Види інвентаризації - Процедура інвентаризації активів при проведенні банкротства

Залежно від періодичності проведення інвентаризації бувають плановими і раптовими.

Планові інвентаризації готуються заздалегідь, і їх основним завданням є не стільки встановлення фактів недостач (залишків), скільки вивчення загального стану справ по відповідності оперативного обліку встановленому обліковою політикою підприємства і документальне оформлення господарських операцій з того або іншого питанню. Раптові інвентаризації проводяться без попередньої підготовки. Головним завданням таких інвентаризацій є встановлення усіляких порушень і осіб, що допускають ці порушення, розробка і здійснення заходів по недопущенню таких порушень в майбутньому.

Залежно від повноти обхвату об'єкту інвентаризації діляться на повних і часткових.

Повна інвентаризація передбачає перевірку активів і зобов'язань, при якій перевіряються і документально підтверджуються їх наявність, визначається їх стан (придатність або непридатність для подальшого використання). В разі ухвалення рішення про ліквідацію під інвентарного об'єкту проводиться оцінка залишкової (реалізаційною) вартості. Як правило, це річна інвентаризація, яка проводиться перед складанням річної бухгалтерської звітності.

Часткова інвентаризація охоплює якусь частину коштів або зобов'язань. Часткова інвентаризація проводиться для забезпечення точності облікових або звітних даних з метою посилення боротьби з втратами і зміцнення фінансової дисципліни 15.

Суцільна інвентаризація може здійснюватися як при повній, так і при частковій її формі, і передбачає інвентаризацію всіх без виключення об'єктів.

Вибіркова охоплює фактичною перевіркою лише окремі назви цінностей і доцільна в тих випадках, коли на складі порівняно недавно (не більше двох місяців) проводилася повна інвентаризація.

Контрольна інвентаризація є різновидом вибіркової. Вона проводиться в період повної, суцільної інвентаризації цінностей або відразу після її закінчення і, як правило, повинна охоплювати не менше 10-ти відсотків від загальної кількості назв (бажано найбільш коштовних), внесених до опису.

Всі вище перелічені види інвентаризацій (окрім повної і суцільної) мають однакове (рівноцінне) значення, і на практиці жодною з них не слід віддавати перевагу. А досвід підказує, що такими видами інвентаризації в переважній більшості випадків користуються контролюючі органи і аудитори.

Істотним моментом при проведенні таких інвентаризацій є забезпечення раптовості для того, щоб не дати можливість матеріально відповідальним особам до неї підготуватися і приховати недостачі або залишки. Необхідний також ретельний підбір дослідних і компетентних, чесних і порядних фахівців при створенні комісії, дотримання послідовності контролю і правил підрахунку цінностей при її проведенні, правильне і своєчасне оформлення необхідних документів.

Відповідно до чинного законодавства, інвентаризації бувають обов'язкові і добровільні. Проведення інвентаризації є обов'язковим у випадках:

    - передачі майна державного підприємства в оренду, приватизацію майна державного підприємства, перетворення державного підприємства в акціонерне суспільство, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Проводиться на 1-е число місяця, в якому здійснюється оцінка майна, яке приватизовується, корпоратізіруєтся або передається в оренду; - складання річної бухгалтерської звітності, окрім майна, цінностей, грошових коштів і зобов'язань, інвентаризація яких проводилася не раніше 1 жовтня звітного року. Інвентаризація будівель, будов і інших нерухомих об'єктів основних фондів може проводитися один раз в три роки, а бібліотечних фондів - один раз в п'ять років. Особливо актуальною річна інвентаризація стає в умовах років. Особливо актуальною річна інвентаризація стає в умовах ринку, оскільки в деякій мірі підвищує рівень довіри інвесторів до того або іншого підприємства. Вирішуючи питання проведення річної інвентаризації, керівник підприємства виходить з того, що вона може не проводитися лише в тих місцях зберігання і виробництва (переробки) ТМЦ, де вона проводилася не раніше 1 жовтня звітного року; - зміни матеріально відповідальних осіб (на день прийому-передачі справ); - встановлення фактів крадіжок або зловживань, псування цінностей (на день встановлення таких фактів); - при колективній (бригадною) матеріальній відповідальності проведення інвентаризації обов'язкове в разі зміни керівника колективу (бригадира), вибуття з колективу (бригади) більше половини його членів, а також на вимогу хоч би одного члена колективу (бригади); - в разі діставання відмови постачальника задовольнити претензію відносно недовантаження товарів або при здобутті від покупця претензії відносно недовантаження товарів проводиться вибіркова інвентаризація тих товарів, на які заявлені вказані претензії; - розпорядження судові-слідчих органів, в перший після здобуття розпорядження день, якщо пізніший термін не вказаний в самому розпорядженні; - виникнення техногенних аварій, пожежі або стихійного лиха (на день після закінчення); - передачі підприємств і їх структурних підрозділів (на дату передачі. Рішення про передачу оформляється відповідно до постанови уряду про порядок передачі підприємств, організацій. Для передачі складається передавальний баланс. Слід враховувати те, що інвентаризація може не проводитися в разі передачі підприємств і їх структурних підрозділів в межах одного органу, до сфери управління якого відносяться дані підприємства, за згодою сторони, що приймає дане підприємств); - в разі ліквідації підприємства - на дату, вказану у вирішенні про ліквідацію підприємства.

Дуже важливим моментом при проведенні обов'язкової інвентаризації є те, що інвентаризації підлягають також майно і матеріальні цінності, що не належать підприємству, облік яких ведеться на поза балансових рахівницях. При цьому один екземпляр належним чином оформлених документів відсилається власникові цього майна 6.

Різні види інвентаризації можуть поєднуватися один з одним. Наприклад, планова інвентаризація може бути як повною, так і частковою.

Похожие статьи




Види інвентаризації - Процедура інвентаризації активів при проведенні банкротства

Предыдущая | Следующая