Організація продажу товарів через Internet-аукціони, Поняття та класифікація електронних аукціонів - Електронна комерція. Інтернет в бізнесі

Поняття та класифікація електронних аукціонів

У комерційній практиці аукціон є формою продажу товарів або послуг на публічних конкурентних торгах, в процесі яких встановлюється їх кінцева ціна. Віртуальний (електронний) аукціон (Internet-аукціон) проводиться за тим же принципом в мережі Internet за допомогою спеціального програмного забезпечення, яке установлюється на сайті організатора торгу.

Аукціон - це спосіб продажу товарів, який базується на ціновій конкуренції між покупцями. Він є процедурою встановлення рівноважних цін на товар, при цьому ціну встановлює покупець, а продавець - правила, за якими має проводитися аукціон.

Характерними рисами Internet-аукціонів є:

    - можливість залучення великої кількості продавців і покупців (значна концентрація попиту і пропозиції); - цілодобова інтерактивна взаємодія продавців і покупців: - можливість надання деталізованого опису і зображення товарів.

Internet-аукціони дають можливість не тільки реалізувати товари та послуги через Internet, але й здійснювати тестові продажі, визначати обсяг початкового попиту та ринкову ціну для нових продуктів.

Класифікація електронних аукціонів подана на рис. 4.1.

56

Рис. 4.1 - Класифікація електронних аукціонів

Для електронних аукціонів діють ряд специфічних правил:

    - обов'язкова реєстрація учасників, при цьому учасники мають бути повнолітніми і зобов'язані надати свої банківські рахунки як гарантію оплати товару; - учасники, що придбали товар, зобов'язані за нього сплатити; - учасники, що розмістили пропозиції про продаж, не мають права знімати їх до закінчення торгів; - товар, виставлений на продаж, не належить аукціоністу - він є лише посередником між продавцем і покупцем.

На відміну від реального аукціону, Internet-аукціон проводиться упродовж досить тривалого часу, тому покупцям необов'язково бути постійно присутніми за комп'ютером під час проведення тоpгy. Термін проведення електронного аукціону визначається Правилами роботи конкретної торгової системи (найчастіше в межах одного місяця з моменту виставлення товарного лота).

У торгах на Internet-аукціонах, як і у звичайних, беруть участь дві сторони - продавець та покупець (покупці). Організатор аукціону надає лише місце для торгу на сайті, організовують технічну підтримку торгів та стягують певну плату за виставлення товару на торги. Джерелами доходу аукціону є комісійна плата за трансакції (рух коштів при сплаті за придбаний товар) і членські внески.

Покупець після здійснення цінової пропозиції щодо окремого лота несе відповідальність перед продавцем та організаторами аукціону (в основному щодо платоспроможності). Якщо продавець або покупець не виконує зобов'язань, визначених правилами аукціону, проти нього можуть бути застосовані певні санкції (попередження, недопуск до торгів).

Показ і представлення товару на Internet-аукціонах здійснюється аналогічно до Internet-магазинів -- за допомогою фото, текстових описів, технічних характеристик тощо. Інформацію про виставлений товар подає власник товару (продавець).

Найбільшими у світі Internet-аукціонами є eBay. com, Sothbys. com, Sothbys. Amazon. com, Yahoo! Auctions, DigiBid. com. На пострадянському просторі відомими є аукціони molotok. ru, au-au. ru, westernbid. com, stavka. ru, lotok. com. ua, eTorg. com.

Похожие статьи




Організація продажу товарів через Internet-аукціони, Поняття та класифікація електронних аукціонів - Електронна комерція. Інтернет в бізнесі

Предыдущая | Следующая