Методи аналізу формування асортименту на підприємствах роздрібної торгівлі - Формування асортименту товарів у роздрібній торговельній мережі

І прибуток, і обіг - найважливіші характеристики ефективної роботи магазину. Вони тісно пов'язані між собою: зростання обороту, як правило, призводить до зростання прибутку при правильному управлінні асортиментом і ціноутворенням.

Незважаючи на тісний взаємозв'язок цих характеристик, кожну з них слід розглядати окремо.

Прибуток - це показник фінансових результатів діяльності підприємства (різниця між обігом і сумою затрат).

Обіг - сума продажу споживчих товарів населенню.

Існує декілька підходів до аналізу асортименту з точки зору обігу та прибутку. Всі товарні групи (а також товарні позиції всередині групи) можуть бути розділені на чотири великі групи за двома ознаками: прибуток та обіг. Кожна ознака має два варіанта відображення: високий і низький.

У відповідності з цим підходом приймається рішення по асортименту:

    - найбільша увага і заходи по просуванню, кращі місця в торговому залі - Зіркам; - Генератори прибутку і Генератори потоку повинні якісно виконувати свої задачі - приносити прибуток і забезпечувати обіг; їм слід приділяти багато уваги, підбирати найбільш вигідніші місця в торговому залі; - Марнотратці місця вимагають особливої уваги: необхідно проводити додатковий аналіз, щоб виявити причини невдачі цих товарів (погана викладка, перебої з поставками, неконкурентоспроможні ціни)[7].

Існує два методи аналізу асортименту - це АВС - аналіз та XYZ - аналіз. Основна ідея методу АВС - аналізу полягає у відомому принципі Паретто: "за більшість можливих результатів відповідає відносно невелика кількість причин", в даний час більш відоме як "правило 20:80". Яскравий приклад цього правила: 20% товарів приносять 80% прибутку; 20% покупців приносять 80% обігу.

Даний метод отримав широке розповсюдження завдяки своїй універсальній ефективності. По суті АВС - аналіз - це складання рейтингових списків за різними параметрами. В рамках загального рейтингового списку ми отримуємо три групи об'єктів - А, В і С, які відрізняються по своїй значущості та долі в загальному асортименті:

Група А - найбільш ходові 1015% всієї номенклатури товарів з загальною питомою вагою в товарообігу 7580%. Ці об'єкти вимагають досконалого планування, постійного обліку і контролю.

Група В - середньоходові товари з часткою в номенклатурі 2025% і в товарообігу - 1510%. Ці об'єкти в меншій мірі важливі для компанії і вимагають звичайного контролю і обліку.

Група С - товари обмеженого попиту, які складають 6070% всієї номенклатури і 510% загального товарообігу. Це малоцінні об'єкти, що характеризуються спрощеними методами планування, обліку і контролю.

Отже, метод АВС - аналізу є доволі простий і доступний у використанні, проте має і певні недоліки:

    - не дозволяє оцінювати сезонні коливання продаж; - не спрацьовує там, де відбувається щомісячне оновлення асортименту (наприклад магазини модного одягу); - може дати невірний результат, якщо даних для аналізу мало; - АВС - аналіз буде непотрібним, якщо товарна номенклатура складається з дуже малої кількості позицій (менше 10-ти [7].

В той же час проведення такого аналізу лише за вартісним критерієм дає не зовсім об'єктивне уявлення про окрему асортиментну позицію, оскільки товари можуть суттєво відрізнятися за цінами чи частотою споживання. Так, у групу А можуть потрапити як найменування товарів з низькими цінами та великими обсягами реалізації, так і товари з високими цінами та низьким обсягом реалізації. Тому проведений вартісний аналіз потрібно доповнити аналізом досліджуваного асортименту за кількісним показником чи частотою попиту на товари, який отрримав назву XYZ-аналізу за сталістю споживання.

Основна ідея XYZ - аналізу полягає у групуванні об'єктів аналізу по мірі однорідності параметрів, які аналізуються (за коефіцієнтом варіації). Іншими словами, цей аналіз розділяє об'єкти за ступенем відхилення від середнього показника, що розраховується за декілька періодів. На практиці інформацію для проведення XYZ - аналізу одержують шляхом зняття показників із контрольно-касових апаратів в місцях продажу товарів, зокрема із щоденних звітів ЕККА в розрізі асортиментних позицій.

Етапи проведення XYZ - аналізу:

    1. Обираємо об'єкт аналізу (товарна група) і параметр (обіг або прибуток), за яким будемо порівнювати об'єкти; 2. Визначаємо кількість періодів, за якими буде проводитись аналіз; 3. Визначаємо коефіцієнт варіації - середнє квадратичне відхилення - для кожної товарної групи; 4. Складаємо рейтинговий список товарних груп за зростанням коефіцієнта варіації; 5. Визначаємо до яких груп - X, Y або Z - будуть відноситись проаналізовані товарні групи.

Група Х - об'єкти, коефіцієнт варіації яких не перевищує 10%;

Група Y - об'єкти, коефіцієнт варіації яких складає 10-25%;

Група Z - об'єкти, коефіцієнт варіації яких перевищує 25%.

XYZ - аналіз доцільно використовувати якщо кількість періодів, за які здійснюється аналіз, доволі велика і чим більша ця кількість - тим вірніші будуть результати.

Самим серйозним недоліком XYZ - аналізу є те, що в реальному житті на продаж і прибутковість товарів в магазині впливає велика кількість факторів. Це і сезонність попиту, і регулярність доставки, і коливання цін у конкурентів на аналогічний товар, і наявність чи відсутність спеціальних заходів по просуванню товарів та ін. Ці фактори будуть викликати коливання продажу і, як результат - високі показники варіації.

Таким чином можна сказати, що результати XYZ - аналізу будуть достовірними, тільки якщо аналізується достатньо довгий період часу, що також не завжди можливо, так як в магазині постійно відбувається ротація асортименту, та і ситуація на ринку міняється досить швидко[7].

Впровадження інтегрованого АВС - та XYZ - аналізу в практику роботи роздрібних підприємств забезпечує ефективне управління товарним асортиментом, що, в свою чергу, сприяє прискоренню обертання товарів, зменшення їх надлишку, зниження ризику його списання, мінімізації сумарних затрат пов'язаних з запасами.

Похожие статьи




Методи аналізу формування асортименту на підприємствах роздрібної торгівлі - Формування асортименту товарів у роздрібній торговельній мережі

Предыдущая | Следующая