Розробка та обгрунтування заходів підвищення ефективності використання трудових ресурсів - Методика, організація та облік аудиту та аналізу трудових ресурсів на підприємстві

За результатами аналізу необхідно розробити конкретні заходи щодо забезпечення зростання продуктивності праці і визначити резерви підвищення середньогодинної, середньоденний і середньорічний вироблення робочих. Основні напрями пошуку резервів зростання продуктивності праці випливають із самої формули розрахунку її рівня: ЧВ =ВП/Т, згідно з якою домогтися підвищення продуктивності праці можна шляхом:

    - збільшення випуску продукції за рахунок більш повного використання виробничої потужності підприємства, так як при нарощуванні обсягів виробництва на наявній потужності збільшується тільки змінна частина витрат робочого часу, а постійна залишається без зміни. У результаті витрати часу на випуск одиниці продукції зменшуються; - скорочення витрат праці на її виробництво шляхом інтенсифікації виробництва, впровадження комплексної механізації і автоматизації виробництва, більш досконалої техніки і технології виробництва, скорочення втрат робочого часу за рахунок поліпшення організації виробництва, матеріально-технічного постачання й інших чинників відповідно до планом організаційно-технічних та інноваційних заходів.

При цьому можливі наступні варіанти співвідношення зміни обсягу випуску продукції і витрат праці, які повинні враховуватися при виборі управлінської стратегії по забезпеченню росту продуктивності. праці при існуючих у даний момент економічних умовах:

    - відбувається збільшення обсягу випуску продукції при зниженні витрат праці на її виробництво; - обсяг продукції зростає швидше, ніж витрати праці; - обсяг продукції зростає при незмінних витратах праці; - обсяг продукції залишається незмінним при зниженні витрат праці; - обсяг продукції знижується більш повільними темпами, чим витрати праці.

Незалежно від обраного варіанту стратегічної політики резерви збільшення середньогодинної вироблення визначаються наступним чином:

(3.12)

Де ЧВ - резерв збільшення середньогодинного виробітку;

ЧВв, - фактичний рівень середньогодинного виробітку;

ВПф - резерв збільшення валової продукції за рахунок підвищення технічного рівня виробництва;

Тф -- фактичні витрати робочого часу на випуск фактичного обсягу продукції;

РvТ - резерв скорочення робочого часу за рахунок механізації і автоматизації виробничих процесів, поліпшення організації праці, підвищення рівня кваліфікації працівників;

Тд - додаткові витрати праці, пов'язані зі збільшенням випуску продукції, які визначаються по кожному джерелу резервів збільшення виробництва продукції з урахуванням додаткового обсягу робіт, необхідного для освоєння цього резерву, і норм виробітку.

Р^ЧВ = 80 - 75,29 = 4,71 ( грн.),

Помноживши резерв зростання середньогодинного виробітку на планову тривалість робочого дня, отримаємо резерв зростання середньоденного виробітку (Р^ДВ):

Р^ДВ = 4,71 * 8 = 37,68 ( грн.)

Якщо цей резерв помножити на запланований фонд робочого часу одного робітника, знайдемо резерв зростання середньорічного виробітку робітників (Р^РВ):

Р^РВ = 4,71 * 800 = 3768 ( грн.)

Для визначення резерву збільшення випуску продукції необхідно можливий приріст середньочасового виробітку помножити на запланований (можливий) фонд робочого часу всіх робітників:

Р^ВП = Р^ЧВ * Тв,(3.13)

Де:

Тв - плановий фонд робочого часу всіх робітників.

Р^ВП = 4,71 *34681 = 163347,51 ( грн.)

Резерв росту продуктивності праці за рахунок проведення певного заходу можна розрахувати також за наступною формулою:

РvЧР%хі = (РvЧР%хі 100 - РvЧР%хі )* 100%( 3.14 )

Де РvЧР%хі -- відсоток відносного скорочення чисельності робітників або управлінського персоналу за рахунок проведення певного заходу.

РvЧР%хі = (6% 100 - 6%) * 100% = 6,38 %(3.15 )

Можна зробити висновок, що при обраної стратегії, тобто інтенсифікації виробництва, впровадження комплексної механізації і автоматизації виробництва, більш досконалої техніки і технології виробництва, скорочення втрат робочого часу за рахунок поліпшення організації виробництва, матеріально-технічного постачання й інших чинників відповідно до планом організаційно-технічних та інноваційних заходів, то згідно з розрахунками резерв середньогодинної вироблення зросте на 4,71 грн., середньоденний вироблення на 37,68 грн., і середньорічний - на 3768 грн.. Збільшиться резерв випуску продукції за рік на 163347,51 грн. З розрахунків також видно, що продуктивність праці зросте на 6,38 %.

Розглянемо також розробку заходів щодо підвищення ефективності оплати праці

Діючі системи оплати по праці володіють рядом недоліків. Головний недолік полягає в тому, що заробітна плата погано, а часто взагалі не пов'язана з кінцевими результатами праці. Результати праці коллективны, а оплата - індивідуальна. Щоб подолати цю ситуацію, треба зробити одне з двох: або індивідуалізувати результати, або колективізувати систему оплати.

