Складський технологічний процес і принципи його організації - Вдосконалення складського господарства для підприємства

На складах виконується цілий комплекс різноманітних послідовно виконуваних операцій по надходженню, зберіганню й відпуску товарів. Ці операції в сукупності становлять складський технологічний процес.

Зміст і обсяг складського технологічного процесу залежать від виду складу, фізико-хімічних властивостей товарів, що зберігаються на ньому, обсягу вантажообігу й інших факторів.

Товари на склади надходять різними видами транспорту. При наявності залізничних під'їзних колій товари можуть надходити у вагонах або контейнерах. Значна їхня частина завозиться на склади автотранспортними засобами.

Виконання операцій, пов'язаних з надходженням товарів, передбачає розвантаження транспортних засобів, доставку товарів у зону приймання, розпакування й приймання їх по кількості і якості.

Прийняті товари доставляють у зону зберігання, де їх розміщають на стелажах або укладають у штабелі. Залежно від фізико-хімічних властивостей товарів для них створюють певні умови зберігання.

Далі випливають операції, пов'язані з відпуском товарів покупцям: отборка товарів; переміщення їх до ділянки комплектування замовлень; комплектування замовлень; підготовка товарів до відпустки (переупаковка, укладання на піддони, у контейнери); експедиційні операції по відправленню товарів покупцям (формування маршрутів, навантаження транспортних засобів, централізоване доставка товарів); здача товарів одержувачам.

Істотний вплив на загальну тривалість процесу руху товарів робить швидкість виконання технологічного складського процесу, що залежить від завдань і функцій, виконуваних складом, умов поставки товарів, ступеня механізації складських операцій. Технологія виконання складських операцій у певній мері залежить від особливостей пристрою складських приміщень і їхніх розмірів, внутрішнього планування складів, оснащення складів устаткуванням для зберігання товарів.

В основу раціональної організації складського технологічного процесу покладені наступні найважливіші принципи: планомірність і ритмічність, раціональна організація товарного потоку, ефективне використання засобів праці, механізація й автоматизація складських операцій, повна схоронність властивостей товарів.

Складський технологічний процес повинен бути чітко спланований. Для цих цілей розробляються календарні плани й графіки надходження й відпуску товарів, які дозволяють завчасно підготуватися до виконання операцій по розвантаженню, прийманню, зберіганню й відпуску товарів, більш продуктивно використати складські площі, транспортні засоби й робочу силу.

Ритмічність технологічного процесу припускає повторюваність усього циклу й окремих операцій у рівні відрізки часу. Дотримання ритмічності в роботі складу сприяє рівномірному розподілу робочого часу, що забезпечує належний режим праці й відпочинку працівників, а також найбільш повному використанню транспортних засобів і складських приміщень.

Раціональна організація товарного потоку передбачає внутріскладські переміщення товарів максимально короткими, непересічними, протилежно спрямованими шляхами. Шляхи руху товарів повинні бути максимально випрямленними як у горизонтальному, так і у вертикальному напрямку. Така організація товарного потоку забезпечує скорочення тривалості виконання окремих операцій і вимагає менших витрат на переміщення вантажів.

Принцип ефективного використання засобів праці припускає оптимальне використання площі, ємності й устаткування складів.

Важливу роль у раціональній організації й здійсненні технологічного процесу грають механізація й автоматизація складських операцій. У механізації й автоматизації складських операцій закладені величезні резерви росту продуктивності праці складських працівників, підвищення ефективності використання площі і ємності складів, прискорення вантажно-розвантажувальних операцій, скорочення простоїв транспортних засобів.

Забезпечення повної схоронності властивостей товарів - також один з найважливіших принципів раціональної організації складського технологічного процесу. Воно досягається створенням належного гідротермічного режиму зберігання товарів, зручною системою їхнього укладання й розміщення, організацією постійного контролю в процесі зберігання.

Однією з умов раціональної організації складського технологічного процесу є чіткий розподіл обов'язків між працівниками, що виконують відповідні операції.

Організація й технологія операцій по надходженню й прийманню товарів

Початкову стадію складського технологічного процесу становлять операції по надходженню й прийманню товарів. Структура й кількість цих операцій залежать від місця приймання й виду вантажу, а також виду транспортного засобу, яким товари доставлені на склад.

