Розрахунки платіжними дорученнями - Безготівкові розрахунки

Платіжне доручення -- це письмове розпорядження платника банкові, що його обслуговує, про списання з його рахунку зазначеної суми на рахунок одержувача коштів.

Платіжне доручення являє собою письмове розпорядження власника рахунка банку про перерахування певної грошової суми з його поточного рахунка на рахунок іншого підприємства, одержувача коштів у тій самій або іншій установі банку.

За допомогою платіжних доручень здійснюються розрахунки в господарстві як товарних, так і нетоварних операцій. При цьому всі нетоварні платежі здійснюються виключно платіжними дорученнями.

У розрахунках за товари і послуги платіжні доручення використовуються в наступних випадках:

    1. За отримані товари і надані послуги (шляхом прямого акцепту товару) за умови посилання в дорученні на номер і дату товарно-транспортного документа, який підтверджує отримання товарів або послуг платником. 2. Для платежів у порядку попередньої оплати робіт та послуг (за умови посилання в дорученні на номер договору, угоди, контракту, в яких передбачена попередня оплата). 3. Для погашення кредиторської заборгованості з товарних операцій. 4. При розрахунках за товари і послуги за рішеннями суду арбітражу. 5. При орендній платі за приміщення, платежі транспортним, комунальним, побутовим підприємствам за експлуатаційне обслуговування та інші.

У розрахунках нетоварних операцій платіжні доручення використовуються для:

    1. Платежів до бюджету; 2. Погашення банківських позик і відсотків на позики, перерахування коштів органам державного і соціального страхування; 3. Внесків коштів у статутні фонди при заснуванні АТ, товариств і т. п.; 4. Придбання акцій, облігацій, депозитних сертифікатів банківських векселів, сплати пені, штрафів і т. д.

При постійному і рівномірному постачанні товарів і наданні послуг покупці можуть розраховуватися з постачальниками платіжними дорученнями в порядку планових платежів. У цьому випадку розрахунки здійснюються не за кожне окреме відвантаження або послугу, а шляхом періодичного перерахування коштів з рахунка покупця на рахунок постачальника в конкретні терміни і в певній сумі на основі плану відпускання товарів і послуг на наступний місяць, квартал. Таким чином можуть відбуватися розрахунки між торговими організаціями та їх постачальниками (м'ясокомбінатами, хлібозаводами, молокозаводами), між торфопідприємствами і електростанціями, виробничими підприємствами за вугілля, газ, електроенергію, метал.

Розрахунки плановими платежами - прогресивна форма перерахування платежів, оскільки в своїй основі має зустрічний рух грошей і товарів. Це веде до прискорення розрахунків, зниження взаємної дебіторсько-кредиторської заборгованості, спрощує техніку розрахунків, дає можливість підприємствам і організаціям заздалегідь планувати свій платіжний оборот. Названі планові платежі застосовуються як для міських, так і міжміських розрахунків. Сума кожного планового платежу встановлюється сторонами на наступний місяць (квартал), виходячи з узгодженої періодичності платежів і обсягу постачання за договором або фактичною постачання за попередній період. Сторони зобов'язані один раз на місяць вивіряти взаємні розрахунки, виходячи з фактичного постачання сільгосппродукції і продтоварів за минулий період і зараховувати кредиторську і дебіторську заборгованість при перерахуванні наступного платежу.

Розрахунки платіжними дорученнями мають ряд переваг порівняно з іншими формами розрахунків: відносно простий і швидкий документообіг, прискорення руху коштів, можливість платника попередньо перевірити якість оплачуваних товарів або послуг, можливість використати дану форму розрахунків при нетоварних платежах, що робить розрахунки платіжними дорученнями найбільш перспективною формою розрахунків.

Банки приймають до виконання платіжні доручення протягом десяти днів з дати їх заповнення і тільки на суму, яка є на поточному рахунку юридичної особи, або за рахунок отриманого платником кредиту. Як виняток, при відсутності коштів на рахунку платника банк зобов'язаний приймати від клієнтів доручення на перерахування до бюджету сум податків, зборів, інших обов'язкових платежів та внесків до державних цільових фондів.

У разі надходження коштів на рахунках здійснюється часткова оплата таких доручень, яка оформляється меморіальним ордером за підписом відповідального виконавця, завіреним штампом банку. Перший примірник меморіального ордера вміщується в документи дня банку, другий -- видається платнику як підтвердження про часткову оплату.

Якщо йдеться про перерахування в межах одного банку, сума прийнятого банком до виконання доручення списується в дебет рахунку платника і зараховується в кредит рахунку одержувача.

