Організація аудиту податків ПП "Газель", Послідовність проведення аудиторської перевірки та джерела аудиту - Організація аудиту податків

Послідовність проведення аудиторської перевірки та джерела аудиту

Ще до початку роботи аудитору з метою зниження свого підприємницького ризику необхідно обумовити всі питання перевірки розрахунків з бюджетом із клієнтом та відобразити їх у договорі, в загальному плані та програмі.

Слід чітко встановити і погодити обсяг перевірки (період, що перевіряється; види податків тощо) та метод організації перевірки (суцільний, вибірковий). Як правило, правильність нарахування податків і зборів та своєчасність їх сплати проводять суцільним методом. Суцільний метод організації перевірки дає змогу максимально знизити ризик, але потребує багато часу і трудозатрат, що, в свою чергу, збільшує плату за аудит.

Підприємство може забажати проведення аудиту шляхом вибіркової перевірки. В такому разі аудитор повинен провести вибірку відповідно до національного нормативу МСА 530 "Аудиторська вибірка та інші процедури вибіркової перевірки" і обов'язково документально оформити всю проведену роботу відповідно до національного нормативу МСА 230 "Документація".

Для проведення аудиту розрахунків з бюджетом аудитору слід:

    1. Встановити перелік податків і зборів, які сплачує підприємство 2. Досконало вивчити нормативні документи щодо кожного із сплачуваних податків і зборів 3. Встановити предметну галузь досліджень 4. Перевірити повноту і правильність відображення бази оподаткування щодо кожного податку чи збору 5. Перевірити правильність застосування ставок податків і зборів, а також арифметичні розрахунки з нарахування податків 6. Перевірити законність та обгрунтованість застосування пільг щодо податків і зборів 7. Перевірити повноту і своєчасність спала ти платежів і зборів до бюджету 8. Перевірити правильність складених декларацій, розрахунків за платежами до бюджету і своєчасність їх подачі до податкового органу 9. Перевірити правильність відображення розрахунків із бюджетом у системі бухгалтерського обліку та фінансовій звітності 10. Надати клієнту інформацію про результати роботи з детальним викладенням виявлених помилок і фактів обману та рекомендації щодо їх виправлення 11. Підготувати висновок (якщо перевірялося лише одне питання) або інформацію для складання загального висновку (при загальному аудиті) 12. Скласти й підписати акт про виконану роботу 13. Обговорити з клієнтом питання щодо продовження співпраці.

Основними джерелами інформації для перевірки розрахунків з бюджетом є: довідки і розрахунки, декларації за окремими видами платежів; виписки банків і додані до них документи про перерахування належних сум у бюджет; бухгалтерські записи на рахунку 64 "Розрахунки за податками і платежами", регістри синтетичного і аналітичного обліку, баланс та інші види фінансової звітності; аудиторські докази.

Основними джерелами, які аудитор може використати для одержання необхідних йому для роботи даних (доказів), можуть бути статут підприємства, довідка з державного статистичного реєстру, а також накладні на відпуск продукції, співбесіда з керівництвом підприємства тощо. Також аудитор використовує дані про види діяльності підприємства, для того щоб визначити, які податки взагалі має сплачувати підприємство; План рахунків, які використовує підприємство, що слугує для визначення, на яких рахунках та субрахунках обліковуються розрахунки за тим чи іншим податком; відомості про нарахування та сплату податків за кожним податком конкретно.

У процесі проведення аудиту вивчають акти перевірок, проведених державною податковою адміністрацією, банком, Пенсійним фондом тощо.

Похожие статьи




Організація аудиту податків ПП "Газель", Послідовність проведення аудиторської перевірки та джерела аудиту - Організація аудиту податків

Предыдущая | Следующая