Якщо товари надійшли в залізничних вагонах, то виконуються наступні основні операції: перевірка цілісності пломб і розкриття вагона; огляд стану вантажу, що надійшов (стан укладання, тари й т. д. ); розвантаження вагонів з укладанням товарів на піддони або візки; первинне приймання товарів по кількості (перевірка відповідності числа гарных місць супровідним документам); доставка сформованих партій товарів на ділянку приймання, експедиційний склад або в зону зберігання.

При надходженні товарів у залізничних контейнерах операції виконуються за наступною схемою: перевірка цілісності пломб і стану контейнера (відсутність ушкоджень і поломок); стропування й переміщення контейнера на розвантажувальну рампу; переміщення контейнера в зону приймання товарів.

За наступною схемою будуть виконуватися операції, якщо товари доставлені на склад автомобільним транспортом: перевірка цілісності впакування, первинне приймання товарів по кількості; укладання товарів на піддони або візки; переміщення сформованих транспортних одиниць у зону приймання або зберігання.

Штучні, тарно-пакувальні й навальні вантажі транспортуються у вагонах. Довгомірні й великогабаритні вантажі (лісоматеріали й ін.) доставляються в піввагонах і на платформах. Для транспортування рідких вантажів (масло рослинне, гас і ін.) використають цистерни. Універсальні контейнери можуть доставлятися на склади на залізничних платформах або автомобілях.

Якщо склад має під'їзні залізничні колії, то вагони, піввагони, платформи й цистерни адресуються на прилеглу залізничну станцію, а потім подаються на гілку бази.

Контейнери надходять або безпосередньо на склад, або на контейнерний майданчик залізничної станції, а потім доставляються на склад автомобільним транспортом.

До прибуття вантажу на складі повинна бути проведена підготовча робота. Залежно від виду надходження необхідно визначити місця розвантаження транспортних засобів, перевірити наявність кількості піддонів, установити, за допомогою яких механізмів буде розвантажуватися, і переміщатися товар, що надійшов, і т. д..

При надходженні вантажу в несправному вагоні або контейнері або з порушеною пломбою необхідно зробити суцільну перевірку кількості і якості товарів і обов'язково скласти комерційний акт, що є підставою для пред'явлення претензії транспортним органам або постачальникові. Він повинен бути складений на спеціальних бланках до одержання вантажу від органів транспорту. Якщо вагон має теча або виявлена, що вантаж зіпсований внаслідок несправності вагона, то додатково до комерційного акту складається технічний акт.

Для вивантаження товарів з вагонів можуть бути використані конвеєри, транспортери, электропогрузчики або засобу малої механізації. При цьому непакетовані штучні вантажі попередньо формують у пакети, використовуючи піддони, які після їхнього завантаження переміщають у зону приймання товарів.

При доставці товарів у контейнерах для зняття їх із транспортних засобів застосовують мостові крани. Контейнери масою до 5 т. за допомогою навантажувачів доставляють в експедицію або зону приймання. Великотоннажні контейнери встановлюють на рампі й розвантажують як вагони.

Пакетовані вантажі, доставлені автомобільним транспортом, вивантажують за допомогою виделкових навантажувачів.

Непакетовані штучні вантажі повинні бути попередньо покладені на піддони.

Розвантаження транспортних засобів повинна здійснюватися при строгому дотриманні встановлених правил виконання вантажно-розвантажувальних робіт. При цьому варто звертати увагу на спеціальне маркування вантажів.

Доставлені в зону приймання товари приймаються по кількості і якості.

Приймання товарів по кількості передбачає: відбір тарних місць для розкриття; розкриття тари; підрахунок кількості одиниць або зважування товарів і звірення із транспортними й супровідними документами; укладання товарів на піддони.

Приймання товарів по якості складається з наступних операцій: переміщення товарів до робочого місця бракера; розкриття тари; перевірка якості товарів; укладання перевірених товарів на піддони.

Приймання товарів по кількості і якості - один з діючих засобів боротьби проти проникнення в торгівлю недоброякісних товарів і є важливою складовою частиною складського технологічного процесу, що передбачає перевірку виконання постачальниками договірних зобов'язань по кількості, асортиментам і якості товарів, їхній розфасовці й упакуванню.

