Висновки - Становлення видавничої справи в Україні за часів незалежності

Проведене нами дослідження обраної проблеми дозволяє зробити певні висновки й узагальнення.

У період становлення незалежності України (90-і pоки ХХ ст. - початок ХХІ ст.) відбувалися пеpебудовчі процеси в країні, що потребували нової наукової бази, принципово іншого погляду на читача загалом, врахування його смаків при виданні книг. Починає активно розроблятися одна з важливих проблем сьогодення - читач у нових соціально-економічних умовах та pоль і місце видавництв у творенні нового суспільства. Соціальні служби при бібліотеках і науковці-бібліотекознавці, бібліотекаpі-пpактики активно вивчають і впроваджують нові підходи до формування дитячої читацької аудиторії, інноваційні методи і форми впливу на читання. Активно розроблятися одна з важливих проблем сьогодення - читач у нових соціально-економічних умовах та роль і місце книги у творенні нового суспільства.

Пеpебудовчі процеси 90-х років замість очікуваного піднесення національної свідомості і культурного рівня нації, призвели до погіршення становища у культурно-просвітницькій діяльності, занепаду книговидавництва, культурно-мистецької сфери, у т. ч. і видавничої справи. Із отриманням Україною незалежності український інформаційний простір і надалі перебував під владою Російської держави. Цей вплив відчувається і сьогодні.

Продовжувала активно діяти і цензура в умовах незалежної України. І хоча на офіційному рівні декларувалась свобода слова і совісті, реально більшість громадських діячів, державних службовців і журналістів були змушені підтримувати офіційний курс керівництва держави, або зазнати втрат і утисків в професійній сфері або бізнесі.

Слід відмітити, що з перших років незалежності України більш активно розвивалися засоби масової інформації. Книговидання ж знаходилося у так званій кризі через економічні складнощі. На сьогоднішній день можна сказати, що Україна поступово виходить із видавничої кризи. На видавничому ринку діє значна кількість видавництв, як державних, так і приватних, які випускають якісну продукцію. Окремі видавництва спеціалізуються на виданні наукової літератури, навчальної, прерогатива інших - масова література розважального характеру.

На сьогоднішній день залишається нерозв'язаною проблема дитячої літератури, дитячої української книги, оскільки дитячих видавництв в Україні не так багато, і не всі вони можуть похвалитися публікаціями власне української сучасної книги для дітей.

Як уже зазначалося на початку даного дослідження, проблема розвитку видавничої справи в Україні за часів незалежності оцінюється різними дослідниками по-різному. Однак, на нашу думку не можна заперечувати той факт, що українське друковане видання саме зараз знаходиться у стадії розквіту. Про це свідчить участь України у міжнародних книжкових ярмарках, форумах, виставках.

Про підвищення уваги органів влади до видавничої справи свідчить цілий ряд нормативно-правових актів, які регулюють книговидання в Україні, а також той факт, що 2007 рік в Україні проголошено роком книги. Усе це, безперечно, сприятиме подальшому розвиткові видавничої справи в Україні.

Похожие статьи




Висновки - Становлення видавничої справи в Україні за часів незалежності

Предыдущая | Следующая