Моніторинг розвитку книговидання за останні роки - Становлення видавничої справи в Україні за часів незалежності

Україна з часу проголошення незалежності стала на шлях глобалізації системи масової комунікації, розвитку власної інформаційної індустрії. Збільшилася кількість періодичних видань наприкінці 90-х років. Створення недержавних засобів масової комунікації поряд з державними засвідчило те, що в Україні будується демократичне суспільство. За даними А. З. Москаленка, серед засновників видань, які розповсюджуються по всій Україні, перше місце посідають комерційні структури, друге - приватні особи, третє - наукові та науково-виробничі установи, четверте й п'яте відповідно поділяють органи державного управління та громадські організації. Більшість видань із загальнодержавною та зарубіжними сферами розповсюдження (54%) засновані недержавними структурами [24, 58].

На сьогодні, за даними комп'ютерного банку Держкомінформу (довідка № 301/4 від 06.09 2000 р.), загальна кількість періодичних видань в Україні понад 10 тис. Із них зареєстровано і перереєстровано видань для загальнодержавної, регіональної й зарубіжної сфери розповсюдження 4479: газет - 1858, журналів - 2000, бюлетенів - 236, альманахів - 52, збірників - 273, календарів - 45, дайджестів - 15. Періодичних видань з місцевою сферою розповсюдження управліннями у справах преси станом на 01.01 2000 р. зареєстровано і перереєстровано 6410. З них газет - 5432, журналів - 662, збірників - 110, альманахів - 42, дайджестів - 6, бюлетенів - 149, календарів - 9.

Серед названих галузей особливої уваги заслуговує новітня сфера інформаційного виробництва - електронна галузь. Виготовлення електронних видань, що поширюються, зокрема, через мережу Internet, є технологічно особливим процесом, який поєднує в собі видавничі й комп'ютерні технології. Окрім того, під впливом комп'ютерної технології модернізується структура видання, процес користування ним. Можливо, змінюється сама ідеологія видання як відокремленого в інформаційному просторі носія інформації. Електронне видання як частинка загальної інформаційної системи входить у неї не тільки ідеологічно, а й фізично; воно існує в тому ж віртуальному світі, що й інші електронні видання, і пов'язане з ними на основі різних, зокрема, гіпертекстових зв'язків. Через це перехід від видання до видання може здійснюватися на основі програмно й фізично змодельованих структурних зв'язків, які творять єдину глобальну інформаційну систему - паралельний соціальній реальності інформаційний світ, який поступово стає частиною цієї соціальної реальності.

Окремо необхідно сказати і про галузь інформаційного забезпечення. Поряд з виготовленням ЗМК існує спеціальна сфера збору, обробки, аналізу, збереження, виготовлення й поширення інформації, яку використовують виробники ЗМК. Справою інформаційного забезпечення займаються інформаційні агентства, прес-служби, спеціальні служби, які є виробниками інформації.

Основним джерелом статистики друку в Україні є обов'язковий примірник видання, що надходить до Книжкової палати України ім. І. Федорова [30, 6]. Протягом 2004 року до цієї установи надійшло та зареєстровано 14 790 назв книг і брошур загальним тиражем 52,8 млн. примірників, що порівняно з аналогічними даними за минулий рік становить: за назвами -- 107,1 %, за тиражами - 133,8 %.

Приріст кількості назв книжок у 2004 році був найбільшим за всі роки існування України. Відбулося розширення обсягів книговидання й за тиражами порівняно з минулим роком на 13,3 млн. примірників. Це певне досягнення, але незначне, тому що рівень 1940 року, коли рівень книговидання був найбільшим, було перевищено тільки на 1,4 млн. -- тоді загальний тираж становив 51,4 млн. примірників. Якщо проаналізувати відповідні показники за роки незалежності, то це найбільша кількість видань за тиражами за останні сім років, проте вона у 2,6 разів менша ніж у 1991 році.

Порівнюючи тенденції динаміки книговидання за два роки (2003 і 2004 рр.), ми бачимо збільшення обсягів випуску книг та брошур як за назвами, так і загальним тиражем.

Проте зростання накладів книг у 2004 році відбулося за рахунок видання більшої кількості підручників. Майже половина загальної чисельності книжок за назвами видається тиражами до 0,5 тис. примірників і тільки 50 одиниць має наклад, що перевищує 100 тис. примірників.

Серед надрукованих у 2004 році книг порівняно з минулим роком збільшилась частка літературно-художніх видань та видань для дітей і юнацтва як за назвами, так і за тиражами.

У 2004 році книги й брошури в Україні видавалися 25 мовами народів світу. Українською мовою, зокрема, випущено 9 288 назв, або 63 % загальної кількості назв видань, сукупним накладом 35,74 млн. примірників (68 % загальної чисельності). Російською, відповідно, -- 4 085 назв, або 28 %, тиражем 14,02 млн. примірників (27 %).

Аналіз стану видання дитячої літератури показує, що кількість назв книжок у 2004 році порівняно з минулим роком збільшилася на 28 %, а обсяги накладів зросли на 88 %. Середній тираж дитячої літератури становить 5,3 тис. примірників. При цьому видань українською мовою випущено в кількості 4,9 тис. примірників, російською -- 6,9 тис. примірників.

