Розрахунки платіжними вимогами-дорученнями - Безготівкові розрахунки

Платіжна вимога-доручення являє собою вимогу постачальника до покупця сплатити на основі поданих до нього відвантажувальних і товарних документів вартість поставленої за договором продукції, виконаних робіт, наданих послуг.

Платіжна вимога-доручення виписується постачальником на основі фактичного відвантаження продукції або надання послуг на стандартизованому бланку в 2 примірниках і разом з відвантажувальними документами надсилається в банк покупця для оплати. Можливе приймання вимог-доручень і на інкасо (в банку постачальника).

Інкасо - це банківська операція, за допомогою якої банк за дорученням свого клієнта отримує належні йому кошти від інших підприємств і організацій на основі розрахункових, товарних і грошових документів. При інкасовій послузі банк постачальника сам пересилає платіжні вимоги-доручення в банк платника через органи зв'язку - спецпоштою. За взаємною домовленістю між постачальником покупцем та їх банками і метою прискорення розрахунків поштове пересилання документів з банку постачальника в банк платника замінюється передачею їх змісту телетайпом або телефаксом. Інкасові послуги банку постачальника надаються клієнту за комісійну винагороду.

Оскільки ініціатива в розрахунках платіжними вимогами-дорученнями виходить від постачальника, то оплата цих документів може бути зроблена тільки за згодою (акцептом) покупця. З цією метою платіжні вимоги-доручення, що надійшли в банк покупця, реєструються в спеціальному журналі і передаються банком безпосередньо платнику під розписку для акцепту.

Міжнародна банківська практика знає різні форми акцепту позитивний і негативний, попередній і подальший, повний і частковий.

Традиційними мотивами відмов від акцепту є такі: товар не замовлений; рахунок безтоварний; товар раніше оплачений; відсутня узгоджена ціна; відвантаження за неправильною адресою, а також інші мотиви, пов'язані з порушенням договірних зобов'язань з боку постачальника.

Заліки взаємних вимог, тобто перерахування з рахунка однієї організації на рахунок іншої сторони, можуть мати постійний і одноразовий характер, проводитися між двома підприємствами або групою. Учасники заліків ведуть у себе рахунки взаємних розрахунків, на яких враховуються всі суми до платежів Розрахункові документи не здаються в банк, а направляються відразу покупцеві з відображенням їх суми на рахунку взаємних вимог. Періодично представники сторін звіряють рахунки взаємних розрахунків, встановлюють, на чию користь є сальдо. На суму виписують платіжне доручення, яке, як правило, проходить через банк. Переваги даної форми - простота і економічність.

Похожие статьи




Розрахунки платіжними вимогами-дорученнями - Безготівкові розрахунки

Предыдущая | Следующая