Організація торговельно-технологічного процесу - Діяльність підприємства "ЕКО-маркет"

Структура супермаркету "ЕКО-маркет":

    1. Управлінський персонал: начальник структурного підрозділу (директор), адміністратор, менеджери, оператор, головний інженер, завідуючий складом, начальник зміни. 2. Торгові робітники: завідуючий відділом, старші продавці, продавці-консультанти, старший касир, касири. 3. Робочі: електрик, вантажники. 4. Допоміжний персонал: прибиральники, двірники, охоронці.

Під час закриття супермаркет ставиться на сигналізацію. Начальник зміни здає магазин під нічну охорону, а вранці приймає зміну. Ведеться книга в якій реєструється здача-прийом магазину під охорону і зазначаються події, які сталися під час нічної охорони. Також в залі є начальник служби охорони, який слідкує за дотриманням порядку в залі.

В "ЕКО-маркеті" завданням товарознавця є контроль над матеріальною базою даного супермаркета. Він стежить за якістю надісланих виробів, дотримання усіх договорів на поставки товару та обладнання, виконання торговим посередником його обов'язків та іншими обов'язками, пов'язаними з продажем чого-небудь на складі або в магазині. Головний обов'язок товарознавця - прийом товару, що поставляється та зберігання, його огляд на предмет відповідності нормам. В супермаркеті такий співробітник має діло і з іншою діяльністю: він постійно працює з документами, оформляє договори, бере участь у ревізіях, заносить інформацію про товари в базу даних ODBC або MS Access (відкритий інтерфейс до бази даних на платформі MS Windows), готовить поклики та претензії до виробників у випадках, коли продукція виявилась неякісною. Якщо в дорозі вантаж загубився, чи кількість товарів якоїсь товарної групи була недорахована, проблема лягає на плечі товарознавця. Крім того, він повинен турбувати про те, щоб зайві матеріальні ресурси не накопичувалися, а також шукати причини такого явища и ліквідувати їх.

Працівники стежать за правильним розміщенням рекламних матеріалів. Існує кілька загальних правил, якими користуються практично всі компанії, в тому числі й "ЕКО-маркет", при розробці стандартів розміщення своїх рекламних матеріалів: вони повинні перебувати безпосередньо біля точки продажу зазначеного товару або по ходу до неї, вони повинні бути добре видно покупцеві, вони повинні бути актуальними (матеріали конкретної рекламної кампанії встановлюються на початку проведення кампанії і вилучаються після її закінчення).

План обсягу та асортиментної структури надходження (закупівлі) товарів є похідним від плану товарообороту підприємства на відповідний період та плану формування товарних запасів. Обсяг необхідного надходження товарів розраховується за окремими товарними групами та за підприємством у цілому. План обсягу надходження товарів на підприємствах складається в роздрібних цінах і дорівнює плановому обсягу товарообороту плюс планова сума товарних запасів на кінець періоду і мінус фактична сума товарних запасів на початок планового періоду. Розмір іншого вибуття товарів на плановий період визначається за рівнем вибуття, що склався у попередній період, у відсотках від обсягу надходження товарів.

Для проведення закупівельних операцій торговельні підприємства використовуються різні види угод: угода постачання (товарний контракт), угода купівлі-продажу товарів, угода закупівлі сільськогосподарської продукції, угода консигнації, угода комісії тощо.

Суттєвими умовами будь-якої угоди закупівлі товарів є:

    - визначення предмета угоди; - кількість та якість товару; - сума угоди, ціни один и ці або партії товару; - порядок розрахунків; - порядок переходу права власності на товар; - вимоги до пакування та маркування товарів; -- порядок постачання товару (місце, час); -- порядок прийому товару; - перелік форс-мажорних обставин, за яких сторони звільняються від відповідальності за контрактом; - характер та розмір відповідальності сторін, механізм та розміри економічних санкцій; - порядок та місце вирішення суперечностей за контрактом; - юридичні адреси та банківські реквізити сторін.

Заключним етапом управління формуванням товарного забезпечення обороту торгового підприємства є організація контролю (моніторингу) за ходом виконання постачальником усіх зобов'язань з постачання товарів.

Для проведення цієї роботи використовують облікові картки за окремими постачальниками або спеціально розроблені комп'ютерні програми, які дозволяють у динаміці оцінювати ступінь та ритмічність виконання зобов'язань з постачання товарів.