Перший шлях виключений, тому що в принципі неможливо відокремити результати від їх колективної природи. Як, наприклад, підприємства, які намагалися роздрібнити колективний інтерес на безліч приватних, втратили стійкість і зараз налагоджують ті чи інші форми об'єднання. Серед господарників зміцнюється розуміння, що перспектива пов'язана з колективними системами заохочення праці.

Стосовно системи оплати праці можна виділити такі недоліки: ріст оплати праці не зв'язаний з ростом ефективності; діюча система не орієнтована на співпрацю; система оплати не є достатньо гнучкою.

Говорячи про те, що діючі системи не орієнтують на колективне співробітництво, мається на увазі відома роз'єднаність працівників і насамперед - керованих і управлінців.

Система розподілу доходів передбачає, що преміальні виплати залежать від таких показників, як продуктивність роботи. У результаті працівник може відчувати тісний взаємозв'язок між результатами своєї роботи і величиною прибутку.

Очевидна перевага системи участі в прибутках.

Таким чином, пропонується запровадити відрядно-преміальну оплату праці для відділу збуту. Відтак їх заробітна плата буде складатися з окладу і премії за перевиконання норм реалізації.

Розрахуємо по ТОВ "Теплогазохолодвод" систему премій залежно від виробітку, приймем за базу 2014р. - 3064,43 тис грн. (обсяг реалізації без ПДВ поділений на кількість працівників відділу збуту). Дані представлені в таблиці 3.5.

Таблиця 3.5 - Шкала розміру премій від виробітку

Виробіток в тис грн.

Відсоток від виробітку

3064,43-3500,00

0,1 %

3500,00-3700,00

0,12 %

3700,00-4000,00

0,13 %

4000,00-4350,00

0,15 %

4350,00-4450,00

0,17%

4500,00- и далі

0,2 %

Таким чином планується збільшити обсяги реалізації за рахунок запропонованого заходу на 5,5 % (3876,51 тис. грн.) порівняно з 2014 р. Отже, при незмінній кількості співробітників виробіток збільшиться:

, (3.16)

Де Вр - виробіток на одного робітника, тис. грн.;

Vр - середньорічний обсяг реалізації, тис грн.

Чс - чисельність працівників відділу збуту.

(тис. грн.)

Це на 168,55 тис. грн. більше, ніж 2014 р. таким чином з цього випливає, що дана вироблення потрапляє в першу графу шкали, а значить винагорода складе 168,55 грн.

Премії обкладаються податками та зборами, що збільшить витрати на збут. Загальна сума нарахувань складе 1459,95 грн.

Таким чином витрати на збут збільшаться на 5336,60 грн.

В результаті впровадження даного заходу в плановому періоді передбачається збільшення виручки від реалізації на 5,5% за рахунок збільшення обсягу продажу сільгосп техніки. З табл3.8 видно, що витрати по собівартості передбачається збільшити на 2545,9 тис. грн в плановому періоді, витрати на збут на 5,3 тис грн., що практично не вплине на прибуток. За рахунок цих нововведень планується підвищити прибуток підприємства у плановому періоді на 6900,91 тис. грн.

Однією з істотних статтею витрат підприємства є інформаційно-консультаційне обслуговування в аудиторській компанії з питань ведення бухгалтерського і податкового обліку на підприємстві. Щомісяця сума коштів виділених на дані послуги становить п'ять тисяч гривень. Для обслуговування підприємства чисельністю до ста чоловік достатньо 1 кваліфікованого аудитора. Тоді сума щомісячних витрат буде складатися із заробітної плати аудитора і суми ежемесячсных нарахувань на фонд заробітної плати.

Щомісячна економія складе:

Ем= За-ЗПа (3.17)

Де Ем - щомісячна економія коштів на інформаційно - консультаційне обслуговування в аудиторській компанії, грн.;

За - щомісячні витрати на інформаційно-консультаційне обслуговування в аудиторській компанії, грн.;

ЗПа - щомісячна заробітна плата штатного аудитора, грн.

Е= За-ЗПа =5000-1789,58=3210,42 (грн.)

Загальна річна економія складе:

Ег= Ем*12 (3.18)

Де Ег - річна економія коштів на інформаційно - консультаційне обслуговування в аудиторській компанії, грн.;

Ем - щомісячна економія коштів на інформаційно-консультаційне обслуговування в аудиторській компанії, грн.

Ег= Ем*12=3210,42*12=38525,04 (грн.)

Таким чином, грамотна кадрова політика дозволить знизити адміністративні витрати, витрати на збут, що у свою чергу при всіх інших рівних умовах дозволить збільшити прибуток підприємства.

Похожие статьи




Розробка та обгрунтування заходів підвищення ефективності використання трудових ресурсів - Методика, організація та облік аудиту та аналізу трудових ресурсів на підприємстві

Предыдущая | Следующая