Аналіз ринку - Формування комплексу маркетингу організації

Для визначення свого місця на будь-якому ринку підприємець повинен ретельно дослідити, вивчити і проаналізувати даний ринок. На сучасному ринку є доволі велика пропозиція товарів і послуг. Тому, щоб зробити свій товар максимально відповідним потребам споживачів потрібно максимально глибоко дослідити ці потреби. На сьогоднішній день на ринку товарів існує багато продукції, яка за своєю якістю або ціною не повністю влаштовує потреби споживачів.

Для успішного функціонування фірми потрібно провести ретельні маркетингові дослідження, результати яких допоможуть керівництву фірми прийняти ефективні рішення для того, щоб завоювати прихильність споживачів та розширити частку ринку.

Окрім вивчення поведінки споживачів, комплекси дослідження ринку передбачає аналіз ринкових можливостей, які відкриваються перед підприємством. У ході даних досліджень вивчають особливості і перспективи розвитку попиту на конкретні товари, позиції конкурентів на ринку, їх сильні і слабкі сторони, динаміку цін тощо.

Аналіз ринку розпочинають із вторинної інформації, яка міститься у таких джерелах як Інтернет, журналах "BAZAR", "VOGUE" та ін. Після аналізу вторинної інформації, було проведено збір та обробку первинної інформації. Збір первинних даних потребував ретельної підготовки. Для здійснення опитування було розроблено анкету, яка складалась з різних запитань.

Проаналізувавши вторинну і первинну інформацію, було виявлено незадоволену потребу, яка полягає в якісних парфумах по відносно невисокій ціні.

Відповідно до виявленої незадоволеної потреби на ринку, підприємство "L'odeur" вирішило ретельніше дослідити ринок і почало з визначення індивідуальних потреб, які задовольняються даним товаром.

Таблиця 1

Класифікація потреб за матрицею індивідуальних потреб

Класифікаційна ознака

Складова ознака

Характеристика

1

2

3

1. По ієрархії потреб

Соціальні(вищі): у самовиразі.

Парфуми є предметом повсякденного вжитку для багатьох людей, проте без них людина в принципі може нормально існувати. Зазвичай люди використовують їх для самовираження і задоволення своїх естетичних потреб.

2. Фактори які впливають на формування потреб

Статеві, вікові.

При виборі тих чи інших парфумів зазвичай залежить від статі людини та її віку. Запахи парфумерії для чоловіків і жінок досить відрізняються. Також це залежить і від віку покупців.

3. По часових параметрах

Поточні(теперішні).

Використання парфумів задовольняє бажання людини на той момент, коли вона їх використовує.

4. За принципом задоволення

Задовольняються одним товаром.

Для задоволення потреби достатньо купити один флакон тих парфумів, які найбільше подобаються.

5. За чіткістю переводу в характеристики товару або послуги

Якісні.

Від того наскільки якісні парфуми, тобто, як довго тримається запах, настільки і задовольняється потреба людини.

6. За ступенем принципового задоволення

Частково задоволені.

Фірма "L'odeur" намагається виготовляти такі парфуми, які повністю будуть задовольняти клієнтів за якісними та ціновими характеристиками.

7. За масовістю розповсюдження

Графічно: всезагальне, соціально:(по доходу).

Наша фірма працює на всеукраїнському ринку, тому розповсюдження товару є всезагальне. Тим більше, що в найближчому майбутньому вона має на меті вийти на світовий ринок парфумерії. Також в середині соціальної групи поширення товару здебільшого залежить від доходів споживачів.

8. По еластичності

Еластичні.

Конкуренція на ринку парфумів є достатньо високою. Тим більше, якщо враховувати той фактор, що парфуми не відносяться до товарів першої необхідності, то ціна на товар вагомо впливає на його попит.

9. За природою виникнення

Прямо індуковані.

Парфуми використовують практично кожного дня для того щоб задовольнити потребу в самовираженні, додати впевненості в собі, і просто для емоційного задоволення.

10. За суспільною думкою

Соціально-позитивні.

Парфумерія настільки поширений предмет, яким користується практично кожна людина щодня.

11. За глибиною проникнення в суспільну свідомість.

Усвідомлені всією потенційною соціальною групою.

Не залежно від статі, кожен знає про таку необхідну річ як парфуми, і всі, хто намагається завжди виглядати добре, користуються ними.

12. За ступенем поточної необхідності.

Нормальні.

Парфуми - це такий товар, який можна купити практично в будь-якому місті без проблем.

13. За причиною виникнення.

