Робота поворотної частини реверсивно розподільного механізму автокрана - Технічне обслуговування та ремонт автомобілів та самохідних кранів

Реверсивний механізм змінює напрямок обертання барабанів вантажної і стріловий лебідок і поворотної частини крана. Розподільчий механізм розподіляє крутний момент між вантажної і стріловий лебідками і механізмом повороту, забезпечуючи незалежний роздільний привід всіх механізмів або деяких з них. Реверсивні і розподільні механізми застосовують тільки на кранах з механічним приводом; на електричних і гідравлічних кранах їх функції виконують електро-і гідродвигуни.

Реверсивні механізми як самостійні складальні одиниці трансмісії використовують тільки на кранах серії МКА для реверсу вантажної лебідки і механізму повороту. На інших кранах з механічним приводом реверсивний та розподільчий механізми об'єднані в один корпус, складаючи реверсивно-розподільний механізм.

Реверсивно-розподільний механізм, встановлений в трансмісіях приводів кранів КС-2561 Д (рис. 3) і КС-2561К, складається з реверсивного механізму який змінює напрямок обертання барабанів лебідок і поворотної частини, і розподільного механізму 11, передавального рух вантажної лебідки і механізму повороту або стріловий лебідці. Вал 13 реверсу, встановлений на двох підшипниках у корпусі 25, ведучий. На ньому на підшипниках посаджені дві конічні шестерні 21 і 24, що знаходяться в постійному зачепленні з валом-шестернею 17. На торцях маточин шестерень 21 і 24 є кулачки, між шестернями на шліцах установлено кулачкова муфта 22, яка може займати три положення: нейтральне і крайні верхнє і нижнє.

У нейтральному положенні муфта не входить в зачеплення з шестернями 21 і 24 і всі механізми поворотної частини крана відключені.

В крайньому верхньому положенні вона входить в зачеплення з кулачками шестерні 21, від якої рух передається валу-шестерні, а від нього через розподільчий механізм -- лебедкам або механізму повороту. Це положення муфти відповідає підйому вантажу, стріли або обертання поворотної частини крана вліво.

В крайньому нижньому положенні муфта входить в зачеплення з кулачками шестерні 24. При цьому змінюється напрямок обертання вала-шесгерни і всіх наступних механізмів. Нижнє положення відповідає опускання вантажу, стріли і обертання поворотної частини крана вправо.

Муфта 22 переміщається з допомогою встановленої на валику 15 вилки 14, з'єднаної з важелем управління реверсом. У робочому положенні вилка фіксується кулькою 2, а в нейтральному -- кулькою 1: кульки входять у відповідні кільцеві проточки валика і підтискаються пружинами.

Для огляду реверсивного механізму в корпусі є вікно, закрите кришкою 23. До верхнього шарикоподшипнику валу 13 реверсу і шарикопідшипниках шестерні 21 мастило надходить з маслянки 18. Інші підшипники змащуються маслом, що заливається в картер корпусу. Правильність зачеплення конічних шестерень 21 і 24 з валом-шестерней регулюють прокладками 7 і 20.

Від реверсивного механізму через вал-шесгерню рух передається розподільному механізму. На валу-шестерні на шпонці встановлена розподільна циліндрична шестерня 8, яка знаходиться в постійному зачепленні з циліндричними шестернями 5 і 9. Шестерня 9 вільно обертається на валу 70, передавальному рух вантажної лебідки. За шліцами вала 10 муфта переміщується 11, при зачепленні зубців якої з зубцями маточини шестерні 9 рух передається валу 10, а від нього до вантажної лебідки. Керують муфтою І з допомогою важеля 19 з кабіни управління.

Шестерня 5 вільно посаджена на валу 4, встановленому в гніздах валів 3 і 6. При переміщенні шестерні 5 по валу 4 зуби на її торцях входять у зачеплення із зубчастим вінцем вала 3 або 6. При з'єднанні шестерні 5 із зубчастим вінцем вала 6 рух передається стріловий лебідці, вала 3 -- механізму повороту. Шестерня 5 переміщається з допомогою виделки, з'єднаної з важелем 12. У нейтральному і робочому положеннях важелі 12 і 19 фіксують пружинними засувками.

Оглядають розподільчий механізм через люк, закритий кришкою з прокладкою 16. Змащується він маслом, що заливається в картер. Картери реверсивного і розподільного механізмів розділені стінкою, а для визначення рівня масла в кожному картері є свій маслоуказатель.

Описаний реверсивно-розподіли-вальний механізм забезпечує незалежну роботу вантажної лебідки з стріловий лебідкою (шестерня 5 входить у зачеплення із зубчастим вінцем вала 6) або з механізмом повороту (шестерня 5 входить у зачеплення із зубчастим вінцем вала 3).

Похожие статьи




Робота поворотної частини реверсивно розподільного механізму автокрана - Технічне обслуговування та ремонт автомобілів та самохідних кранів

Предыдущая | Следующая