Приймання товарів повинна здійснюватися відповідно до правил, що втримуються в інструкціях "Про порядок приймання продукції виробничо-технічного призначення й товарів народного споживання по кількості" і "Про порядок приймання продукції виробничо-технічного призначення й товарів народного споживання по якості". Перераховані інструкції застосовуються у всіх випадках, за винятком тих, коли державними стандартами, технічними умовами або іншими обов'язковими правилами не передбачений інший порядок приймання товарів по кількості і якості.

При прийманні вантажу від органів транспорту варто керуватися нормативними документами, що діють на відповідному виді транспорту.

Приймання товарів по кількості складається у звіренні фактично, що надійшли товарів, з показниками транспортних і супровідних документів; рахівниць-фактур, товарно-транспортних накладних, кипных карт, пакувальних аркушів. Кількість товарів, що надійшли, повинне визначатися в тих же одиницях виміру, які зазначені в супровідних документах. Якщо відправник указав не тільки масу товарів, але й кількість місць, то при прийманні варто перевірити як масу, так і кількість місць. Масу насипних, наливних і навалочних вантажів визначають шляхом зважування транспортних засобів з товаром, що втримується в них, або шляхом розрахунку маси цих вантажів по обсязі й питомій вазі.

Якщо на товари, що надійшли, відсутні супровідні документи, то необхідно скласти акт про фактичну кількість прибулих товарів із вказівкою, які документи відсутні.

Порядок і строки приймання товарів по кількості залежать від характеру тари або впакування, у якій надійшов товар, його фізико-хімічних властивостей, способу доставки й інших умов. Товари, що надійшли без тари, у відкритій або ушкодженій тарі, повинні бути прийняті по кількості в момент розкриття (розвантаження) транспортних засобів, але не пізніше строків, установлених для їхнього розвантаження. У цей же строк здійснюється приймання по масі брутто й кількості місць товарів, що надійшли в справній тарі. Остаточне приймання товару (по масі нетто й кількості товарних одиниць у кожному місці) виробляються одночасно з розкриттям тари, але не пізніше 10 днів, а по швидкопсувній продукції - і не пізніше 24 ч із моменту одержання продукції від постачальника.

Для районів Крайньої Півночі й інших районів дострокового завезення строки приймання товарів по кількості подовжені до 60 днів для непродовольчих товарів, 40 днів - для нешвидкопсувних продовольчих товарів і 48 ч для швидкопсувних товарів.

Приймання товарів по кількості здійснюють, як правило, шляхом суцільного підрахунку одиниць, міри або маси товару в даній партії (за винятком товарів у фабричному впакуванні).

Вибіркова перевірка кількості товарів з поширенням її результатів на всю партію допускається у випадках, передбачених державними стандартами, технічними умовами або договорами.

При виявленні недостачі подальше приймання припиняється, складається однобічний акт про виявлену недостачу товарів. Обличчя, що робили приймання, повинні вжити заходів до забезпечення схоронності товару, що надійшов.

Якщо виявлено невідповідність маси брутто окремих місць масі, що зазначена в транспортному або супровідному документі, на трафареті, то покупець не повинен розкривати тару й упакування.

Для продовження роботи із приймання товару й складання двостороннього акту необхідно викликати представника одноміського відправника (виготовлювача) або, якщо це передбачено договором або іншими обов'язковими документами, представника іногороднього відправника (виготовлювача). Представник одноміського постачальника повинен з'явитися для участі в прийманні товарів не пізніше, ніж наступного дня після одержання виклику (по швидкопсувній продукції - не пізніше 4 ч після одержання виклику); представник іногороднього постачальника - протягом трьох днів після одержання виклику, не вважаючи часу, необхідного для проїзду.

У випадку неявки представника постачальника або якщо його виклик не обов'язковий, приймання товару виробляється за участю:

Представника іншого підприємства, виділеного керівником цього підприємства;

Представника громадськості підприємства-одержувача, що призначається керівником підприємства із числа осіб, затверджених рішенням профспілкового комітету.

За згодою відправника (виготовлювача) приймання товарів може бути зроблена односторонньо підприємством-одержувачем.

Представник, виділений для участі в прийманні товарів, повинен мати посвідчення, що видається на кожне приймання окремо.

