Висновки та рекомендації - Формування асортименту товарів у роздрібній торговельній мережі

Формування асортименту товарів являє собою процес підбору для продажу різних груп товарів, їх видів, та різновидів за всіма ознаками, що їх відрізняють.

Процес управління формуванням асортименту товарів керівництво "АТБ" здійснює самостійно, виходячи з реального попиту споживачів і в межах повноважень, передбачених статутом. Проведений аналіз процесу управління формуванням асортименту товарів в супермаркеті "АТБ" (Богдана Хмельницького вулиця, 104, Переяслав-Хмельницький, Київська область, 08400) дає можливість зробити висновки і внести наступні пропозиції.

Для раціонального проведення асортиментної політики фірмі необхідно вивчати і прогнозувати попит. Прогнозування умов розвитку магазину дасть змогу вчасно спрогнозувати інфляцію, безробіття, тенденцію до збільшення чи зменшення доходів, перспективи розвитку інвестицій у різні сфери. Орієнтуючись на певні прогнозовані умови, керівництво супермаркету "АТБ" зможе більш ефективно здійснювати прогноз своєї діяльності. На жаль, робота по організації вивчення попиту в супермаркеті "АТБ" носить не чіткий і не систематичний характер.

Для підвищення ефективності управління формуванням асортименту товарів керівництву супермаркету "АТБ" потрібно:

    - проводити цілеспрямовану асортиментну політику, яка допоможе фірмі визначити конкурентоздатність її товарів на даному продовольчому ринку області, дозволить уникнути значних фінансових, підприємницьких і організаційно-комерційних ризиків. Для цього керівництву фірми потрібно формувати асортиментну політику так, щоб від кожного виду товару отримувати максимальний ефект як в грошовому вираженні, так і в плані задоволення потреб своїх покупців; - підтримувати постійний контакт з потенційними споживачами. З даною метою пропоную управлінському персоналу фірми розробити і використати систему зв'язку з відвідувачами супермаркету; - активізувати проведення рекламної діяльності фірми, націленої на інформування потенційних покупців про якість і властивості товарів, місце торгівлі ними. Для підтримання даної пропозиції, пропоную ввести посаду маркетолога, який би постійно організовував і підтримував нові аспекти рекламної діяльності, своєчасно розробляв і надсилав рекламні об'яви, повідомлення в місцеву пресу та телебачення; - налагодити у фірмі використання прогресивних форм і методів вивчення попиту. Проводити різноманітні види виставок, купівельні конференції, тестування товарів, анкетування покупців з метою ознайомлення покупців з товарами-новинками фірми, вияснення думки про них в потенційних покупців;

Грамотне управління формуванням асортименту в супермаркеті "АТБ", дозволить керівництву не лише вирішити проблеми покращання фінансового стану, а й активізувати свою діяльність на конкурентних ринках м. Переяслава - Хмельницького.

Похожие статьи




Висновки та рекомендації - Формування асортименту товарів у роздрібній торговельній мережі

Предыдущая | Следующая