Методи аналізу формування асортименту у супермаркеті "АТБ" - Формування асортименту товарів у роздрібній торговельній мережі

Формування асортименту товарів у роздрібній торговельній мережі потребує не тільки встановлення, але і постійного регулювання і систематичного контролю за дотриманням його повноти і стабільності.

Для регулювання і контролю повноти асортименту у супермаркеті "АТБ" застосовують АВС-аналіз - це складання рейтингових списків за таким параметрм, як товарооборот. В рамках загального рейтингового списку ми отримуємо три групи об'єктів - А, В і С, які відрізняються по своїй значущості та долі в загальному асортименті. Даний метод отримав широке розповсюдження завдяки своїй універсальній ефективності.

Проведемо оцінку асортименту молочних товарів методом АВС-аналізу. Розглянемо товарооборот за 2015 рік основних марок молочної продукції, які представлені у супермаркеті "АТБ" на рис. 2.1.

товарооборот за 2015 рік основних марок молочної продукції, які представлені у супермаркеті

Рис.2.1 Товарооборот за 2015 рік основних марок молочної продукції, які представлені у супермаркеті "АТБ"

Залежно від розміру товарообороту, який дає кожна окрема марка продукції поділимо їх на 3 групи:

Група А - ТМ Президент, ТМ Простоквашино, ТМ Данон, ТМ Злагода - найбільш ходові товари з загальною питомою вагою в товарообігу 7580%. Ці об'єкти вимагають досконалого планування, постійного обліку і контролю;

Група В - ТМ Добриня, ТМ Щодня, ТМ Гурманіка - середньоходові товари, які в меншій мірі важливі для компанії і вимагають звичайного контролю і обліку, їх питома вага в товарообігу 7580%;

Група С - ТМ Галичина, ТМ На здоров'я, ТМ Ласуня - товари обмеженого попиту, які складають 510% загального товарообігу. Це малоцінні об'єкти, що характеризуються спрощеними методами планування, обліку і контролю.

Завдяки даним отриманим за допомогою АВС-аналізу керівництво супермаркету "АТБ" може бачити не лише який товар приносить найбільший прибуток, а й може корегувати асортимент відділу на майбутній період з врахуванням максимального показника прибутковості.

Ще одним важливим показником якісної роботи з формування асортименту - це коефіцієнт стійкості.

Розрахуємо коефіцієнт стійкості асортименту молочної продукції. Згідно з асортиментним переліком у продажу має бути 6400 найменувань молочної продукції. У 2015 році працівниками магазину було проведено чотири перевірки роботи магазину. Перевірками виявлено: кількість молочних виробів, які фактично були у продажу на дату перевірки, становила:

    - 15.01.2015 р. - 6100; - 16.04.2015 р. - 5200; - 15.07.2015 р. - 5400; - 20.10.2015 р. - 3800.

Коефіцієнт стійкості розраховується за формулою 1.2, і дорівнює:

Числове значення коефіцієнта стійкості асортименту повинен знаходиться в межах від 0 до 1.

При цьому чим ближче цей показник до одиниці, тим повніший і стійкіший ассортимент в магазині, тим якісніше він сформований. В даному випадку він дорівнює 0,8.

Керівництву "АТБ" необхідно контролювати наявність на підприємстві встановленого асортименту товарів молочного відділу відповідно до асортиментного переліку.

Основні причини які впливають на стійкість асортименту є:

    - затримки в відправленні товарів постачальниками; - порушення графіку завезень; - несвоєчасне подання замовлення на поставку товарів;відсутність періодичного контролю за дотриманням договорів поставки товарів.

Отже, ми бачимо, що процес формування асортименту у супермаркеті "АТБ" це складний але недосконалий процес.

Дуже важливим на цьому етапі являється постійне регулювання і систематичний контролю за дотриманням повноти і стабільності асортименту наявного в магазині.

Похожие статьи




Методи аналізу формування асортименту у супермаркеті "АТБ" - Формування асортименту товарів у роздрібній торговельній мережі

Предыдущая | Следующая