Отримана таким чином інформація використовується для:

    - оцінювання окремих постачальників за ступенем ризику; - обгрунтування рішень щодо доцільності проведення закупівель товарів у окремого постачальника; - прийняття управлінських рішень щодо звернення до арбітражного суду та накладання штрафів на постачальників, що не виконують покладені на себе зобов'язання; - прийняття управлінських рішень стосовно додаткової закупівлі товарів інших постачальників при сталому надходженні необхідних товарів на торговельне підприємство.

Здебільшого товари від постачальників до "ЕКО-маркета" завозяться автомобільним транспортом, технологія розвантаження якого залежить від фізичних властивостей товарів (пакетовані, тарно упаковані, поштучні, навальні, наливні, насипні вантажі й т. п.), виду транспортної тари (ящики, мішки, контейнери, пакети тощо) і габаритів затарених місць (великогабаритні, великовагові, особливо легкі вантажі. Автомобілі, якими товари завозяться в магазин, розвантажуються негайно з метою недопущення штрафів за затримку автомобілів понад встановлені норми простою, а безпосередньо комплекс розвантажувальних робіт повинен забезпечувати вчасне приймання й розвантаження завезених товарів і повне збереження їх кількості та якості.

Для належного рівня організації комплексу розвантажувальних робіт працівники знають календарні та погодинні терміни завезення товарів, обсяги завезення та номенклатуру вантажів, а також завчасно готуються до приймання товарів та їх вивантаження з транспортних засобів. Роботи з розвантаження транспортних засобів у магазинах проводяться з дотриманням загальних правил виконання вантажно-розвантажувальних робіт і вимог спеціального маркування вантажів, а також правил техніки безпеки.

Виконання операцій розвантаження товарів з транспортних засобів здійснюється ручним та механізованим (з використанням підйомно-транспортного обладнання) способами. При ручному способі розвантаження транспортних засобів проводиться вантажниками (або бригадою вантажників), які змушені виконувати великий обсяг трудомістких робіт з переміщення товарі, з кузова автомобіля, вагона, платформи та ін. на розвантажувальний майданчик, використання ручного способу розвантаження транспорту досить часто веде до понаднормативних затрат часу простою транспортних засобів під розвантаженням, до завищення потреби торговельного підприємства у персоналі і до необгрунтованих витрат часу та коштів.

Механізований спосіб виконання розвантажувальних операцій передбачає використання підйомно-транспортних машин за участі вантажників. Цей спосіб значно прискорює терміни розвантаження транспортних засобів, сприяє забезпеченню збереження торговельних вантажів і підвищенню ефективності використання транспортних засобів, а також полегшує працю персоналу магазинів та постачальників. Прискорення процесу розвантаження забезпечується завдяки застосуванню необхідних пристосувань, обладнання, спорудженню спеціальних розвантажувальних майданчиків.

Операції внутрішньо-магазинного переміщення товарів теж виконуються двома основними способами -- ручним та механізованим.

При цьому для механізації даних операцій у застосовуються різноманітні види підйомно-транспортного обладнання для горизонтального переміщення вантажів (транспортери, конвеєри, електровізки та ін.), Так, ручні вантажні візки рекомендується використовувати для переміщення на невеликі відстані тарно - упакованих і поштучних (без тари) товарів, які розвантажуються з транспортних засобів і подаються на дільниці приймання товарів, у торговий зал або в приміщення для зберігання. Для горизонтального переміщення вантажів у ящиках, картонних коробках або іншій жорсткій тарі також застосовуються роликові доріжки.

Розповсюдженим способом переміщення вантажів є їх транспортування з використанням стаціонарних (у разі транспортування вантажів по постійній траєкторії) або пересувних (при частій зміні траєкторії руху товарів у магазині) конвеєрів.

Вантажі, затарені в ящики, коробки, мішки, транспортуються в підвальні приміщення або з одного поверху на інший за допомогою вантажних ліфтів або вантажних підйомників.

Вибір технологічного обладнання для переміщення товарів і способів виконання операцій внутрішньо-магазинного транспортування необхідно здійснювати з урахуванням характеру вантажу, типу магазину, особливостей конструкції будівлі, наявності відповідного обладнання та ін. Кожного разу вибране рішення повинне забезпечувати збереження товарів, ефективне використання підйомно-транспортного обладнання, скорочення шляхів транспортування товарів у магазині і зменшення обсягів вантажної роботи, створювати нормальні умови для здійснення операцій технологічного процесу магазину.

Усі товари, які надходять на підприємство, приймаються за кількістю та якістю. Це дозволяє забезпечити контроль за збереженням товарно-матеріальних цінностей в супермаркеті, запобігти потраплянню в реалізацію неякісних товарів, сприяє організації контролю за виконанням постачальниками договірних зобов'язань.

