Аналіз якості активів - Процедура інвентаризації активів при проведенні банкротства

В процесі аналізу активів доцільно досліджувати склад активів банку з точки зору наступних показників:

    - прибутковість, міра прибутковості; - міра ризику/ліквідності; - терміновість; - міра диверсифікації активів, як загалом по основних напрямах розміщення засобів (кредити, коштовні папери, векселі і ін.), так і усередині даних напрямів по типах активів.

Для оцінки структури активів аналізується спектр працюючих активів по мірі риски, ліквідності і прибутковості, динаміка перерозподілу активів, міра диверсифікації активів. Вузька спеціалізація банку, як правило, обгрунтовує велику міру ризику. Одним з найважливіших моментів є аналіз кредитних вкладень банку. Як показує досвід, саме нераціональна кредитна політика є джерелом потенційних проблем.

У загальному вигляді активи діляться на тих, що приносять дохід і що не приносять дохід, ліквідні і неліквідні.

До найбільш ліквідним відносяться:

    - готівка (каса і засоби на кореспондентських рахівницях): засоби в касі, грошові кошти в дорозі, вкладення в дорогоцінні метали; засоби на кореспондентському рахунку в Центральному банку, залишки на кореспондентських рахівницях "ностро" в комерційних банках; - високоліквідні державні коштовні папери, що котируються на біржі. До відносно ліквідним можуть бути віднесені; - міжбанківські кредити, розміщені в надійних банках; - вкладення до коштовні папери (векселі, боргові зобов'язання) першокласних компаній, що звертаються на біржі або позабіржовому ринку; - коштовні папери місцевих органів влади, що звертаються на біржі або позабіржовому ринку.

До неліквідних активів відносяться: прострочені позики, будівлі і майно банку.

Найменш ліквідними є кредитні вкладення банків. Характерний, що в умовах розвиненої економіки існують можливості для перепродажу кредитів, а також випуску коштовних паперів під них, що в значній мірі підвищує ліквідність балансів банку і збільшує їх можливості по збільшенню долі кредитів в балансі. Хоча в нашій економіці цей механізм поки що не розвинений, але перші кроки в даному напрямі вже зроблені.

Отже, чим вище доля кредитного портфеля, тим вище прибутковість його операцій, але і вище ризик ліквідності банку.

При аналізі риски кредитного портфеля особливу увагу слід приділити диверсифікації кредитного портфеля, наприклад, є банки, що спеціалізуються на обслуговуванні певних типів позичальників, -- в основному лише фізичних осіб (банки споживчого кредитування).

Є банки, що кредитують операції з нерухомістю. При подібній спрямованості вони переймають на себе певні специфічні ризики, які можуть виникнути в разі виникнення широкомасштабної економічної кризи і проблем з ринком нерухомості. Це ж стосується термінів виданих кредитів, тим вище терміновість портфеля (понад 1 рік), тим вище ризики по цих кредитах, пов'язані з невизначеністю стану економіки. Мінімальний ризик пов'язаний з добре диверсифікованим портфелем по типах позичальників і відсутністю дуже "довгих вкладень".

І, нарешті, абсолютно неліквідна частина активів банку, що також безпосередньо не приносить жодного доходу -- це капітальні вкладення: будівлі, споруди, устаткування. З іншого боку, без цих активів банківський бізнес як такий неможливий. Безумовно, неліквідність будівлі головного офісу, приміщень допофісов і філій банку, якщо вони знаходиться у власності, відносна. Насправді ці активи в разі ліквідації банку можуть бути продані досить швидкий -- за два - три місяці (при умові продажу за прийнятною ціною, особливо в крупних містах) і з врахуванням зростання цін на нерухомість ця операція може бути навіть прибуткова. Тому наявність нерухомості у власності банку є сприятливішою ознакою з точки зору надійності, чим її оренда. Але чим вище доля активів, інвестованих в капітальні вкладення, тим нижче прибутковість і ліквідність банку.

Розглянемо показники, що характеризують ефективність розміщення засобів. Використовуються наступні показники.

1. Коефіцієнт працездатності активів, efficiency of assets (EA)

(2.1)

Де: WA -- сума активів, що приносять дохід (working assets), компоненти Awi, до групи працюючих активів відносяться: міжбанківські кредити і депозити, кредити клієнтам і розміщені засоби, споживчі кредити, боргові зобов'язання, акції, векселі.

WA=AWi (2.2)

Даний показник відображає, якою мірою банк використовує ресурси, що є у нього, для здобуття доходу. Нормальне значення в умовах стабільної роботи фінансових ринків лежить в межах не нижче 0.8-0.85.

WA= МБК+ кредиты + долговые обязательства + векселя + акции = 854 150 + 3 051 636 + 89 848 + 455 022 + 510 = 4 449 тыс. грн

ANet= 6 604 280 - 105 036 - 32 178 = 6 466 526=6467 тыс. грн

EA= 4 449/6467*100=68,79%

Відносне невисоке значення EA викликано значними залишками на "ностро" рахунках банку, обуславлівающих високу ліквідність банку.

Розглянемо структуру активів банку (мал. 2.1) і її основні складові. У нашому випадку доля розміщених міжбанківських кредитів складає (МБК) 12.9%, вкладення в кредити 46.2%, коштовні папери 8% (боргові зобов'язання -- 1.4%, векселі 6.9%). Непрацюючі активи складають ФОРИ -- 3%, готівка -- 2%, коррахунок -- 6%, кореспондентські рахунки "ностро" -- 18%. Доля інших активів -- іммобілізація, прострочена заборгованість і так далі складає близько 3%. З аналізу видно, що банк найбільш активний на ринку корпоративного і міжбанківського кредиту.

структура активів банку

Рисунок 2.1 - Структура активів банку

2. Коефіцієнт кредитної активності

(2.3)

Le-показує, яка доля від активів прямує на кредитування. Банк проводить агресивну кредитну політику, якщо коефіцієнт кредитної активності перевищує 0.6, оптимальну в області 0.5-0.6 і консервативну -- в області менше 0.4.

Відношення суми виданих кредитів (loans), окрім міжбанківських, до величини клієнтської бази:

LEA=3051/6467=0,472

На підставі розрахунку цього коефіцієнта ми можемо зробити вивід, що банк веде консервативну політику в області кредитуванню 11.

3. Коефіцієнт якості позик

(2.4)

R - величина, створених резервів (по позиках 482 тис грн. - по простроченню 32,7 тис грн.);

L - загальна сума виданих кредитів (3 051 + 32.7 = 3084 тис грн.)

QL=1- (450/3084)= 85%

Звідси можна зробити вивід, що формально створені резерви відповідають рівню риски 15% на кредитний портфель.

Похожие статьи




Аналіз якості активів - Процедура інвентаризації активів при проведенні банкротства

Предыдущая | Следующая