці та ін. У силу цього маркетинг у туризмі має ряд характерних рис, які і виділили його як окремий напрямок маркетингу як науки і навчальної дисципліни.

Реалізація концепції маркетингу на туристичному підприємстві вимагає створення відповідної служби маркетингу. В організаційній структурі туристичних фірм служба маркетингу є елементом, який координує діяльність всіх без винятку структурних підрозділів.

Для аналізу організаційно-функціонального забезпечення маркетингової діяльності підприємства було обрано туристичне підприємство "Алітас-Тур", яке спеціалізується на наданні туристичних послуг, а саме: туристично-екскурсійно-відпочинкові поїздки, міжнародні та внутрішні автобусні перевезення, оренда автобуса з водієм, послуги екскурсовода. Дана організація за формою підприємництва є товариством з обмеженою діяльністю. На сьогодні на підприємстві працює 86 осіб. Для кращого розуміння, яке місце займає маркетинг у даній організації, відобразимо організаційну структуру управління товариства з обмеженою відповідальністю.

На даному підприємстві відділ маркетингу знаходиться під керівництвом заступника директора з екскурсійних питань. До складу цього відділу входять 4 робітники, кожен з яких відповідає за певну частину маркетингової діяльності. Відповідальним за виконання маркетингових функцій є начальник відділу маркетингу. Він контролює роботу інших маркетологів і звітує перед заступником з екскурсійних питань та директором за своєчасне і правильне виконання своїх обов'язків.

У своїй поточній роботі відділ маркетингу постійно контактує з відділом організації турів з приводу новинок у туристичному світі, інформація про які використовується у подальшій розробці рекламних кампаній. Наприклад, при збільшенні попиту на путівки до теплих країн взимку, при рекламуванні такої подорожі, буде використано заохочення до альтернативи, щодо того як зустріти новорічні свята тощо. Також неможливо уникнути контактів з бухгалтерією, яка виділяє кошти на ті чи інші рекламні заходи.

На мою думку, підпорядкування відділу маркетингу заступнику директора з екскурсійних питань є недоцільним, оскільки масштабність завдань, які поставлені перед відділом маркетингу дають підстави для розширення цього відділу. Розширення сприяло б збільшенню можливостей, які можна використати у маркетинговій діяльності і залучення більшої кількості ресурсів, як трудових, так і матеріальних, а підпорядкування відділу маркетингу було б набагато перспективніше директору ніч заступнику директора з екскурсійних питань.

Жодна організація, яка займається наданням туристичних послуг не може користуватись тільки наявними в її асортименті маршрутами. Постійно змінюються поняття населення про найкращий відпочинок, змінюється мода на престижні місця відпочинку, з'являються нові курортні райони, нові клієнти приходять з новими запитами і т. ін.

Кожне туристичне підприємство повинно постійно стежити за змінами, які відбуваються на ринку туристичних послуг, встигати реагувати на них. Для того, щоб постійно володіти інформацією про всі зміни на ринку туристичних послуг, мати можливість оперативно реагувати на них і навіть самому створювати вигідні для себе зміни, кожному туристичному підприємству необхідно проводити маркетингові дослідження - постійні і періодичні. Проведення таких досліджень знаходиться у компетенції відділу маркетингу.

Отже, відділ маркетингу на даному підприємстві виконує важливу роль. У його компетенції знаходяться дослідження кон'юктури ринку, конкурентного середовища підприємства, потреб споживачів тощо.

Маркетолог на даному підприємстві діє згідно з посадовою інструкцією, поданою нижче:

ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ МАРКЕТОЛОГА

I. Загальні положення

    1. Маркетолог здійснює дослідження кон'юнктури ринку, платоспроможного попиту на продукцію підприємства, прогноз продажів, цін, діяльності конкурентів, розробку пропозицій по удосконалюванню методів конкурентної боротьби. 2. Маркетолог підпорядковується безпосередньо начальнику відділу маркетингу. 3. Маркетолог повинен мати вищу інженерно-економічну або технічну освіту. 4. Маркетолог повинний знати такі внутрішні і зовнішні документи та інструкції:
      - законодавчо-нормативні акти України; -методичні матеріали по дослідженню ринку збуту і попиту на продукцію; - економічні і технічні показники щодо надання послуг чи виробництва товарів; - перспективи розвитку підприємства; - основи організації виробництва, праці і керування; - норми виробничої санітарії, охорони праці, техніки безпеки і протипожежного захисту; - порядок розробки планів виробництва і реалізації продукції.
    5. Маркетолог керується у своїй роботі чинним законодавством України, наказами і розпорядженнями директора підприємства, положенням про відділ маркетингу, розпорядженням його начальника і дійсною посадовою інструкцією.

