Висновки - Українські енциклопедії на національному ринку: тематико-типологічний аналіз

Редагування довідкової літератури -- це багатоаспектний процес редакційного опрацювання довідкової літератури, метою якого є якісна та грунтовна підготовка видання до друку.

Центральне місце в системі довідкових видань посідають енциклопедії. Це найавторитетніші видання, що вимагають грунтовного редакторського опрацювання та ретельної наукової роботи у процесі підготовки.

Незважаючи на розмаїття довідкової літератури щодо змісту і форми подачі матеріалів, її можна умовна поділити на дві великі групи:

    - довідкові видання, в яких систематизовано подана інформація за окремими галузями знань; - довідкові видання універсального характеру, де представлена інформація з різних галузей знань.

Таким чином, енциклопедія - це довідкове видання зведення основних відомостей з однієї чи усіх галузей знання та практичної діяльності, викладених у коротких статтях, розташованих за абеткою їхніх назв або в систематичному порядку

Залежно від відомостей, що об'єднані в енциклопедії, розрізняють: універсальну (загальну) та спеціалізовану (галузеву), персональна енциклопедія є різновидом спеціалізованої. За розташуванням матеріалу енциклопедії поділяють на алфавітні та систематичні. Залежно від повноти представленої інформації енциклопедії можуть бути великими (найбільш повні) і малими (короткі) і так далі.

Складність підготовки довідників обумовлюється як змістовою, так і їх структурною специфікою. Важливе місце в якому посідає підготовчий період. Ключовий момент підготовчого періоду - розробка концепції майбутньої книги.

Центральний момент у розробці концепції - максимально чітке визначення цільового та читацького призначення видання з подальшою їх конкретизацією. Виходячи з цього треба визначити характер читацьких запитів і принципи підбору матеріалу і його подачі.

Також редактору варто звернути увагу на: всебічність розкриття тієї чи іншої галузі знань або практичної діяльності, забезпечення зручності пошуку інформації, доступність викладу інформації, достовірність фактичного матеріалу.

Найбільш масштабним сучасним проектом є Енциклопедія сучасної України (ЕСУ) - багатотомне енциклопедичне видання (алфавітна енциклопедія) про Україну у всіх вимірах від початку 20 століття до сьогодення. Підготовку та видання Енциклопедії Сучасної України здійснює Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, створений 2004 року.

В галузі спеціалізованих енциклопедій за роки нової Української Держави успіху досягнуто: в галузі історії - це ряд сучасних енциклопедичних видань: Енциклопедія історії України, Малий словник історії України.

З метою визначити особливості тематики та типології енциклопедій, які виходили у світ протягом кількох останніх років проведено ретроспективне дослідження. Зауважимо, що кількість довідників та енциклопедій загалом є немалою, проте більшість із них адресована дітям, школярам та студентам.

Тематика, яка переважає, ознайомлення з явищами навколишнього середовища, астрономією, тваринами, рослинами або на теми шкільних предметів тощо. На противагу цьому дедалі частіше публікуються вузькоспеціалізовані довідники, присвячені темам кібернетики, механіки та ін.

Похожие статьи




Висновки - Українські енциклопедії на національному ринку: тематико-типологічний аналіз

Предыдущая | Следующая