ВИСНОВКИ - Безготівкові розрахунки

Господарські зв'язки між різними ланками економіки у процесі взаємного постачання матеріальних цінностей, надання послуг та виконання робіт супроводжуються грошовими розрахунками. Залежно від форми грошей, у якій відбувається платіжний обіг, вони можуть біти готівково-грошо-вими та безготівковими. Обслуговування платіжного обігу - одна з традиційних сфер банківських послуг. За дорученням своїх клієнтів комерційні банки виконують готівкові платежі як за рахунком клієнтів, так і на кредитній основі.

Ефективність функціонування економіки в цілому і кожного суб'єкта господарювання зокрема залежить від організації безготівкових розрахунків у господарському обороті.

Тепер розрахунки між економічними суб'єктами здійснюються пере-важно у безготівковому порядку, шляхом перерахування коштів із рахунків платника на рахунок утримувача, а також за заліком взаємних вимог. Безго-тівкові розрахунки становлять приблизно 50 відсотків усіх розрахунків у господарському обороті.

В країні згідно з Інструкцією НБУ № 135 "Про безготівкові розра-хунки в Україні в національній валюті" від 29.03.2001 року застосовуються наступні основні форми безготівкових розрахунків: платіжними доручен-нями; платіжними вимогами-дорученнями; платіжними вимогами; чеками; акредитивами; інкасовими дорученнями (розпорядженнями). Також прово-дяться розрахунки векселями, які регламентуються Законом України "про цінні папери і фондову біржу" від 18.06.1991 року.

На даний час найпоширенішим видом безготівкових розрахунків в Україні є платіжні доручення, вони займають 81% всіх розрахунків, які проходять безготівковим шляхом.

Фінансовий аналіз проведено на базі Харківської філії Акціонерного

Банку "Експрес-банк", яка почала свою діяльність в серпні 2000 року. Банк є універсальним інститутом, який концентрує свої активні та пасивні операції з метою охоплення сегменту ринку, що представлений залізничною галуззю, і є на даний час спеціалізованим. Проведений аналіз показав, що протягом двох років своєї діяльності банк досяг позитивних результатів роботи в сфері обслуговування безготівкового обігу своїх клієнтів, більша частина яких є підприємства співпрацюючи з Південною залізницею, та сама Південна залізниця.

Рентабельність безготівкових операцій банку у 2001 році досягла високих показників, що пояснюється монопольним становищем ХФ АБ "Експрес-банк" на ринку обслуговування клієнтів. Слід зазначити, що левову долю своїх прибутків філія отримує від операцій по обслуговуванню безго-тівкового платіжного обороту (69,12% у 2001 р.). Це пояснює актуальністю даного виду банківських послуг, які взаємовигідні як для клієнта, так і для банку. Дані операції є прибутковими для банку і необхідними для клієнта, за умови якісного та ефективного обслуговування. Для проведення аналізу використовувалась бухгалтерська звітність ХФ АБ "Експрес-банк".

Перспективою ж розвитку безготівкового обороту можна виділити введення пластикових карток, розширення спектру пропонованих послуг такими видами як інтернет-банкінг та телебанк. Це підвищить інтерес клієнтів до банку та принесе додаткові прибутки банку.

Також слід відмітити необхідність узаконення в Україні такого фінан-сового інструменту, як "електронний підпис", що запроваджено в усіх розви-нених країнах, і з 1994 року в Росії. Це є перспективним напрямком розвитку та відіграло б дуже важливе значення на подальшому розвитку банківської системи країни.

Всі ці заходи неодмінно сприятимуть розвитку організації безго-тівкового банківського обслуговування в фінансово-кредитних інститутах України та збільшать кількість послуг, які пропонуються клієнтам (це понад 30 видів натомість, як на Заході, їх кількість налічує тисячі).

Звісно ж жоден захід не можливо робити без попереднього ретель-ного аналізу, не виняток і безготівкове обслуговування. Тому в роботі про-ведено аналіз діяльності ХФ АБ "Експрес-банк", як учасника системи елект-ронних платежів (СЕП) за допомогою розробленої імітаційної моделі. З ана-лізу зроблено висновки щодо оптимальної кількості платежів, які відправ-ляються в одному файлі до СЕП. Щоб час очікування файлів не перевищував 2, 3 та 5 хвилин, в них необхідно відправляти 9, 14, та 23 документів відпо-відно. Зазначимо, що задана місткість одного файлу, при розробці моделі складала, 10, 20 та 30 документів, при цьому витрати поступово зменшувалися 265,92 грн., 244,20 грн. та 218,85 грн. відповідно. Що свідчить про необхідність кожному банку проаналізувати свою діяльність в цьому напрямку. Тому що підвищення прибутків та ефективності його роботи може не здійснитись із-за неправильної організації роботи банку в СЕП.

Проведений розрахунок конкурентоспроможність карткового обслу-говування в Харківському регіону показав певну однорідність. Немає банків з великим відривом від загального рівня. Найбільша міра привабливості в "Укрсоцбанку", на другому місці Промінвестбанк та ін.. Можна зробити вис-новок, що ХФ "Експрес-банку", який на третьому місці, необхідно розвивати мережу філій і знизити вартість послуг, які представляються, лише за такої умови буде отримано більший прибуток, розшириться коло клієнтів та підвищиться рівень довіри до банку.

Взагалі організація безготівкових розрахунків у господарському обороті є однією з найважливіших складових банківської діяльності. Широке їх застосування дає змогу скоротити готівковий обіг в Україні, надійніше захиститися від можливих зловживань юридичних та фізичних осіб в усіх галузях діяльності.

Похожие статьи




ВИСНОВКИ - Безготівкові розрахунки

Предыдущая | Следующая