II. Завдання та обов'язки

    1. Аналіз і прогнозування основних кон'юнктуроутворюючих факторів потенційних ринків збуту випущеної підприємством продукції:
      - комерційно-економічних, включаючи економічну ситуацію і фінансовий стан потенційних покупців, реальний платоспроможний попит на що випускається продукцію і співвідношення попиту і пропозиції на конкурентні види продукції, - обсягів постачання і якості конкуруючої продукції, її переваг і хиб у порівнянні з продукцією даного підприємства; - наявності нових ринків збуту і нових споживачів що випускається підприємством продукції.
    2. Дослідження споживчих властивостей виробленої продукції і збір інформації про задоволеність ними покупців. 3. Виявлення передових тенденцій у світовому виробництві продукції по профілю підприємства. 4. Виявлення системи взаємозв'язків між різноманітними чинниками, що впливають на стан ринку й обсяг продажів. 5. Розробка на основі вивчення кон'юнктури і ємності ринку прогнозів по платоспроможному попиті на нову і що випускається продукцію. 6. Розробка короткострокової (1-2 року), середньострокової (до 5 років) і довгострокової (до 10-15 років) стратегії маркетингу з урахуванням потреб виробництва, ємності ринку, що змінюється платоспроможного попиту, проникнення на нові ринки збуту, досягнень науково-технічного прогресу, конкуренції. 7. Розрахунок ємності ринку для продукції підприємства. 8. Збір, систематизація й аналіз усієї комерційно-економічної інформації з кон'юнктури потенційних ринків збуту продукції підприємства. Створення інформаційно-статистичної бази даних по маркетингу. Використання цих даних для прискорення збуту продукції. 9. Визначення питомої ваги продукції основних конкурентів у загальному обсязі збуту на даному ринку. 10. Дослідження структури, складу й організації роботи збутової мережі, що обслуговує даний ринок. 11. Організація зворотного зв'язку із споживачами. Вивчення думки споживачів по поліпшенню продукції, що випускається. 12. Аналіз методів розгляду і задоволення претензій і рекламацій, що надійшли від споживачів, і здійснення контролю за їхнім повним задоволенням у встановлені терміни. 13. Аналіз сильних і слабких сторін конкуруючої продукції. 14. Розробка разом із менеджерами по рекламі і стимулюванню збуту стратегії реклами по кожному виду послуг, які надаються. 15. Аналіз організації оптової торгівлі, збутової мережі, вибір найбільш оптимальних по тривалості, вартості каналів реалізації продукції підприємства. Оцінка ефективності роботи збутової мережі. 16. Аналіз стану реалізації продукції підприємства, виявлення продукції, що не має достатнього збуту, визначення причин цього. 17. Формування нових потреб із метою розширення ринку і пошуку нових форм застосування послуг, що надаються. 18. Розробка пропозицій по створенню принципово нової продукції. 19. Розробка пропозицій по стимулюванню збуту продукції, що не має попиту, шляхом підвищення якості продукції, організації додаткової реклами, зниження цін. 20. Підготування пропозицій по притягненню спеціалістів інших підприємств і організацій до рішення проблем маркетингу, вивчення попиту на продукцію, реклами. 21. Розробка пропозицій по підвищенню ефективності маркетингу.

III. Права

    1. Вимагати від підрозділів підприємства уявлення матеріалів, необхідних для здійснення роботи, що входять у компетенцію маркетолога. 2. Вносити пропозиції, що враховують вимоги споживачів, по розробці й організації виробництва нових виробів, якості і конкурентноздатності щодо наданих послуг. 3. Давати для підрозділів підприємства вказівки по усуненню недоліків у технології надання й організації збуту послуг. 4. За результатами маркетингових досліджень давати пропозиції керівництву підприємства про застосування санкцій і про заохочення стосовно окремих робітників і підрозділів підприємства. 5. Бути представником у вищих організаціях із доручення керівництва підприємства з питань, що ставиться до компетенції маркетолога. 6. Залучати у встановленому порядку спеціалістів науково-дослідних заснувань і навчальних закладів, а також робітників підприємств для проведення досліджень кон'юнктури ринку, потреби і платоспроможного попиту, організації виставок, реклами. 7. З відома керівника підприємства і відділу скликати наради з питань маркетингу.

IV. Відповідальність

Маркетолог відповідає за слушність, обгрунтованість, достовірність і ефективність розроблених пропозицій по наданню туристичних послуг, а також за своєчасне і якісне виконання вимог даної посадової інструкції.

Похожие статьи




Організаційно-функціональне забезпечення маркетингової діяльності туристичногопідприємства "Алітас-Тур" - Організаційне забезпечення маркетингової діяльності підприємства

Предыдущая | Следующая