Планування асортименту товарів в магазинах. Асортиментна політика підприємства - Формування асортименту товарів у роздрібній торговельній мережі

Оскільки від раціонально сформованого асортименту багато в чому залежить економічна та фінансова стабільність підприємства, дуже важливе значення відіграє процес його планування. Навіть дуже добре продуманий план збуту продукції та реклами не зможуть нейтралізувати помилок, яких припустилися раніше на етапі планування асортименту.

Кожне роздрібне торгове підприємство, проводить в процесі своєї діяльності асортиментну політику - визначення товарних груп, що найбільш вигідніші для успішної роботи на ринку і забезпечення економічної ефективності діяльності підприємства в цілому.

Основні задачі, які ставить перед собою асортиментна політика:

    - задоволення потреб споживачів; - оптимальне використання технологічних знань та досвіду підприємства; - оптимізація фінансових результатів підприємства (формування асортименту базується на очікуваній рентабельності та величині прибутку); - завоювання нових покупців шляхом розширення сфери застосування; - дотримання принципів гнучкості за рахунок диверсифікації сфер діяльності підприємства; - дотримання принципу синергізму, який полягає в розширенні цільового ринку, розширенні асортименту товарів та послуг.

При формуванні асортименту головним принципом відбору товарів для реалізації повинно бути обов'язкове випробування перших партій нових товарів. Реалізація традиційних товарів повинна виступати як допоміжна функція продажу (хоча це не виключає значної долі таких товарів в структурі продажу). Таким чином, в цілому асортимент товарів в магазині, повинен складатися з наступних груп товарного надходження:

    - пробні партії нового товару; - традиційні товари; - супутні товари.

Асортимент за перерахованими групами повинен формуватися на основі даних одержаних при вивченні попиту. Дані отримані після вивчення попиту цільового ринку дають можливість більш правильно і точно спланувати асортимент для магазину. Процес планування асортименту продукції має певні фази, які наведені в таблиці 1.1.

Таблиця 1.1

Основні фази планування ассортименту продукції

Фази

Задачі

1

2

1

Визначення поточних та потенційних потреб покупців; аналіз способів використання продукції, а також особливості поведінки покупців в даному сегменті ринку

2

Оцінка виробів-аналогів на підприємствах конкурентах

3

Аналіз якості виробів, тобто визначення ступеня їх відповідності вимогам покупців з точки зору здатності задовольнити конкретну вимогу в функціональному та естетичному відношенні

4

Визначення того, якими виробами повинен бути поповнений асортимент продукції та які товари слід виключити з нього по причині недостатньої рентабельності, морального зносу, зниження конкурентноздатноості та ін.

5

Розгляд пропозицій щодо нових виробів

6

Розробка нових специфікацій на новий більш вдосконалений товар

7

Вивчення цінової політики та рентабельності

8

Тестування продукції за участю потенційних споживачів для визначення її відповідності попиту покупців по всьому колу основних показників: якість, зовнішній вигляд, міцність, безвідмовність, упаковка, ціна, споживчі цінності

9

Розробка спеціальних рекомендацій виробникам товарів щодо якості, ціни, упаковки та ін. у відповідності з результатами проведеного тестування, пробних продаж

10

Підготовка рекомендацій щодо продажу товарів, включаючи: визначення строків і графіків, масштабів і початкових партій реалізації, розробку програми проведення рекламних компаній та ін.

Планування асортименту товарів - це безперервний процес, що продовжується на протязі всього життєвого циклу товару, починаючи з зародження ідеї і закінчуючи зняттям його з продажу.

Отже, асортиментна політика - один із самих головних напрямків діяльності торгового підприємства. Особливо цей напрямок здобуває значимість у нинішніх умовах кризи та жорсткої конкуренції, коли до товару з боку споживача пред'являються підвищені вимоги щодо якості й асортименту, і від ефективності роботи підприємства з товаром залежать всі економічні показники діяльності підприємства. Як свідчить світовий досвід, лідерство в конкурентній боротьбі одержує той, хто найбільш компетентний в асортиментній політиці, володіє методами її реалізації й може максимально ефективно нею управляти.

Похожие статьи




Планування асортименту товарів в магазинах. Асортиментна політика підприємства - Формування асортименту товарів у роздрібній торговельній мережі

Предыдущая | Следующая