ВСТУП - Вплив російських засобів масової інформації на формування суспільної думки в Україні

Актуальність теми дослідження. Кінець XX століття відзначається колосальними змінами у житті людства, які обумовлюються, перш за все, участю широких мас у процесах державотворення та посиленні впливу демократичних суспільств на розвиток людства. Це вдається здійснювати не тільки завдяки створенню механізмів реалізації права громадян щодо участі у політичному житті своєї держави, а й завдяки вільному доступу людей до інформації, що дозволяє орієнтуватися та робити вибір. Україна, проголосивши себе молодою демократією після отримання незалежності, почала долучатися до світового досвіду у політико-правових процесах, та зокрема, у здійсненні врядування. Але оскільки одним з найважливіших чинників будь-якого демократичного суспільства є існування та вільне функціонування ЗМІ як одного з інститутів демократії. Журналістика відкритого суспільства характеризується, визначенням професора В. Шкляра, спроможністю преси забезпечувати прозорість державних, політичних, економічних, культурних інституцій для громадянського суспільства.

Але в добу глобалізації велике значення має вплив ЗМІ Росії.

Звернення до проблеми впливу російських ЗМІ в сучасному українському суспільстві зумовлене кількома причинами:

    - актуальністю аналізу рівня демократичності української держави в російських ЗМІ, які впливають на нього; - наростанням кризових явищ на різних ділянках суспільного буття, і особливо у період передвиборчих кампаній, та висвітлення у російських ЗМІ - особливостями перебігу конституційно-правового процесу в український державі та ступенем реального впливу, який здатні чинити ЗМІ на формування громадської думки щодо вибору шляху подальшого розвитку суспільства.

Мета і задачі дослідження полягає у комплексному вивченні та визначенні факторів ефективності впливу Російських ЗМІ в сучасній Україні, узагальненні методів та засобів формування друкованими ЗМІ громадської думки в Україні відносно політичних сил держави, у виявленні оптимальних шляхів прискорення розбудови демократичної незалежної преси в державі та підвищення ефективності її функціонування.

Об'єктом дослідження є тематика російських ЗМІ, розглянути діяльність преси у процесі формування політичних поглядів українського суспільства.

Предметом дослідження є основні методи та способи роботи російських ЗМІ в Україні.

Завданням даного дослідження є аналіз та узагальнення набутого досвіду російських ЗМІ у здійсненні впливу на електорат, а саме:

    1. Визначення основних факторів ефективності впливу російських ЗМІ (преси) на електорат у період виборчих кампаній. 2. Застосування ЗМІ заходів щодо впливу на громадську думку. 3. Рівень сприймання різноманітних видів матеріалів російських ЗМІ метою яких є формування суспільної думки і поведінки українців.

Методи дослідження -- це передовсім актуальна в сучасній світовій гуманістиці постколоніальна методологія, яку у світовій гуманітарній думці застосовують при аналізі політики, культури, літератури, історії колишніх колоній європейських імперій, а також дискурсивний та семіотичний аналіз українських і закордонних мас-медійних текстів, риторичні та міфологічні наукові концепції. Застосовано також описовий, порівняльно-історичний, системний методи дослідження.

Теоретичною базою дослідження є праці Р. Барта, Ю. Лотмана, М. Павлишина, Е. Саїда, Е. Томпсон, М. Шкандрія. Для прочитання політичних текстів українських та закордонних мас-медій, окрім постколоніальної критики (Г. Бгабга, А. Мукгерджі, С. Слемон, Г. Співак, Г. Тіффін), використовуємо термінологію та підходи семіотики (Р. Барт, У. Еко, Р. Якобсон), структуралізму та пост структуралізму (Р. Барт, Ю. Лотман).

Похожие статьи




ВСТУП - Вплив російських засобів масової інформації на формування суспільної думки в Україні

Предыдущая | Следующая