Характеристика Харківської філії АБ "Експрес-банк" - Безготівкові розрахунки

АБ "Експрес-банк", далі банк. працює з 1994 року як універсальний банк, який концентрує свої активні та пасивні операції з метою охоплення сегменту ринку країни, що представлений залізничною галуззю, і є на даний час спеціалізованим залізничним банком. Серед найбільших акціонерів: ДАЗТУ "Укрзалізниця", АТЗТ "Інтер-контакт", ДТЕП "Інтертранс", ДП "Укрзалізничпостач", шість залізниць України. В цілому склад акціонерів АБ " Експрес Банк" наведений в табл. 1.2.

Таблиця 1.2 Склад акціонерів АБ " Експрес-Банк"

Повна назва акціонерів юридичних осіб

Частка в статутному фонді, %

Форма власності

Державна адміністрація залізничного транспорту України (Укрзалізниця)

35

Державна

Транспортне - експедиційне підприємство "Інтертранс"

17

Державна

Державне підприємство матеріально - технічного забезпечення "Укрзалізнич-постач"

16

Державна

АТЗТ "Інтер-Контакт"

6

Колективна

ДП "Придніпровська залізниця"

5

Державна

Український центр обслуговування пасажирів на залізничному транспорті України (УЦОП)

3

Державна

Київське державне підприємство по перевезенню вантажів та пасажирів "Київдержтранс"

3

Державна

Київський електро - вагоноремонтний завод

2,5

Державна

ДТГО " Південно - Західна залізниця"

2,5

Державна

ТОВ "Інтер-Контакт"

2

Колективна

Львівська державна залізниця

2

Державна

Одеська залізниця

2

Державна

Українське об'єднання державних підприємств залізничного транспорту Консорціум Укрзалізпром

1

Державна

Фізичні особи

3

Приватна

Всього

100

Стратегічна мета діяльності Банку - охоплення фінансових потоків всіх підприємств залізничного транспорту України в єдину розрахункову систему.

Головне завдання 2001 року, сформульоване акціонерами Банку-накопичування коштів галузевих підприємств для їх подальшого використання в кредитно-інвестиційних програмах, пов'язаних з державними програмами розвитку залізничного транспорту, та надання сучасних банківських послуг даним підприємствам по всій території України.

Висока якість активів та рівень доходності за підсумками 2000 року являються наслідками ретельної роботи фахівців Банку по мінімізації банківських ризиків та співпраці з представниками, фінансових служб залізниць України по розробці взаємовигідних схем активних операцій.

Резервні фонди збільшились протягом звітного року у 4,5 рази, в тому числі у 2 рази резерви під кредитні ризики.

Банком виконуються всі економічні нормативи, дотримуються вимоги обов'язкового резервування, встановлені Національним банком України, що підтверджується відповідними звітами ревізійних комісій НБУ та аудиторськими висновками.

Харківська філія АБ "Експрес-Банку" почала свою діяльність з серпня 2000 року.

Аудиторською фірмою "Украудит - XXI" перевірено баланс банку на 1.01.2001року і відповідний звіт про прибутки і збитки. Висновок аудиторської перевірки свідчить про те, що рівень ділової активності Банку, зумовлений фінансовим станом, характеризується дотриманням обов'язкових економічних нормативів, встановлених НБУ.

Стабільний фінансовий стан Банку забезпечує зростання показників його фінансової стійкості і надійності, що підтверджується аудитом.

Надана інформація у всіх суттєвих аспектах свідчить про відповідність діючому законодавству господарсько-фінансової діяльності, яка здійснюється Банком. Прийнята система бухгалтерського обліку відповідає законодавчим і нормативним актам.

Фінансова звітність складена на основі дійсних облікових даних і достовірно відображає фактичний фінансовий стан на 1.01.2001 року.

Організаційна структура філії зображена нижче (рис. 1.6)

1

Головний юрисконсульт займається наступними питаннями:

    - невідхильне дотримання діючого законодавства в системі банку; - захист прав и законних інтересів банка, його службовців. 1. Відділ бухгалтерського обліку займається відкриттям, закриттям та переоформлення поточних, бюджетних та інших рахунків у іноземній та національній валюті; обслуговування клієнтів - юридичних осіб банку; відображає операції на рахунках бухгалтерського обліку; переоформлює, контролює розрахунково-грошові документи; забезпечує своєчасне та точне виконання доручень клієнта відносно зарахованих грошових коштів, видачі и отримання грошової готівки, а також переказ коштів на вказані клієнтом рахунки інших організацій та осіб. 2. Відділ готівкових розрахунків виконує наступні функції:

Контролює дотримання установ банка законів України, указів Президента, постановлений и розпоряджень Кабінету Міністрів України, нормативних документів НБУ, інструкцій, указів, правил и других нормативних документів банка України за питаннями організації грошового обігу, касового обслуговування підприємств та організацій, емісійно - касової діяльності;

Разом із відділеннями банка проводить єдину політику по організації и удосконалення форм касового обслуговування клієнтів і своєчасного забезпечення готівки, на договірній основі здійснює продаж надлишків готівки комерційним банкам;

Розглядає звіт по касовій роботі и грошовому обігу філій та розробляє вказівки по вдосконаленню діяльності цих установ.

3. Сфера діяльності активно-пасивного відділу охоплює організацію усіх видів и форм банківського кредитування клієнтури дирекції; забезпечує встановлення та ідентифікацію кредитних ризиків, здійснює їх аналіз и обчислення; організовує вибірковий контроль якості експертиз и оцінок кредитних ризиків; контролює фінансування капітальних вкладень за рахунок бюджетних и власних коштів підприємств.

