Шляхи вдосконалення роботи українських видавництв - Становлення видавничої справи в Україні за часів незалежності

Друковані засоби масової інформації, поряд із радіомовленням та телебаченням, є найбільш поширеним каналом комунікації, джерелом оперативних різногалузевих даних. Саме вони відчутно впливають на формування громадської думки, а отже, -- і на загальний настрій у суспільстві.

У ході осмислення змісту повідомлень формується ціннісний аспект такої думки. Залежно від цього інформація може сприйматися як:

    * негативна; * позитивна; * збалансована; * нейтральна.

Співвідношення цих видів віддзеркалюється на наших емоціях, світосприйнятті, вчинках. І, природно, що в суспільстві, де на шпальтах газет та журналів висвітлюється здебільшого негативна інформація, загострюється відчуття власної безпорадності та безвиході, виникає міжнаціональний розбрат, зростає соціальна напруга.

Головна з причин критичного стану українського книговидання полягає саме в тому, що ні уряди, ні Верховна Рада не змогли з високим рівнем об'єктивності проаналізувати сукупність усіх факторів, які впливають на формування конкурентного середовища для розвитку суб'єктів галузі, та закріпити ці чинники у відповідних законах, урядових рішеннях та на організаційному рівні.

Поки що не можна говорити про конкурентоспроможність українських підприємств (а отже і продукції) на єдиному з російськими та білоруськими видавцями інформаційному просторі за умов, що другі мають кошти й суттєву державну підтримку, а перші -- ні.

Важливий сегмент інформаційної та ідеологічної політики - книговидання захоплюють сусідні держави й "глобалісти". Вони за визначають, що мусить бути надруковано, і зокрема контролюють асортимент книг за назвами (варто почитати проект перекладів міжнародного фонду "Відродження"), а також створюють у народу України викривлене уявлення щодо "загальнолюдських цінностей" та переваг західного способу життя.

Це є не що інше як інформаційна війна проти українського народу.

Національне книговидання й книгорозповсюдження потрібно кардинально змінювати. З огляду на створену законодавцями ситуацію уряд повинен вирішити ряд організаційних питань.

Передусім потрібно:

    1) розробити теоретичні основи національної безпеки, приділивши головну увагу доктрині інформаційної безпеки; 2) відновити при Державному комітеті телебачення та радіомовлення роботу Управління науково-дослідних робіт, стандартизації та впровадження нових технологій; 3) зорієнтувати Національну програму підтримки книговидання "Українська книга" на випуск енциклопедій, словників, видань, що виховують патріотизм і любов до своєї країни; 4) створити дієву систему книгорозповсюдження на основі нових інформаційних технологій із використанням електронних баз бібліографічної та книготорговельної інформації.

Існують міжнародні урядові й неурядові асоціації, спілки виробників ЗМК та інформації: Європейська телерадіомовна спілка (EBU), Асоціація комерційного телебачення (ACT), Спілка асоціації редакторів газет (CAEJ), Європейська асоціація рекламних агентств (EAAA), Європейський рекламний тріумвірат (EAT - European Advertising Trepartite), Всесвітня асоціація християнської комунікації, Міжнародна католицька спілка преси, Міжнародна комунікаційна асоціація, Міжнародна організація журналістів (МОЖ), Міжнародна федерація журналістів (МФЖ), Федерація арабських журналістів (ФАЖ), Конфедерація азіатських журналістів (КАЖ) тощо (за даними [18, 11-12]).

Інформаційна індустрія має свої органи управління. Органи управління інформаційною індустрією в Україні: Державний комітет інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України (Держкомінформ), Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення, Комітет у справах свободи слова та інформації ВР України, місцеві управління у справах преси та інформації, сектор моніторингу розвитку культури і духовності секретаріату Кабінету Міністрів України. Ці органи мають сприяти розвиткові українського книговидання та розповсюдженню української книги серед широкої читацької аудиторії.

Похожие статьи




Шляхи вдосконалення роботи українських видавництв - Становлення видавничої справи в Україні за часів незалежності

Предыдущая | Следующая