Організація приймання забезпечує проходження товарів у максимально стислі терміни з найменшими витратами і при повному збереженні їх якості. Значною мірою це залежить від підготовки товарів до відправки постачальником, організації їх завантаження і якості оформлення документації. Постачальник зобов'язаний відвантажувати товари, максимально підготовлені до продажу, підсортовані й упаковані. Приймання товарів за кількістю і якістю проводитися відповідно до умов укладених договорів купівлі-продажу, договорів поставки товарів, контрактів, інших видів угод. Приймання товарів здійснюється тими особами, на яких покладається матеріальна відповідальність за товари і тару, які є в супермаркеті. Ці працівники знають правила і строки приймання товарів, порядок документального оформлення результатів приймання у випадках виявлення розбіжностей за кількістю чи якістю товарів, порядок і строки подання повідомлення про виклик представника постачальника тощо.

Приймання товарів здійснюється послідовно й одночасно з розвантажуванням товарів. Основними елементами процесу приймання товарів є:

    1. ознайомлення з супровідними документами і перевірка правильності їх оформлення; 2. перевірка відповідності найменування товарів і їх маркування даним супровідних документів; 3. перевірка кількості місць, стану тари й упаковки; 4. перевірка маси брутто; 5. перевірка відповідності цін, указаних у супровідних документах, прейскуранту або протоколу узгодження договірної ціни; 6. розкривання тари; 7. перевірка маси нетто або кількості одиниць товару; 8. перевірка якості товарів; 9. документальне оформлення результатів приймання.

Існує два основних способи (або напрямки) проведення цих операцій: 1) "від товару до супровідного документу"; 2) "від супровідного документу до товару".

Приймання товарів за кількістю полягає у зіставленні маси, кількості місць та одиниць фактично завезених товарів з даними супровідних документів і маркування. Перевірку кількості товарів ведуть у одиницях вимірювання, вказаних у супровідних документах. Масу нетто товарів при цьому визначають в тому порядку, який установлений стандартами, ТУ або іншими обов'язковими для сторін документами.

Приймання товарів за кількістю проводиться: а) при централізованому завезенні товарів постачальником -- безпосередньо в магазині; б) при вивезенні товару транспортом магазину -- на складі постачальника; в) при іногородній поставці -- на станції (пристані) призначення.

Приймання товарів за кількістю проводиться, як правило, в такі строки:

    А) при надходженні без тари, у відкритій чи пошкодженій тарі -- у момент надходження в магазин, отримання зі складу постачальника або органів транспорту; Б) при надходженні у справній тарі: за масою брутто і кількістю місць -- у момент отримання від постачальника; за масою нетто і кількістю одиниць у кожному місці -- одночасно з розкриттям тари, але не пізніше ніж через 10 днів з моменту надходження, а товари з обмеженими термінами зберігання -- не пізніше 24 годин з моменту отримання товарів.

Приймання товарів за якістю проводитися з точним дотриманням вимог стандартів, ТУ, інших обов'язкових для сторін правил, а також за супровідними документами, які посвідчують якість і комплектність товарів, -- технічного паспорта, сертифіката, специфікації та ін.

Перевірка товарів за якістю може бути суцільною або вибірковою, а для визначення якості товарів можуть застосовуватися методи лабораторної або органолептичної оцінки. За органолептичними показниками (зовнішній вигляд, запах, смак, консистенція) товари перевіряють попередньо -- в місці отримання, а в магазині проводять остаточне приймання. Товари у транспортній тарі приймають за якістю одночасно з розкриттям тари, зразу ж після приймання товарів за кількістю одиниць у тарному місці. У разі виявлення невідповідності товарів за якістю, комплектністю, маркуванням вказаним вимогам одержувач зобов'язаний повідомити відправника (виготівника) про необхідність участі його представника у двосторонньому прийманні. За підсумками приймання товарів за якістю та комплектністю з участю осіб, які брали участь у ньому, у день закінчення приймання складається двосторонній акт, зміст якого регламентується Інструкцією. В цьому акті мають бути сформульовані висновки про характер виявлених дефектів у товарах, причини та винуватців їх виникнення. Товари, щодо якості яких складено такий акт, гіпермаркет повинен прийняти на відповідальне зберігання до отримання рішення постачальника щодо їх дальшого використання. Акт приймання затверджує керівник підприємства-одержувача не пізніше ніж через 3 днів після складання. Затверджений акт служить підставою для оформлення претензії до постачальника, порядок подання якої визначений законодавством України.

