Діалектика глобалізму і особистість - Глобалізм як явище сучасного світу і його вплив на трансформацію особистості

На початку статті ми виділили два об'єктивні вектори розвитку людства - інтеграцію та диференціацію. Якщо інтеграція на сучасному етапі розвитку цивілізації виступає в формі глобалізації, то диференціація виявляється у створенні нових національних держав, триваючому розпаді багатокомпонентних держав (колишніх імперій), світовому антиглобалістичному русі, а також у кризі "глобалізму", яка виявляє себе останнім часом у припиненні подальшого розповсюдження сфери впливу "глобального ринку", збільшенні ролі окремих держав.

Тільки за останнє десятиріччя ХХ ст. процеси розпаду багатокомпонентних держав (зокрема СРСР, Югославії) призвели до виникнення нових націй-держав у Європі та Азії. Згідно з теорією геополітичної динаміки Рендала Колінза, яка вже отримала ряд підтверджень, "внутрішні" ("центрові") держави, зокрема Росія, перебувають у фазі латентного розпаду, яка доволі неявно триватиме кілька десятиліть [14, 15]. На думку деяких аналітиків, подібні процеси очікують у майбутньому й на Індію [14].

Зростають масштаби антиглобалістського руху. До нього залучаються авторитетні інституції, відомі політики, фінансисти, діячі науки та культури. Крім цього, глобалістичний вектор різко критикує католицька церква - у ХІ Енцикліці Папа Римський Іоанн Павло ІІ зазначив, що провідні держави Заходу "зрадили своїм демократичним принципам і рухаються до глобального тоталітаризму". Видатний фінансист Дж. Сорос вважає, що "...розповсюдження ринкових відносин на всі сфери життя ставить під загрозу майбутнє нашого відкритого демократичного суспільства" [3]. За єгипетським політологом Ш. Хетатом, структурні реформи, які пропонує для національних економік МВФ і СБ в дусі вимог глобалізму, є "потенційним економічним геноцидом". На думку китайського аналітика Фань Гана, великі країни-глобалізатори створюють ситуацію "нерівноправного становища" на світовому ринку, й у результаті цього отримують дивіденди за рахунок країн, що розвиваються. Цей список висловлювань відомих людей можна продовжувати. Додамо, що антиглобалістичний характер мають також масові виступи проти несанкціонованої ООН війни США проти Іраку.

Однією з найпотужніших антиглобалістських сил, безумовно, є громадянське суспільство - як у кожній країні, так і в світовому вимірі. Саме воно на сучасному етапі розвитку людства є носієм і механізмом вираження свободи та індивідуальності людини, який забезпечує збереження одвічних вселюдських цінностей, реалізацію творчих і пасіонарних особистісних потенцій, обумовлює збереження та розвиток культурних, ментальних, релігійних та інших індивідуальних та групових особливостей.

Похожие статьи




Діалектика глобалізму і особистість - Глобалізм як явище сучасного світу і його вплив на трансформацію особистості

Предыдущая | Следующая