Також до функцій цього відділу відносяться наступні:

Оперативне управлення процесом акумуляції вільних грошових коштів, які знаходяться на кореспондентських рахунках банку;

Здійснює загальне методологічне керівництво діяльністю відділень по питанням управління пасивами и активами.

    4. Валютний відділ займається організацією роботи філії по зовнішньоекономічній діяльності; здійснює міжнародні розрахунки в іноземній валюті за допомогою внутрішніх кореспондентських рахунків; виконує функції агента валютного контролю. 5. Комп'ютерний відділ займається програмно-технічним забезпеченням роботи комерційного банку. 6. Господарський відділ забезпечує господарське обслуговування та відповідний стан приміщень будівля відповідно з санітарно-гігієнічними нормами; придбає фондові та не фондові матеріали, устаткування та вироби; організовує облік и схоронність матеріально-технічних цінностей; матеріально-технічне забезпечення та обслуговування автомобільного парку філії. 7. Основною функцією відділу інкасації є інкасація грошових коштів банку. 8. Відділ захисту інтересів банку перевіряє ділову репутацію робітників, відповідає за безпеку філії, організовує перепустковий режим, схоронність ключів, печаток, кліше, пломбірів. Система криптозахисту філії забезпечується цим відділом. Перевіряє всі документи відносно заставного майна та його вартість. Готує висновок про видачу кредиту. Відділ займається кадровим забезпеченням та відбором робітників, також підготовкою, перепідготовкою і підвищенням кваліфікації персоналу. 9. Відділ карткових систем - робота з банківськими платіжними картками (БПК) , їх емісія та обслуговування.

Комерційні банки України виконують широке коло банківських послуг, охоплюють багато галузей економіки.

Основні види операцій та послуг кожний банк затверджує в статуті банку на основі наданих йому ліцензій НБУ. Операції, які виконує АБ "Експрес-банк", наведені нижче.

Послуги юридичним особам:

Валютні конверсійні операції

Розрахунково-касове обслуговування в національній та іноземній валюті

Залучення вільних грошових коштів на депозитні рахунки

Оперативне управління рахунком за допомогою системи "Клієнт-банк"

Зарплатні проекти

Консультації по додатковому плануванню, управлінню фінансовими потоками

Консультації по укладанню зовнішньоекономічних контрактів, комерційному законодавству інших країн, оптимізації умов розрахунків, вирішенню будь-яких питань пов'язаних із супроводом та фінансуванням зовнішньоекономічних операцій

Операції з цінними паперами, в тому числі: аваль, доміциляція, прийом на інкасо клієнтських векселів, організація схем взаємозаліків та платежів, операції з цінними паперами власної емісії (фінансові векселя), державними та корпоративними цінними паперами

Документарні операції;

Кредитні операції.

Послуги фізичним особам:

Залучення вільних грошових коштів на депозити: строкові, до запитання, з правом поповнення, гнучкою системою сплати процентів

Розрахунково-касове обслуговування в національній та іноземній валюті

Грошові перекази

Купівля-продаж дорожніх чеків

Кредитні операції на купівлю нерухомого майна та споживчі цілі.

АБ "Експрес-Банк" заснований Укрзалізницею та підприємствами залізничної галузі. А відтак на нього покладається завдання залучення в єдину банківську структуру фінансових потоків підприємств системи залізничного транспорту України. Здійснення такої програми можливе на основі розвинутої банківської системи у вигляді філій та інших структурних одиниць.

Концепція розвитку банку передбачає створення на першому етапі філій

При залізницях, а у подальшому - при відділеннях залізниць та важливих залізничних вузлах з поступовим розвитком інфраструктури через створення безбалансових відділень. Початком реалізації концепції стало створення у 1999 році філій Банку у містах Львові, Дніпропетровську та Конотопі, а також територіальних відокремлених безбалансових відділень Дарницького та Стародарницького у м. Києві, Стрийського у м. Стрий Львівської області та Придніпровського у м. Дніпропетровську.

Відкриття згаданих установ створило умови для переходу в систему АБ "Експрес-Банк" значної кількості підприємств залізничного транспорту та підприємств і організацій, які користуються послугами залізниць або їх обслуговують. Це дало можливість більш оперативно здійснювати розрахункові платежі підприємств, збільшити можливості Банку у проведенні фінансово-кредитної політики та значно зменшити витрати підприємств на банківські послуги, що відтепер надаються "Експрес-Банком" за пільговими тарифами.

Втілюючи регіональну політику засновників Банку відносно розвитку мережі відділень на території України, протягом звітного року було введено в систему АБ "Експрес-банк" три філіали в містах Одеса, Харків та Донецьк, які суттєво поповнили ресурсну базу Банку коштами Одеської, Південної та Донецької залізниць, з якими був налагоджений тісний зв'язок як в сфері кредитування, так і в сфері застосування цінних паперів, для вирішення поточних проблем галузі.

Створена матеріально-технічної бази філій на площах, що надаються залізницями у довгострокове орендне користування, шляхом їхнього ремонту та технічного оснащення з метою доведення до сучасних банківських нормативів. Рішення про подальший розвиток мережі філій приймається Загальними зборами акціонерів на підставі виважених економічних обгрунтувань та розрахунків, здійснюваних відповідними службами "Експрес-Банку" та Укрзалізниці.

На балансі Харківської філії АБ "Експрес-Банку" відкриті відділення:

Куп'янське;

Відділення №1 м. Харків;

Заплановане відкриття відділення на станції Основа.

Похожие статьи




Характеристика Харківської філії АБ "Експрес-банк" - Безготівкові розрахунки

Предыдущая | Следующая