Порядок формування асортименту товарів у супермаркеті "АТБ" - Формування асортименту товарів у роздрібній торговельній мережі

Супермаркет "АТБ" (Богдана Хмельницького вулиця, 104, Переяслав-Хмельницький, Київська область) було відкрито у грудні 2005 року. Це другий за розміром супермаркет міста, розташований він у районі Автовокзала. Спеціалізується супермаркет в основному на продажу продуктів харчування, проте в магазині є відділ промислових товарів.

Наявність та різноманіття товарів - це базовий принцип торгівлі, особливо за системою самообслуговування. Працювати з максимальним успіхом супермаркет може лише за умови повністю заповнених полиць і наявності постійно поновлюваного асортименту. Середня кількість товарних позицій, що наявні в кожному супермаркеті "АТБ" більше 25 тис. найменувань.

Як згадувалось раніше, процес формування асортименту товарів в магазинах складається з трьох етапів:

    1. Встановлення групового асортименту товарів в магазині (визначення асортиментного профілю на основі маркетингових досліджень в області цільового ринку); 2. Розрахунок структури групового асортименту (визначення кількісного співвідношення окремих груп товарів), тобто визначення широти асортименту; 3. Визначення внутрішньогрупового асортименту (здійснюється підбір конкретних різновидів товару у межах кожної групи), тобто визначається глибина асортименту.

На першому етапі асортимент супермаркету "АТБ", що в місті Переяслав - Хмельницький був встановлений маркетинговим відділом на основі даних отриманих за допомогою маркетингових досліджень в області цільового ринку переяславського регіону. Було враховано і асортимент представлений в магазинах-конкурентах, і наявність цих магазинів поблизу "АТБ" і звичайно дані опитування потенційних(на той час) відвідувачів. Таким чином, було визначене місце і роль супермаркету в загальній системі торгового обслуговування населення міста.

На другому етапі була встановлена широта асортименту, тобто було встановлено кількість товарних груп, які будуть представлені на полицях супермаркету. Цей показник був розрахований виходячи з розміру торгової площі магазину та його розміщення.

Третій етап - найбільш відповідальний у процесі формування асортименту, так як на ньому були визначені конкретні різновиди товарів, які будуть представлені на полицях супермаркету "АТБ". На цьому етапі враховувалось місце здійснення торгівлі, склад покупців та ін.

Перед відкриттям магазину був встановлений асортиментний перелік товарів, який сьогодні дає змогу не лише регулювати асортимент товарів, а й контролювати його повноту та стабільність.

Сьогодні асортимент супермаркету "АТБ" формується у відповідності с поточним АВС аналізом. Площа супермаркету розподіляється між товарними категоріями пропорційно їх грошовому та кількісному об'єму реалізації. Аналогічний підхід застосовується і в середині категорій.

Товари, що наявні в асортименті супермаркету "АТБ", поділяються на вісім основних категорій:

    - алкогольні та безалкогольні напої, бакалія; - овочі та фрукти; - кондитерські вироби; - гастрономія; - риба охолоджена, заморожена; - м'ясо охолоджене; - непродовольча група товарів.

Таблиця 2.1

Асортимент супермаркету

Відділ

Асортимент

Алкогольні та безалкогольні напої, бакалійна група товарів

Соки, води, вина, горілка, лікери, вермути, настойки, наливки, пиво, слабоалкогольні напої, джини, крупи, мука, макаронні вироби, крохмаль, сіль, цукор, олія, майонези, кетчупи, соуси, спеції та приправи, харчова сода, оцет, желатин, дріжджі, гірчиця, консервовані овочі, маслини, м'ясні та рибні консерви, фруктові консерви та ін.

Овочі та фрукти

Яблука, банани, груші, ананаси, виноград, сливи, абрикоси, картопля, цибуля, буряк, морква, капуста та ін.

