Основні положення вчення про ноосферу, Єдність біосфери й людини - Творчість В. І. Вернадського та філософія

Вчення про ноосферу, розробленої Вернадським, являє собою видатне досягнення наукової думки. "Вернадський усвідомив необхідність нового мислення, в умовах, коли людська діяльність прийняла загальнопланетарного характеру і стала потужною геологічною силою, що змінює біосферу "[9, стор.41].

У цих умовах, на думку Вернадського, людина повинна мислити і діяти в планетарному, біосферному масштабі. Особливо це відноситься до наукової роботи, до вченого, несе повну відповідальність за долю біосфери і за майбутнє людства.

Ноосферна концепція, основи якої були закладені Вернадським у його роботах 30-х і 40-х років, адресована сучасності, сьогоднішнього дня. Вона висловлює якісно новий щабель у розвитку самого природознавства, його корінного повороту до наукового освоєння продуктивних сил природи.

Єдність біосфери й людини

Центральною темою вчення про ноосферу є єдність біосфери і людства. "Людство, як жива речовина, нерозривно пов'язане з матеріально - енергетичними процесами, певної геологічної оболонки Землі - з її біосферою. Воно не може фізично бути від неї незалежним ні на одну хвилину "[7, стр.504].

Вернадський у своїх роботах розкриває корені цієї єдності, значення організованості біосфери в розвитку людства. Це дозволяє зрозуміти місце і роль історичного розвитку людства в еволюції біосфери, закономірності її переходу в ноосферу. Однією з ключових ідей, що лежать в основі теорії Вернадського про ноосферу, є те, що людина не є самодостатньою живою істотою, що живе окремо за своїми законами, він співіснує усередині природи і є частиною її.

Ця єдність обумовлена, перш за все, функціональною нерозривністю навколишнього середовища і людини, що намагався показати Вернадський як біогеохімік. Людство саме по собі є природне явище і природне, що вплив біосфери позначається не тільки на середовищі життя, але і на образі думки. Але не тільки природа впливає на людину, існує і зворотна зв'язок. Причому вона не поверхнева, що відбиває фізичний вплив людини на навколишнє середовище, вона набагато глибше.

Це доводить той факт, що в Останнім часом помітно активізувалися планетарні геологічні сили. "... Ми усе більше і яскравіше бачимо в дії навколишні нас геологічні сили. Це збіглося, навряд чи випадково, із проникненням у наукову свідомість переконання про геологічне значення Homo sapiens, з виявленням нового стану біосфери - Ноосфери - і є однієї з форм її вираження.

Воно пов'язане, звичайно, перш за все, з уточненням природної наукової праці і думки в межах біосфери, де жива речовина відіграє основну роль ". [1, стор.26]

Так, в Останнім часом різко міняється відображення живих істот на навколишній природі. Завдяки цьому процес еволюції переноситься в область мінералів. Різко міняються грунти, води і повітря. Тобто еволюція видів, сама перетворилася на геологічний процес, тому що в процесі еволюції з'явилася нова геологічна сила. Вернадський писав: "Еволюція видів переходить в еволюцію біосфери". [1, стор.27] Ми є спостерігачами і виконавцями глибокої зміни біосфери. Причому перебудова навколишнього середовища науковою людською думкою за допомогою організованої праці навряд чи є стихійним процесом.

Корені цього лежать у самій природі і були закладені ще мільйони років тому в ході природного процесу еволюції. "Людина... складає неминучий прояв великого природного процесу, що закономірно триває протягом, принаймні, двох мільярдів років ". [1, стор.28]

Звідси, до речі, можна укласти, що висловлювання про самознищення людства, про катастрофу цивілізації не мають під собою вагомих підстав. Було б, щонайменше, дивно, якби наукова думка - породження природного геологічного процесу суперечила б самому процесу.

Ми стоїмо на порозі революційних змін у навколишньому середовищі: біосфера за допомогою переробки науковою думкою переходить у новий еволюційний стан - ноосферу. Заселяючи всі куточки нашої планети, спираючись на державно-організовану наукову думку і на її породження, техніку, людина створив у біосфері нову біогенну силу, що підтримує розмноження і подальше заселення різних частин біосфери.

Причому разом з розширенням області проживання, людство починає представляти себе усе більш згуртовану масу, тому що розвиваючі засоби зв'язку - засоби передачі думки огортають всю Земну кулю. "Цей процес - повного заселення біосфери людиною - обумовлений ходом історії наукової думки, нерозривно зв'язаний зі швидкістю зносин, з успіхами техніки пересування, з можливістю миттєвої передачі думки, її одночасного обговорення усюди на планеті".

При цьому людина вперше реально зрозуміла, що він житель планети і може і повинен мислити і діяти в новому аспекті, не тільки в аспекті окремої особистості, родини або роду, держав або їх союзів, але й у планетному аспекті. XX століття характерне тим, що будь-які відбувається на планеті, зв'язуються в єдине ціле. І з кожним днем соціальна, наукова і культурна зв'язаність людства тільки підсилюється і поглиблюється. "Збільшення вселенськості, спаяності всіх людських суспільств безупинно росте і стає помітним в деякі роки ледве не щорічно".

Підведемо короткий підсумок: людина, як він спостерігається в природі, як і всі живі організми, як усяка жива речовина, є визначена функція біосфери, у визначеному її просторі-часі; - Людина у всіх його проявах являє собою частина біосфери; - Прорив наукової думки підготовлений усім минулим біосфери і має еволюційні корені. Ноосферу - це біосфера, перероблена науковою думкою, підготовляється всім минулим планети, а не короткочасне і перехідне геологічне явище.

Багато чого з того, про що писав Вернадський, стає надбанням сьогоднішнього дня. Сучасні і зрозумілі нам його думки про цілісність, неподільність цивілізації, про єдність біосфери і людства. Переломний момент в історії людства, про що сьогодні говорять учені, політики, публіцисти, був побачений Вернадським. Він бачив неминучість ноосфери, підготовлюваної як еволюцією біосфери, так і історичним розвитком людства.

З точки зору ноосферного підходу по-іншому бачаться і сучасні болючі крапки розвитку світової цивілізації. Варварське відношення до біосфери, погроза світової екологічної катастрофи, виробництво засобів масового знищення - усе це повинно мати минуще значення. Питання про корінний поворот до джерел життя, до організованості біосфери в сучасних умовах повинний звучати як сполох, заклик до того, щоб мислити і діяти, у біосферному - планетному аспекті.

Похожие статьи




Основні положення вчення про ноосферу, Єдність біосфери й людини - Творчість В. І. Вернадського та філософія

Предыдущая | Следующая