Найбільшими тиражами у 2004 році вийшли такі книги:

    * Козетов І. Зошит з фізичної культури 9 кл.-- Х.: ТОВ "Торнадо" -- 676 тис. пр. * Козетов І. Зошит з фізичної культури 8 кл.-- Х.: ТОВ "Торнадо" -- 657 тис. пр. * Основи правознавства: Підруч. для 9 кл. -- К.: ТОВ "Юридична думка" -- 329тис. пр. * Веремійчик І. М. Трудове навчання. Майструй і твори: Підруч. для 4 кл.-- К.: Пед. думка -- 200,1 тис. пр. * Хитяєва Л. П. Я і Україна. Громадянська освіта. Природознавство. Робочий зошит: 4 кл.-- Х.: Ранок --170,0 тис. пр. * Кучма М. О. English: 4 кл.: Підручник: Третій рік навчання.-- Ірпінь: ВТФ "Перун" -- 160 тис. пр.

Як видно з наведених даних, тільки підручники виходять великими тиражами.

Серед регіонів найбільшу кількість книжок видано в Києві, Харківській, Донецькій, Львівській, Дніпропетровській, Одеській, Хмельницькій, Чернівецькій, Сумській, Тернопільській і Луганській областях.

Найнижчі показники -- у Херсонському, Івано-Франківському, Кіровоградському, Закарпатському й Житомирському регіонах.

Збільшення кількості книг за назвами дозволяє прогнозувати поліпшення ситуації у видавничій сфері, що сприятиме не тільки підвищенню рівня розвитку книговидання, а й загальнокультурної ситуації в країні, стану культури, освіти, інтелекту нації та інших сфер функціонування суспільства.

До державного реєстру України видавців, виготівників і розповсюджувачів видавничої продукції внесено 3600 суб'єктів видавничої справи різних форм власності, які, за даними "Книжкової палати України імені Івана Федорова", впродовж 2006 року випустили понад 21 тисячу назв книг загальним тиражем майже 5 мільйонів примірників.

Зберігається тенденція до збільшення випуску художньої, довідкової, науково-популярної літератури, книг для дітей. Також виходять у світ видання мовами національних меншин України, які компактно проживають на території України, що засвідчує турботу держави про національно-культурне відродження етносів України, практичне втілення у життя їх права на задоволення культурно-освітніх потреб у книжкових виданнях рідною мовою.

Урядом забезпечується фінансування програм підтримки української книги. Зокрема, на реалізацію програми "Українська книга" Державним бюджетом України 2006 року було передбачено 18 млн. грн. У 2007 році - 20 млн. грн.

У рамках Програми видаються книги до ювілеїв відомих українських письменників, митців, політичних діячів, а також до знаменних і пам'ятних дат у житті держави. Видані книги відзначаються оригінальним змістовим наповненням, високим рівнем художнього оформлення та поліграфічного виконання. Вони неодноразово отримували нагороди на престижних міжнародних виставках-ярмарках.

Із метою популяризації української книги та враховуючи те, що національна книга є одним із чинників формування позитивного іміджу України на міжнародній арені, Урядом забезпечується участь вітчизняних видавців у престижних міжнародних виставках та ярмарках: Мінська міжнародна виставка-ярмарок, Київська міжнародна книжкова виставка-ярмарок, Франкфуртський міжнародний книжковий ярмарок.

Позитивним результатом цієї роботи стало вперше за роки незалежності запрошення України як книговидавничої держави бути Почесним гостем 52-го Варшавського міжнародного книжкового ярмарку. Почесними гостями цього ярмарку, що проводиться з 1955 року, вже були Франція, Німеччина, Швейцарія, Росія.

У зв'язку з цим Прем'єр-міністр України Віктор Янукович наголосив: "Для України участь у Варшавському міжнародному книжковому ярмарку цього року особлива, адже наша держава вперше на книжковому заході європейського рівня має статус Почесного гостя. Тому українські видавці, книгорозповсюджувачі готувалися до цієї події з великою відповідальністю. Символічно, що запрошення бути почесним гостем збіглося з проведенням у 2007 році в Україні Року книги".

Українська делегація на чолі з Віце-прем'єр-міністром України Дмитром Табачником презентувала національну книговидавничу індустрію. У Палаці культури та науки м. Варшави був обладнаний національний павільйон, в якому в повному обсязі була представлена книговидавнича справа та книгорозповсюдження України. Експозиція "Книги України" займала близько 600 кв. м і була найбільшою за площею. Фахівці та відвідувачі надзвичайно високо оцінили естетичне оформлення українського стенду та представленої поліграфічної й сувенірної продукції.

Понад 150 працівників українських видавництв презентували у Варшаві 2,5 тис. книжок, виданих останнім часом. Десять видавництв України в рамках національної виставки мали особисті експозиції. Представили свою творчість учасникам виставки зі всього світу й найпопулярніші сучасні українські письменники, публіцисти та мистецтвознавці - Андрій Курков, Юрій Андрухович, Ірен Роздобудько, Юрій Покальчук, Галина Тарасюк, Марія Матіос та інші.

Із метою проведення Року української книги в 2007 році Кабінетом Міністрів України затверджено Організаційний комітет та за участю громадських організацій розроблено План заходів, яким, зокрема, передбачено проведення "круглих столів" з проблемних питань розвитку галузі, презентацій, конкурсів, вітчизняних та міжнародних виставок.

Реалізація Плану заходів сприятиме подальшому розвитку книговидавничої галузі держави, поступу української книги та утвердженню України як книжкової держави.

Похожие статьи




Моніторинг розвитку книговидання за останні роки - Становлення видавничої справи в Україні за часів незалежності

Предыдущая | Следующая