Організація маркетингового дослідження НА ПІДПРИЄМСТВІ - Організація маркетингової діяльності підприємства

Основними методами збору первинної інформації є опитування, спостереження, експеримент, рідше використовують імітацію.

Найважливішим з них є опитування. Воно відіграє основну роль у забезпеченні гіпермаркету "Епіцентр К" чи організації відповідною маркетинговою інформацією. Опитування можна проводити особисто, за допомогою телефону чи пошти. Однак кожен з цих способів опитування має свої переваги та недоліки.

Таблиця 2. Переваги та недоліки способів опитування.

Спосіб опитування

Переваги

Недоліки

Особисте інтерв'ю

Безпосереднійконтакт; можливість регулювання ситуації, рівня складності запитання, поведінки респондента(з'ясуватинепорозуміння, зацікавити), змінювання кількості опитуваних; отримування комплексної інформації

Значні витрати часу та коштів. Потребує залучення кваліфікованих і досвідчених інтерв'юерів. Можливі неточності у відповідях респондентів через неправильне розуміння за! питань

Телефоном

Оперативність, відносно низька вартість, значна кількість респондентів

Обмежений обсяг інформації, неможливість узгодити складні питання. Значна частка відмов і перерваних розмов. Нездатність сформулювати відповідь

Поштою

Продуманість, точність запитань

Незначнакількість респондентів, які беруть участь в опитуванні. Потребує ретельної підготовки анкети. Важко прогнозу! вати отримання відповіді

Комп'ютерне (Інтернет)

Велика швидкість збирання та оброблення даних, відносно низька вартість, можливість користуватися різними інформаційними джерелами комп'ютерної мережі

Недостатня гнучкість, відсутність безпосереднього впливу на респондента, не завжди достатній обсяг потрібної інформації

Для досягнення поставлених цілей опитування слід проводити у відповідній логічній послідовності. Передовсім треба визначити предмет (демографічні, соціально-економічні характеристики, знання, мотиви, орієнтації, поведінка, наміри тощо), тему (кількість предметів) і мету опитування, сформулювати його завдання. Після цього слід ознайомитись із вторинною інформацією, яка є у наявності. Це дає змогу негайно отримати відповіді на деякі запитання, спростивши наступні дії та зменшивши витрати на безпосереднє опитування.

Опитування респондентів підприємства "Епіцентр К" найчастіше проводять за допомогою анкети або, як її ще називають, опитувального листа. Таку анкету готують окремо для кожного опитування, дотримуючись чітких вимог до її створення.

Дослідницька (аналітична) функція маркетингу являє собою фундамент усієї маркетингової діяльності підприємства та охоплює всю підготовку, що передує прийняттю будь-якого рішення щодо кожного елементу комплексу маркетингу. Без грунтовного дослідження стану та перспектив розвитку зовнішнього середовища, без аналізу внутрішнього середовища підприємства практично неможливо провадити господарську та комерційну діяльність, змінювати на користь підприємства контрольовані чинники зовнішнього середовища.

Мета маркетингових досліджень -- виявити можливості підприємства для оволодіння конкурентними позиціями на конкретному ринку, знизити рівень невизначеності та комерційного ризику, збільшити ймовірність успіху маркетингової діяльності підприємства на ринку. Результатом маркетингових досліджень є обгрунтоване планування маркетингової діяльності підприємства або організації, ідентифікація маркетингових можливостей та загроз, а також формування гнучкої системи реагування на зміни чинників зовнішнього середовища.(Додаток D).

Правильно проведене маркетингове дослідження дає змогу суб'єкту підприємництва ефективніше виконувати завдання свого бізнесу.(Додаток E) Методика та техніка маркетингових досліджень суттєво залежать від конкретних цілей та завдань маркетингу, що, своєю чергою, визначається загальною маркетинговою стратегією підприємства, ринковою ситуацією, тиском конкурентів тощо. Водночас існують усталені підходи до проведення маркетингових досліджень, що виражаються певною послідовністю етапів (див. рис. 3), які в сукупності забезпечують їхню належну ефективність.