Привиті: модою, рекламою.

Вибір того чи іншого товару дуже часто залежить від навколишнього середовища. Реклама на телебаченні, в журналах, Інтернеті тощо сильно впливає на людський вибір. Також більшість людей намагається купляти такий товар, який є актуальний та модний. На вибір парфумів також впливає думка та вподобання відомих людей.

14. За часовими параметрами споживання.

Ті, що задоволені періодично.

З часом запах парфумів вивітрюється, або в більш загальному значенні, рано чи пізно взагалі вони закінчуються. Тому вони задовольняють потребу протягом певного часу.

15. За свободою задоволення.

Деформовані: низького ступеня.

Покупець може не мати достатньо грошей для здійснення покупки даного товару.

16. За специфікою задоволення.

Індивідуалізовані.

Кожна людина визначає сама для себе потребу в цьому товарі. Є люди, для яких парфуми є одним із найважливіших предметів щоденного використання, в свою чергу інші можуть цілком нормально без них обходитись.

17. За характером бар'єрів задоволення потреб.

Ресурсні.

Переважно причиною відмови собі в покупці парфумів, які сподобались є їх ціна. Тобто не завжди люди мають достатньо коштів, щоб дозволити собі купити, те, що вони хочуть.

Маркетингове середовище підприємства - сукупність активних суб'єктів і сил, які діють за межами підприємства і впливають на можливості служби маркетингу встановлювати та підтримувати з цільовими споживачами стосунки ділового співробітника [1, с. 25].

Отже, на роботу підприємства впливають зовнішні та внутрішні фактори, які і становлять маркетингове середовище.

Мікросередовище утворюють сили, які безпосередньо стосуються самого підприємства [1, с. 25].

Постачальниками фірми "L'odeur" є:

    - Найбільші в світі компанії з виробництва субстанцій для парфумерно-косметичної продукції, такі як: Cognis, Clariant, Dragoco, FREY+LAU GMBH, IFF, SCHUMANN SASOL, Floressence, FRUTAROM; - Швейцарські фірми "FRYMA" і "IWKA", які постачають обладнання.

Маркетингові посередники:

Ь Рекламне агентство "Star";

Ь Підприємство автотранспортних перевезень "Інтеравто";

Ь Банки "Кredobank" та "UniCredit Bank";

Ь Страхова компанія "UNIQA".

Клієнтурні ринки:

    § Мережа магазинів "Імідж", "SEPHORA", " BROCARD"; § Приватні магазини косметики та парфумерії "Стиль", "Аромат".

Конкуренти:

Е Фірми "Kristall", "Ефект", "Loren", "Joli-Parfum".

До контактних аудиторій відносяться ЗМІ (радіо "SKY", телебачення "новий канал", "1+1"), журнали "OOPS", "JOY", "COSMO". Також до них належать різноманітні державні заклади, самі працівники підприємства.

Макросередовище - це ті сили, які впливають на підприємство, проте не можуть ним контролюватись. Якраз під впливом макросередовища й існують всі вищерозглянуті фактори мікросередовища.

У демографічному аспекті важливим є зміна в чисельності населення, його розподіл за статтю та віком.

В економічному аспекті потрібно враховувати такий важливий фактор, як доходи населення. Ціна товару повинна відповідати купівельній спроможності споживачів.

Вплив факторів природного середовища є важливим, оскільки підприємство мусить обмежувати свої викиди, щоб не забруднювати довкілля.

Зміна факторів у науково-технічному середовищі спричиняють зміни у технології виробництва.

Також на діяльність підприємства впливають зміни політичного середовища. Зміни в законах, нові положення можуть обмежувати діяльність фірми, а з іншого боку сприяти її розвитку.

До культурних факторів належать певні традиції, духовний розвиток населення. Підприємство повинно враховувати вподобання, спосіб життя та певні звички споживачів.

Фактори мікро - та макросередовища можуть впливати як позитивно, так і негативно на діяльність підприємства. В даному прикладі такі фактори мікросередовища, як постачальники, посередники та клієнти мають позитивний вплив на діяльність та сприяють подальшому розвитку фірми. Такий фактор як конкуренти негативно впливає на діяльність фірми, проте з іншого боку він стимулює підприємство вдосконалюватися та розвиватися. Контактні аудиторії можуть мати як позитивний так і негативний вплив на підприємство, залежно від того, яку інформацію вони будуть доносити до споживачів.

Похожие статьи




Аналіз ринку - Формування комплексу маркетингу організації

Предыдущая | Следующая