Організаційно-економічна характеристика базового суб'єкта господарювання - Основи бухгалтерського обліку

Відокремлений структурний під "Верхівцевський рейкозварювальний поїзд № 39" Державного підприємства "Придніпровська залізниця" створений відповідно до чинного законодавства України, Закону України "Про залізничний транспорт", Статуту залізниць України, Статуту

Придніпровської залізниці, безпосередньо підпорядковується службі колії. Заснований у 1966 році. Місце знаходження Поїзда: Україна, 51660, Дніпропетровська обл., Верхньодніпровський р-н., м. Верхівцеве.

Поїзд створено з метою виконання зварювально-наплавочних робіт в колійному господарстві що сприяють забезпеченню безпечному та безперебійному руху залізничного транспорту.

Основними завданнями Поїзда є:

    - зварювання рейок в колії та в стаціонарних умовах з подальшим транспортуванням рейкових плітей до місця укладки; - наплавлення високомарганцевистих хрестовин та рейкових кінців; - шліфування рейок в колії; - виготовлення ізолюючих клейоболтових стиків; - надання платних послуг фізичним та юридичним особам, виготовлення продукції виробничо-технічного призначення і товарів народного вжитку, реалізація їх заінтересованим підприємствам та населенню; - перевезення вантажів і пасажирів автомобільним транспортом для власних потреб; - забезпечення збереження державної власності майна Поїзда; - організація у встановленому порядку бухгалтерського, статистичного обліку та звітності; - проведення заходів щодо забезпечення мобілізаційної готовності господарства Поїзда; - забезпечення режиму секретності та здійснення заходів щодо захисту секретних і службових відомостей від розголошення; - здійснення заходів з поліпшення умов праці, забезпечення безпечних методів роботи, дотримання правил охорони праці, техніки безпеки і виробничої санітарії; - впровадження удосконалення організації та нормування праці, технічно обгрунтованих норм і нормативів чисельності, передових методів і технологій, технічних удосконалень, винаходів і раціоналізаторських пропозицій, організація змагання, спрямованого на підвищення продуктивності праці та рентабельності господарства; - утримання у належному стані приміщень та технічних споруд; - забезпечення безпеки руху поїздів та автотранспорту, створення безпечних умов життя і здоров'я громадян, що користуються послугами залізничного транспорту та охорона праці працівників; - забезпечення готовності аварійно - технічних підрозділів до дій в умовах надзвичайних обставин та аварійних ситуацій, організація робіт з ліквідації їх наслідків, проведення робіт зі сніго -, водоборотьби; - здійснення підсобно-допоміжної діяльності; - здійснення інших видів діяльності, не заборонених чинним законодавством України, а також видів діяльності, що відповідно до чинного законодавства України вимагають спеціального дозволу (ліцензії);

Поїзд для вирішення покладених на нього завдань:

    - здійснює розробку та виконання перспективних і поточних планів виробничо-господарської діяльності; - здійснює заходи для забезпечення темпів росту продуктивності праці, зниження собівартості робіт, виконання та повного використання резервів на основі науково-технічного прогресу та поліпшення технології, комплексної механізації робіт, поширення та використання заходів та раціоналізаторських пропозицій, а також передового досвіду в роботі Поїзда; - забезпечує вживання заходів щодо зміцнення виробничої дисципліни, поліпшення культури праці та організації підготовки кадрів; - здійснює роботу з удосконалення організації, нормування та оплати праці; - поїзд здійснює рекламну діяльність відповідно до Закону України "Про рекламну діяльність" та відомчих нормативних актів, що діють на Залізниці; - складає окремий баланс, організовує в установленому порядку бухгалтерський, податковий та статистичний облік і звітність; - забезпечує дотримання чинного законодавства про охорону праці та створення безпечних умов праці, попередження виробничого травматизму, професійних захворювань; - забезпечує режим таємності і своєчасне здійснення необхідних заходів щодо захисту відомостей, що містять службову, комерційну і державну таємницю; - забезпечує згідно з галузевими науково - технічними нормативами впровадження єдиної науково - технічної та інвестиційної політики, підвищення технічного оснащення виробництва, удосконалення технічних процесів, впровадження світового досвіду; - згідно з галузевим завданням забезпечує утримання інфраструктури в належному стані; - здійснює заходи з виконання комплексу галузевих та регіональних программ; - здійснює надання підтримки побутового обслуговування працівника Поїзда та їх сімей; - здійснює торговельну діяльність та забезпечення громадського харчування; - здійснює збирання, заготівлю, переробку та реалізацію брухту і відходів чорних та кольорових металів і сплавів, отриманих в процесі брухтоутворення при виробничій діяльності Поїзда; - поїзд від імені Залізниці укладає господарські договори з іншими підприємствами та організаціями в установленому на Залізниці порядку; - здійснює інші види діяльності, не заборонені діючим законодавством України, а також види діяльності, що відповідно до діючого законодавства України потребують спеціального дозволу (ліцензії).