Правильна організація зберігання товарів, збереження їх кількості і якості забезпечує максимальне залучення в реалізацію товарів, які завозяться в роздрібну торгову мережу, зниження матеріальних витрат і затрат праці, підвищення рентабельності торгівлі.

Процес зберігання товарів у "ЕКО-маркеті" пов'язаний з виконанням таких технологічних операцій, як переміщення товарів у визначені для цього приміщення, їх розміщення та укладання в місця зберігання, створення оптимального режиму зберігання, дотримання встановлених термінів зберігання товарів, нагляд за станом товарів під час зберігання і забезпеченням роботи необхідного технологічного обладнання (холодильного, теплового та ін.), підтримання чистоти в приміщеннях магазину, поточний догляд за товарами тощо.

У супермаркеті "ЕКО-маркет":

    1) Поставка товарів здійснюється суворо за графіком. Дотримання графіка прибуття автомобілів з товаром - обов'язок постачальника. Керівники магазину забезпечують, щоб до моменту прибуття автотранспорту на місці перебували спеціально виділені і відповідно навчені працівники, відповідальні за приймання товарів. Для навчання проводять спеціальну професійну підготовку у формі семінарів, разових тематичних занять, тренінги. 2) Керівники магазину періодично перевіряють організацію приймання способом особистого контролю. Час від часу проводять повторні контрольні перевірки (ще раз перевіряють вже прийняту партію). Одночасно контролюється додержання санітарно-гігієнічних вимог, чистота, не захаращення території, свобода під'їзних шляхів і маневрування автотранспорту, 3) Для приймання товарів виділена спеціальна зона. 4) Застосування при прийманні товарів технології сканування машино-зчитуваних штрихових символів маркування та етикеток (не на поверхні споживчої тари, а на транспортній (як правило -- гофрокартонні ящики) тарі). 5) Доставлені товари групуються в тому порядку, у якому вони перелічені в вантажо-супровідних документах. Це спрощує і прискорює перевірку при прийманні. 6) Приймання товарів значно спрощується також при постачанні з централізованих розподільних складів торговельної системи за рахунок скорочення кількості рейсів автомобілів, їх більш повного завантаження, додержання графіків завезення й уніфікації вантажо-супровідної документації. 7) Зберігання товарів проводиться одночасно в кількох приміщеннях, в яких на обмежених площах створюються різні умови та режими зберігання з урахуванням групування товарів за ознакою однорідності режиму зберігання, їх фізико-хімічних і біологічних властивостей. У зв'язку з цим зберігання товарів організовується в окремих приміщеннях -- охолоджуваних, утеплених, опалюваних, для зберігання пожежо-небезпечних товарів тощо. Під час зберігання суворо додержуються вимог товарного сусідства. 8) Під час виконання операцій укладання товарів на зберігання раціонально використовують площу приміщень, створють найкращі умови для збереження товарів і зручності для роботи з ними. З цією метою для кожної групи товарів відводять постійне місце зберігання, усередині товарної групи товари розміщують за підгрупами, видами та іншими ознаками.

Важливе значення для раціоналізації процесу продажу товарів і впровадження прогресивних методів обслуговування покупців має попередня підготовка товарів до продажу. Попередня підготовка товарів до продажу -- це комплекс операцій, які виконуються з товаром у магазині перед подання його у торговий зал (до місць продажу) і спрямовані на доведення його до повної готовності для продажу покупцям. Усі операції попередньої підготовки товарів до продажу поділяють на загальні, яких потребує будь-який товар, і специфічні, які обумовлені конкретними особливостями окремого товару. Попередня підготовка товарів до продажу створює передумови для застосування самообслуговування та інших прогресивних методів продажу, забезпечує високу продуктивність праці продавців при обслуговуванні покупців, скорочення товарних втрат, зниження витрат обігу, підвищення ефективності роботи магазину і насамперед покращує зовнішній вигляд товарів та дозволяє працівникам торгового залу основну увагу приділяти саме обслуговуванню покупців, тобто підвищенню культури обслуговування.

В супермаркеті "ЕКО-маркет" розрахунки за товари відбуваються лише на касі, готівковим та безготівковим способами. Доречі, великим плюсом супермаркету є те, що пластиковими картками можна розраховуватися на кожній касі та у любий час, що суттєво заощаджує час покупців і не потребується підпису клієнта.

Похожие статьи




Організація торговельно-технологічного процесу - Діяльність підприємства "ЕКО-маркет"

Предыдущая | Следующая