Кондитерські вироби

Цукерки вагові та фасовані, шоколад, торти, тістечка, печиво вагове та фасоване, вафлі вагові та фасовані, драже, пряники, дитяче харчування, пластівці, жувальні гумки, горішки, фісташки, кава, чай, хліб, булочки, зефір, мармелад та ін.

Гастрономія

Сири, ковбаси, сосиски, сардельки, м'ясні делікатеси, молоко, кефір, масло, солодкі сирки, маргарин, вершки, йогурт, сир кисломолочний, яйця, свіжозаморожені овочі, заморожені напівфабрикати

Риба охолоджена, заморожена

Короп, карась, товстолоб, сьомга, форель, щука, раки, сом та ін.

М'ясо охолоджене

Свинина, яловичина, курятина, індюшатина та ін.

Непродовольча група товарів

Посуд, товари побутової хімії, одяг, взуття, жіноча гігієна, товари для дітей, косметична продукція та ін.

Вважаючи головною задачею створення зручності покупцям та скорочення часу на придбання товарів, в магазині організовано розміщення товарів за споживчими комплексами.

При цьому враховано не лише оптимальне товарне сусідство, а й використані дані аналізу потоку покупців. Товари повсякденного попиту розміщені у певній віддаленості від входу, щоб стимулювати споживачів до здійснення імпульсних покупок на шляху до необхідних їм товарів.

Щоб зрозуміти наскільки якісно був сформований асортимент супермаркету "АТБ", що розташований у м. Переяслав - Хмельницький проаналізуємо його товарооборот за 3 роки. Про динаміку виконання товарообігу свідчать дані таблиці 2.2.

Як свідчать наведені дані, за три роки діяльності супермаркету товарообіг збільшився порівняно з 2013 роком на 17млн. грн. Ріст товарообігу, розрахований ланцюговим методом, склав у 2014 р. 126,4 %, а у 2015 р. лише - 103,6 %.

Найбільше зниження товарообігу порівняно з планом спостерігається у 2015 році, в результаті цього було реалізовано менше продукції споживачам, ніж планувалося.

Основними причинами невиконання плану по товарообігу я вважаю відкриття в місті нових магазинів-конкурентів. Також свій негативний вклад в діяльність супермаркету внесли політичні події на сході країни, що відбилось на наявності товарів на полицях супермаркету.

Таблиця 2.2

Аналіз динаміки виконання товарообігу супермаркетом "АТБ"

Роки

Товарообіг, млн.. грн

Фактичний товарообіг в % до

Відхилення фактичного товарообігу від планового

План

Факт

Плану

Минулого року

В сумі, млн..грн.

В %

2013

90

87

96.66 %

-

-3

-3.34%

2014

100

110

110%

126.4 %

+10

+10%

2015

120

114

95%

103.6 %

-6

-5%

Виходячи з даних по товарообігу за попередній рік, формується асортимент товарів супермаркету на наступний рік та визначається розмір товарних запасів.

Обов'язковим, при формуванні асортименту, є його відповідність асортиментному переліку товарів для магазину, розробленому та підписаному керівництвом компанії.

Важливим показником стабільності сформованого асортименту в супермаркеті є раціонально сформовані товарні запаси. Товарний запас "АТБ" розраховується з двухтижневого показника продаж.

Таким чином, можемо зробити висновок - формування асортименту в супермаркеті "АТБ" відбувається поетапно: спочатку розраховується груповий асортимент товарів в магазині - визначається широта асортименту; потім встановлюється внутрішньогруповий асортимент - визначається глибина асортименту.

Найголовнішим фактором який впливає на ці показники є попит споживачів, і під його впливом асортимент товарів супермаркету "АТБ" на сьогоднішній день нараховує більше 25 тис. найменувань, які можуть задовольнити смаки найвибагливіших покупців.

Похожие статьи




Порядок формування асортименту товарів у супермаркеті "АТБ" - Формування асортименту товарів у роздрібній торговельній мережі

Предыдущая | Следующая