Рис.3.Процес маркетингових досліджень.

Аудит основних систем маркетингу:

    А) інформаційні системи:
      -інформація, про стан ринку поступає дуже оперативно; -так, для ухвалення рішень, керівники усіх рівнів управління, використовують потрібні результати маркетингових досліджень; -так, застосовує, прогресивний підход моделювання і прогнозування системидослідження ринку, створений на основі найсучасніших наукових досягнень і передових інформаційних технологій і є ефективним і зручним інструментом моделювання ринкової ситуації і створення сценаріїв розвитку подій у різних економічних умовах: виявлення ключових тенденцій і пошук закономірностей розвитку економічних систем; сценарне прогнозування можливих наслідків прийняття управлінських рішень або зміни зовнішніх умов; пошук оптимальних керуючих параметрів економічної системи при заданих обмеженнях. б) системи планування : -100% точність прогнозування збуту; - так, інтегрований план маркетингу в компанії складається; - цілі плану маркетингу мають чітке кількісне вираження.
    В) системи контролю :
      - чіткий регламент для процедури періодичного контролю і складання звітів про виконання заходів плану маркетингу існує; - маркетингові дослідження в компанії ООО "Епіцентр К", проводяться постійно; - так, бюджет маркетингу на періодичній основі, оцінюють по ефективності його окремих статей, та витратам на окремі заходи плану маркетингу.
    Г) розробка нових продуктів :
      - компанія ООО "Епіцентр К" організована так, щоб збирати, генерувати, підтримувати і реалізовувати нові ідеї і розробки; - так, проведення серйозної аналітичної і підготовчої роботи, неодмінно потрібно для прийняття рішення про інвестиції в нові продукти; - в достатній мірі, перед початком масового виробництва виробів, в компанії ООО "Епіцентр К", приділяється увага тестуванню як продукту так і ринку.

Маркетингові дослідження ринку включають вивчення та прогнозування його кон'юнктури, розрахунок його місткості, визначення прогнозних показників збуту продукції, аналіз поведінки споживачів і конкурентів, а також конкурентного середовища.

Кон'юнктура ринку -- це реальна економічна ситуація яку характеризують співвідношення між попитом та пропонуванням, рівень і динаміка цін, товарних запасів, а також інші{ показники та чинники (історичні, національні, природно-кліматичні, територіальні, політичні, соціально-економічні тощо) У процесі маркетингових досліджень вивчається як загальноекономічна кон'юнктура, так і кон'юнктура конкретних товарних ринків. Дослідження загальноекономічної кон'юнктури включають вивчення величини і співвідношення попиту та пропонування товарів, аналіз стану й динаміки платоспроможності, рівня та зміни значень оптових і роздрібних цін, номінальних і реальних доходів, механізму функціонування ринку цінних паперів і грошового обігу, динаміки продуктивності праці, обсягів капіталовкладень, величини основних макроекономічних показників і т. п.

Дослідження кон'юнктури конкретного товарного ринку передбачає визначення показників попиту та пропонування конкретного товару (обсяги, структура, динаміка, еластичність), пропорційності (співвідношення попиту та пропонування, товарна структура товарообороту, частки ринку, структура покупців та продавців, регіональна структура), тенденцій розвитку обсягів продажу, цін, товарних запасів, інвестицій, даних щодо стійкості та циклічності ринку, стану його ділової активності (портфель замовлень, кількість, розмір, частота та динаміка угод), аналіз ризиків, що мають тут місце, характеристику масштабів ринку (кількість продавців та покупців, рівень приватизації та монополізації, стан конкуренції і т. п.).

Прогноз кон'юнктури товарного ринку -- це об'єктивне ймовірнісне судження про динаміку його найважливіших характеристик та їх альтернативні варіанти за умови справдження певних припущень. Алгоритм такого прогнозу наведений.

Похожие статьи




Організація маркетингового дослідження НА ПІДПРИЄМСТВІ - Організація маркетингової діяльності підприємства

Предыдущая | Следующая