Майно Поїзда складається з основних та оборотних засобів, а також цінностей, виділених залізницею, та іншого майна, що перебуває на самостійному балансі Поїзда на правах оперативного керування та є складовою частиною майна Залізниці.

Джерелами формування майна Поїзда є майно, передане Державним підприємством "Придніпровська залізниця", фінансування в межах затвердженого кошторису витрат, доходи, отримані від надання послуг, реалізації продукції, а також інших видів фінансової та господарської діяльності, безоплатні чи благодійні внески, пожертвування організацій, підприємств і громадян, інше майно, придбане на підставах, не заборонених чинним законодавством.

Фінансування Поїзда здійснюється в межах затвердженого кошторису витрат, який складається з надходжень на його поточний рахунок:

    - фінансування Залізниці в межах затвердженого кошторису витрат; - доходів, одержаних від надання послуг, реалізації продукції, а також від інших видів фінансово - господарської діяльності; - надходжень від підсобно-допоміжної діяльності; - фінансування бюджету; - доходи від оренди окремо визначеного майна, приміщень, споруд; - інших надходжень, які не заборонені законодавчими актами України.

Поїзд користується землею та іншими природними ресурсами відповідно до мети своєї діяльності та чинного законодавства. Відчуження засобів виробництва, що є державною власністю і закріплені за Поїздом, здійснюється у порядку, встановленому чинним законодавством. Одержані в результаті відчуження майна кошти використовуються згідно з чинним законодавством.

Поїзд має право у передбаченому чинним законодавством та Статутом залізниці порядку здавати в оренду приміщення, устаткування, транспортні засоби, інвентар та інші матеріальні цінності, які належать Залізниці та перебувають на балансі Поїзда.

Збитки, завдані Поїзду в результаті порушення його майнових прав фізичними, юридичними особами чи державними органами, відшкодовуються за рішенням суду.

Маючи необхідну технічну базу та використовуючи передові технології є одним із провідних підрозділів у галузі залізничного транспорту. Обсяг виготовленої продукції за рік досягає 10 680,0 тис. грн. у тому числі зварювання рейок складає 480,0 прив. тис. км колій.

Під оснащений сучасним технічним обладнанням (дві машини К-1000, транспортер для подачі рейок, нова термокамера, машина КСМ-005), яке дозволяє якісно виконувати усі види зварювальних робіт та ремонту різних типів рейок (Р-65, Р-50).

За станом на 01.07.15 чисельність робітників 118 робітників.

На підрозділі працює 24 жінок, та 94 чоловіків. За 2014 рік фонд оплати праці склав 5305 тис. грн.; середня заробітна плата по підрозділу одного працівника - 3058 грн.

Під працює по режиму при 5-ти денному (40 годин) робочому тижні з тривалістю робочого дня 8 годин для апарату управління та робочого стаціонару, при 6-ти денному робочому тижні з тривалістю робочого дня 7 годин для машиністів колійних машин, зварювальників та шліфувальників контактної машини при вахтовій зміні.

В структуру Верхівцевського рейкозварювального поїзду № 39 входять такі виробничі приміщення, як контактно-зварювальний цех, клеєболтовий цех, цех по ремонту та наплавки рамних рейок та хрестовин, механічний цех, пересувні рейкозварювальні машини які працюють по всій Придніпровській залізниці.

Контактно-зварювальний цех робить ремонт та зварювання, як нових так і старопридатних рейок, виготовляє клеєболтові ізольовані стики, перехідні рейки за заявками служби колії для всіх дистанцій колії і КМС Придніпровської залізниці.

Пересувні рейкозварювальні машини роблять відновлення цілісності безстикової колії і зварювання рейок у колії на станціях і перегонах Придніпровської залізниці.

Рейковізи призначені для перевезення 800-метрових рейкових плітей, робить доставку і піднімання довгомірних рейкових плітей на станції і перегони Придніпровської залізниці.

Рис 1. Структура підрозділів Верхівцевського рейкозварювального поїзду Придніпровської залізниці

Похожие статьи




Організаційно-економічна характеристика базового суб'єкта господарювання - Основи бухгалтерського обліку

Предыдущая | Следующая