Система живлення КАМАЗа 5320, Призначення та будова ГРМ системи живлення КАМАЗа 5320 - Технічне обслуговування та ремонт автомобілів та самохідних кранів

Призначення та будова ГРМ системи живлення КАМАЗа 5320

Призначення газорозподільного механізму КАМАЗа-5320

Механізм газорозподілу призначений для своєчасного впуску в циліндри горючої суміші (карбюраторні двигуни) або очищеного повітря (дизелі), надійної ізоляції камери згоряння від навколишнього середовища під час тактів стиснення і робочого ходу і випуску відпрацьованих газів. Ці функції реалізуються за рахунок своєчасного відкриття і закриття клапанів.

Будова газорозподільного механізму КАМАЗа 5320

Механізм газорозподілу (рис. 1) складається з розподільного валу з шестерень, штовхачів, штанг, коромисел, осей коромисел зі стійками, впускних клапанів, випускних клапанів, пружин, з деталями кріплення. Привід розподільного вала здійснюється від колінчастого вала через шестерні приводу агрегатів. На торці кожної шестірні вибиті мітки "О" і риски, збіг яких повинно бути забезпечено при складанні двигуна для забезпечення правильності фаз газорозподілу.

При обертанні розподільного вала його кулачки в певній послідовності набігають на штовхачі і піднімають їх разом зі штангами 4, повідомляючи коливальний рух коромисла. Останні, натискаючи на стержні клапанів, долають опір пружин, і відкривають отвори впускного або випускного каналів в головці циліндрів. Закриття клапанів відбувається під дією розтискних пружин. Розподільний вал сталевий, робоча поверхня кулачків і опорних шийок цементирована і загартована струмами високої частоти. Профіль кулачків неоднаковий для впускних і випускних клапанів. Розподільний вал встановлений у розвалі блока циліндрів на п'яти підшипниках ковзання, що представляють собою сталеві втулки, залиті антифрикційним сплавом. На задній кінець розподільного вала насаджена прямозубая шестерня. Від осьового переміщення розподільний вал фіксується підшипником задньої опори, встановленим у корпусі, в торці якого впираються з одного боку маточина шестерні, з іншого -- упорний бурт задньої опорної шийки валу. Корпус підшипника кріпиться до блоку циліндрів трьома болтами. Штовхачі клапанів сталеві, пустотілі, тарілчастого типу з циліндричною направляючою частиною. Для підвищення працездатності пари кулачок--штовхач торець тарілки штовхача наплавлен вибіленим чавуном і має сферичну форму. Торець штовхача, контактирующийся зі штангою, закінчується сферичним гніздом для упору нижнього кінця штанги. Для зливу масла з направляючої частини штовхача є два отвори. Штовхачі клапанів встановлюються в направляючих, виготовлених із сірого чавуну. При роботі двигуна штовхачі весь час обертаються навколо своїх осей, що необхідно для їх рівномірного зносу. Обертання штовхачів досягається за рахунок опуклих поверхонь їх нижніх головок і похилих поверхонь кулачків розподільного валу.

Штанги штовхачів сталеві, пустотілі, з запресованими наконечниками. Нижній наконечник має опуклу сферичну поверхню, верхній наконечник виконаний у вигляді сферичної чашки для упору регулювального гвинта коромисла. Для проходу мастила через порожнину штанги в наконечниках виконані отвори.

Коромисла клапанів -- сталеві ковані двухплечие важелі з запресованими бронзовими втулками. Носик коромисла довгого плеча загартований до високої твердості. У коротке плече коромисла укручений регулювальний гвинт з контргайкою для регулювання зазору між коромислом і торцем стрижня клапана. Коромисла впускного і випускного клапанів встановлені консольно на осях, виконаних заодно зі стійками коромисел. Стійки фіксуються штифтами і кріпляться на голівці шпильками. До кожного коромыслу через отвір у стійці підводиться змазка.

Клапани виготовлені з жароміцної сталі. Кожен циліндр має один впускний і один випускний клапани. Стрижні клапанів переміщуються в металлокерамиче-ських напрямних втулках, запресованих у головку циліндра. Для поліпшення припрацювання стрижні клапанів перед складанням покривають графітом. Смазываютая стрижні маслом, яке випливає із сполучень коромисел з осями і розбризкується клапанними пружинами. Для кращого наповнення циліндрів свіжим повітрям діаметр тарілки впускного клапана більше, ніж діаметр тарілки випускного. Кожен клапан має дві циліндричні пружини з рівномірним кроком і з протилежного навивкою, що забезпечує високу резонансну характеристику клапанного механізму. Нижніми торцями пружини спираються на голівку через сталеву шайбу, верхніми -- в наполегливу тарілку. Остання впирається в конічну втулку, яка з'єднана зі стрижнем клапана двома конусними сухарями. Роз'ємне з'єднання втулка -- тарілка має невелике тертя при відносному переміщенні завдяки різниці кутів нахилу твірних дотичних конічних поверхонь, що дає можливість пружинам при їх стисненні провертати клапани щодо сідел (так як пружини при стисненні кілька скручується). Цим самим досягається рівномірний знос робочих поверхонь нагрівання клапанів при роботі, що значно підвищує тривалість їх роботи.

Похожие статьи




Система живлення КАМАЗа 5320, Призначення та будова ГРМ системи живлення КАМАЗа 5320 - Технічне обслуговування та ремонт автомобілів та самохідних кранів

Предыдущая | Следующая