Висновки - Характеристика діяльності міжнародних платіжних систем

Платіжна система є визначальною складовою національної економіки, центральною ланкою фінансово-банківської системи. Як показує досвід розвинутих країн, раціональна організація платіжної системи сприяє вдосконаленню грошово-кредитних відносин, ефективному функціонуванню фінансової сфери в цілому, забезпеченню ефективного функціонування національного господарства, а також здійсненню міждержавних валютних розрахунків.

Отже, платіжна система - платіжна організація, члени платіжної системи та сукупність відносин, що виникають між ними при проведеній переказу грошей. Проведення переказу грошей є обов'язковою функцією, що має виконувати платіжна система.

Міжнародна платіжна система - платіжна система, в якій платіжна організація може бути як резидентом, так і нерезидентом і яка здійснює свою діяльність на території двох і більше країн та забезпечує проведення переказу коштів у межах цієї платіжної системи, у тому числі з однієї країни в іншу.

Розглянувши історію платіжних карток, можна сказати, що першопрохідниками в освоєнні ринку пластикових грошей були і нині відомі у всьому світі платіжні системи Bank of America (Visa International), Master Card, American Express та елітний міжнародний клуб Diners Club.

Товариство міжнародних міжбанківських фінансових телекомунікацій SWIFT (абревіатура утворена першими літерами англійської назви Society for WordWide Interbank Financial Telecommunikations), засноване у травні 1973 p. у Брюсселі. Система СВІФТ - одна з найвідоміших комп'ютерних мереж, які було створено з ініціативи фінансових організацій. Основними напрямками її діяльності є надання оперативного, надійного, ефективного, конфіденційного та захищеного від несанкціонованого доступу телекомунікаційного обслуговування для банків і проведення робіт із стандартизації форм і методів обміну фінансовою інформацією.

Для задоволення потреб грошової політики центральні банки країн Європейського союзу створили платіжну систему TARGET - транс'європейську телекомунікаційну автоматизовану систему переказів міжнародних розрахунків у режимі реального часу, яка 4 січня 1999 р. розпочала проведення операцій і з того часу значно сприяла запровадженню єдиної валютної політики, інтеграції європейських грошових ринків і ефективному виконанню валових розрахунків у межах Єврозони.

Міжнародна платіжна система INTERNET - це загальносвітова комп'ютерна мережа платіжних систем і механізмів, яка використовується як телекомунікаційна комерційна інфраструктура в режимі on-line для купівлі товарів та надання послуг.

Платіжні системи, як засіб переміщення коштів між банками, мають вирішальне значення для ефективного функціонування світової фінансової системи. Тому однією з необхідних умов ефективного функціонування світової фінансової системи є стабільність міжнародних платіжних систем.

Існуючі в даний час в Україні системи розрахунків по операціях із платіжними картами можна класифікувати в такий спосіб:

    - національна система масових електронних платежів НСМЕП (проект, що знаходиться на етапі реалізації локальних проектів); - міжнародна платіжна система VISA International; - міжнародна платіжна система EUROPAY (MASTERCARD) International; - платіжні системи AMEX, Dіnеr's Club. JCB; - внутрішні міжбанківські платіжні системи (ОНІКС, ОБЕКС); - внутрішні локальні монобанківські платіжні системи (СБОН, МЕТАКАРТ, ПИБ і ін.); - небанківські платіжні системи типу автозаправних, бонусних, споживчих у рамках окремих груп або підприємств.

Слід наголосити, що провідну роль у реалізації важливих напрямів розвитку платіжної системи відіграє НБУ як каталізатор.

Отже якщо почати працювати над вирішенням головних питань, то це дозволить прискорити платежі, мінімізувати ризики їх проведення, оптимізувати рух коштів банків на кореспондентських рахунках, спрямувати ресурси, що вивільнилися, на фінансовий ринок і, зрештою, підвищити рентабельність діяльності банків, що вдосконалить платіжні системи.

Похожие статьи




Висновки - Характеристика діяльності міжнародних платіжних систем

Предыдущая | Следующая