Якщо рахунок відкрито в іншому банку, то операції проводяться в порядку міжбанківських розрахунків у день подачі платіжного доручення.

Схема документообігу розрахунків платіжними дорученнями за умови обслуговування клієнтів у різних банках зображена на додатку (Рис. 1.1).

Постачальник одержує замовлення на товар або послугу і виписує рахунок-фактуру. При надходженні рахунка покупцем проводиться перевірка правильності оформлення документа і за дозволом керівника підприємства, при згоді оплати, виписується платіжне доручення.

Доручення оформляється відповідно до вимог і подається клієнтом у банк. Перший примірник виконує функцію меморіального документа і вміщується в документи дня банку платника, другий -- видається платникові з відмітками банку про одержання та виконання доручення. Банк платника на підставі першого примірника платіжного доручення списує з поточного рахунку свого клієнта кошти і перераховує на коррахунок банку постачальника. Якщо постачальник і платник обслуговуються в одному банку, то проводиться списання коштів з поточного рахунку платника і зарахування їх на поточний рахунок одержувача. Кошти надсилаються в банк одержувача через систему електронних платежів у день їх списання.

Після надходження коштів на коррахунок банку одержувача їх зараховують на поточний рахунок постачальника. За підписом працівника банку постачальнику передається витяг з особового рахунку про зарахування коштів, до якої додається копія платіжного доручення.

При розрахунках гарантованими платіжними дорученнями банк проводить оплату за умови депонування коштів суб'єктів господарювання.

Підприємство-платник здійснює перекази коштів через відділення зв'язку поданням гарантованого банком доручення, в якому вказується конкретне підприємство зв'язку, яке бере участь у розрахунках та за рахунок кого сплачуватиметься переказ. До всіх примірників доручення додається належно оформлений список одержувачів переказів. Крім того, підприємство подає відділенню зв'язку заповнені бланки переказів. На суму гарантованого установою банку доручення не може бути накладено арешт і звернено стягнення за претензіями до платника, який виписав доручення.

Установа банку передає відповідному підприємству зв'язку зразки підписів службових осіб і відбитка гербової печатки установи банку, якими оформляється гарантія на платіжному дорученні. Банк не несе відповідальності за підроблений напис на гарантованому дорученні.

Платник, який хоче виконати розрахунки гарантованим дорученням, подає в установу банку, що його обслуговує, платіжне доручення в трьох примірниках. Перші два примірники доручення мають бути завірені службовими особами підприємства, які мають право підпису, та скріплені відбитком печатки. Після перевірки правильності оформлення доручення його сума списується установою банку з рахунку платника і депонується на рахунку № 2602 "Кошти в розрахунках СГД".

На перших двох примірниках прийнятого до виконання доручення проставляється дата депонування, а нижче вміщуються підписи двох працівників установи банку, уповноважених виконувати депонування.

Перший примірник доручення скріплюється відбитком гербової печатки установи банку і видається платнику під розписку на другому примірнику доручення.

Гарантоване платіжне доручення передається представником платника разом з поштовими переказами (або іншими документами) підприємству зв'язку. Прийняті гарантовані доручення підприємство зв'язку з дає в установу банку, що його обслуговує, при реєстрі платіжних доручень.

Реєстр подається у двох примірниках, перший з яких з підписом і зазначенням посади особи, яка підписала реєстр, залишається в документах дня банку, а другий -- видається представнику підприємства зв'язку як розписка.

У разі приймання гарантованих доручень банк має стежити за наявністю на звороті доручень штемпеля підприємства зв'язку, яке прийняло доручення для оплати, із зазначенням дати їх приймання.

Гарантовані доручення, не прийняті до оплати внаслідок їх неправильного оформлення, закінчення терміну дії доручення або з інших причин, виключаються з реєстру із виправленням його підсумку та повертаються підприємству зв'язку, яке подало реєстр.

Якщо платник та підприємство зв'язку обслуговуються в різних установах банку, то реєстр складається в трьох примірниках. Другий примірник реєстру з гарантованими платіжними дорученнями надсилається до банку, в якому задепоновані кошти платника, а третій видається представнику підприємства зв'язку.

Банк, який обслуговує підприємство зв'язку, надсилає банкові платника дебетове повідомлення. Після отримання дебетового повідомлення і реєстру з гарантованими дорученнями банк платника списує кошти з рахунку і перераховує їх для зарахування на рахунок підприємства зв'язку за переказними операціями.

Похожие статьи




Розрахунки платіжними дорученнями - Безготівкові розрахунки

Предыдущая | Следующая