Висновки - Банківське обслуговування приватних осіб в АППБ "Аваль"

Станом на 1 лютого 2005 р. акціонерний поштово-пенсійний банк АППБ "Аваль" (відкрите акціонерне товариство) займає друге місце в рейтингу комерційних банків України з наступними характеристиками :

    - статутний капітал -- 1 млрд. грн., - чисті активи -- 11,477 млрд. грн., - кількість корпоративних клієнтів -- 210 тис., - кількість підрозділів в усіх регіонах України -- близько 1400, - чисельність працівників - більше 17 тисяч службовців по Україні - асортимент послуг -- понад 300.

Динаміка основних показників росту АППБ "Аваль" за 2001 - 2004 роки характеризується наступними показниками :

- капітал банку зріс з 255 млн. грн..(2001) до 1 млрд. 276 млн. грн. (2004), тобто в 5 разів;

    - статутний капітал банка зріс з 45 млн. євро до 135,2 млн. євро, що значно перевищує вимоги НБУ до статутного капіталу (не менше 8 млн. євро); - активи банку зросли з 7,03 млрд. грн..(2001) до 11,85 млрд. грн..(2004), тобто в 1,7 рази, що значно нижче темпів зростання власного капіталу банку і характеризує значне зниження фінансового важелю залученого капіталу;

Основними проблемами АППБ "Аваль" у 2001 - 2004 роках є наступні:

    - дуже низький рівень рентабельності статутного капіталу 1,8-2,0 %, що для відкритого акціонерного товариства веде до рівня дивідендів в 8 раз нижче доходності альтернативного інвестування коштів на грошовому ринку України; - надзвичайно низький рівень рентабельності активів 0,1-0,2 %, що в 5-7 разів нижче показників рівня рентабельності активів в першій "двадцятці" комерційних банків України; - наявність в територіальних обласних дирекціях (в ДОД АППБ "Аваль") значно вищих показників рентабельності капітала та активів, що свідчить про наявність проблем регіонального менеджменту в банку.

Проведений аналіз операцій банківського обслуговування приватних осіб в АППБ "Аваль" показав, що останнім часом їх асортимент значно розширюється, але аналіз динаміки структурної долі залучених коштів приватних осіб та рівня кредитування приватних осіб в АППБ "Аваль" показує, що :

    - в 1998 -2000 роках структурна доля залучених коштів приватних осіб в валюті балансу була в 1,5-2 рази нижче показника для банківської системи України (рис. 2.1); - тільки з 2003 року АППБ "Аваль" розпочав кредитування фізичних осіб, та всього 50% залучених коштів фізичних осіб розташовується в кредити фізичним особам; - темп росту залучення коштів фізичних осіб та кредитування фізичних осіб є нижчим, ніж темп росту валюти балансу, тобто АППБ "Аваль" продовжує політику пріоритетного кредитування юридичних осіб та залучення більш "дешевих" ресурсів у вигляді залишків на розрахункових рахунках юридичних осіб.

Основний напрямок депозитної політики АППБ "Аваль" - це залучення "дешевих" поточних коштів юридичних осіб в національній валюті та зниження долі залучення коштів в іноземній валюті.

Кредитна політика банку характеризується пріоритетною видачею кредитів в валюті, навіть за рахунок підвищення відкритої валютної позиції по ВКВ(конвертація депозитів в національній валюті в ВКВ).

Одним із пріоритетних напрямків діяльності АППБ "Аваль" в галузі розвитку банківських послуг для приватних клієнтів є надання "електронних послуг" розрахункового "самообслуговування":

    - надання послуг в системах грошових переказів WESTERN UNION; - надання послуг з випуску й обслуговування платіжних карт основних платіжних систем Visa International и MasterCard International;

Світовий досвід свідчить, що майбутнє -- за електронними (пластиковими) грошима. І це природно, тому що переваги карток очевидні:

    § Картки -- найбільш безпечний і зручний спосіб розрахунку. § Особистий картковий рахунок у гривнях, доларах, євро чи у трьох валютах одночасно -- економія на конвертації. § За допомогою картки ви одержуєте можливість робити покупки у десятках мільйонів торгових точок усього світу. § За допомогою картки ви маєте можливість одержувати готівку в сотнях тисяч банкоматів і банків у будь-якому куточку світу. Немає необхідності постійно тримати при собі велику кількість грошей. § Перевезення коштів через кордон без зайвих митних процедур. § Щомісячне нарахування відсотків на ваші кошти. § Незалежність від режиму роботи банку -- можливість проводити операції цілодобово. § Знижки в торгових і сервісних мережах. § Отримання зарплати через картковий рахунок. § Систематизація фінансового обороту за допомогою щомісячної виписки з переліком операцій. § Можливість купівлі товарів через Інтернет.

Похожие статьи




Висновки - Банківське обслуговування приватних осіб в АППБ "Аваль"

Предыдущая | Следующая