Після завершення остаточного приймання товарів повинен бути складений акт, у якому вказують: дату й номер, місце приймання й складання акту; час початку й закінчення приймання; найменування одержувача і його адреса; прізвище, ім'я та по батькові осіб, що беруть участь у прийманні, місце роботи й займані посади; дату й номер доручення на участь у прийманні, а також відомості про те, що ці особи ознайомлені із правилами приймання товарів по кількості. У ньому варто вказати найменування й адреса відправника (виготовлювача), дату й номер телеграфного виклику, дату й номер транспортного документа, рахівниць-фактур, час доставки вантажу на склад. Якщо при надходженні вантажу був складений комерційний акт, то в акті про недостачу товару вказують дату і його номер. Тут же повинні втримуватися відомості про те, якою масою або за чиїми пломбами відвантажені товари; про загальну фактичну масу й масу, що значиться по документах; про масу кожного місця, у якому виявлена недостача; яким способом визначена кількість відсутніх товарів; зазначена точна кількість відсутніх товарів, їхня вартість. Дуже важливо дати в акті висновок про причини й місце утворення недостачі.

Якщо в процесі приймання товарів виявлені надлишки, то в акті варто відбити точні дані про їх.

Акт приймання товарів по кількості повинен бути підписаний всіма особами, що приймали в ній участь, і затверджений керівником підприємства-одержувача не пізніше, ніж наступного дня після його складання.

До акту про недостачу або надлишки товарів повинні бути прикладені копії супровідних документів, пакувальні ярлики, етикетки й пломби тарних місць, у яких установлена недостача, посвідчення представника, виділеного для участі в прийманні, однобічний і комерційний акти, а також інші документи, які можуть свідчити про недостачу.

Приймання товарів по якості є найважливішою операцією технологічного процесу складської переробки вантажів. Вона проводиться з метою виявлення якості й комплектності, що надійшли на склад товарів і відповідності їхнім вимогам державних стандартів, технічних умов, затвердженим зразкам (еталонам).

Строки приймання товарів по якості можуть бути передбачені договорами поставки, ДСТ або технічними умовами. У всіх інших випадках приймання товарів по якості й комплектності проводиться в наступний термін:

При іногородній поставці - не пізніше 20 днів, а по швидкопсувній продукції - 24 г після надходження товарів на склад;

При одноміській поставці - не пізніше 10 днів, а по швидкопсувній продукції - 24 г після надходження товарів на склад.

Строки приймання товарів по якості подовжені для районів Крайньої Півночі й інших районів дострокового завезення до 48 г по швидкопсувних товарах і до 40 днів по нешвидкопсувних продовольчих товарах. Непродовольчі товари повинні бути прийняті по якості не пізніше 60 днів з моменту їхнього надходження на склад. Одночасно з товаром здійснюється приймання тари.

Приймання товарів по якості проводиться матеріально відповідальними особами за участю товарознавців. На складах повинні бути створені необхідні умови для кваліфікованого приймання товарів. Із цією метою відповідним чином оснащуються робочі місця товарознавців-бракерів. Тут повинні бути в наявності необхідні ДСТ, технічні умови, зразки (еталони) і т. п..

Звичайно виробляється суцільна перевірка якості й комплектності товарів. Вибіркова перевірка допускається лише в тих випадках, коли це обговорено в договорі, передбачено державними стандартами або технічними умовами.

Прийманню й оприбуткуванню підлягають тільки доброякісні товари. Товари, що не відповідають установленим вимогам або кондиціям, повинні бути переміщені в експедицію або карантинну камеру на тимчасове відповідальне зберігання, а постачальник протягом 10 днів повинен розпорядитися цими товарами.

У випадку виявлення невідповідності якості, комплектності, маркування товарів, тари або впакування встановленим вимогам складається акт, приймання товарів припиняється. Для участі в подальшому прийманні викликається представник постачальника, про що йому повинне бути спрямоване повідомлення (по телеграфі або телефону) не пізніше 24 г, а по швидкопсувних товарах - відразу ж після виявлення невідповідності якості товарів установленим вимогам.

Склад комерційний діяльність

Похожие статьи




Складський технологічний процес і принципи його організації - Вдосконалення складського господарства для підприємства

Предыдущая | Следующая