Зварювання низьколегованих сталей, Саклад та властивості низьколегованих сталей - Технічне обслуговування та ремонт автомобілів та самохідних кранів

Саклад та властивості низьколегованих сталей

Легованими називаються сталі, які у своєму складі містять легуючі елементи, що надають сталі спеціальних властивостей. Основні легуючі елементи -- це хром, марганець, нікель, кремній, молібден, вольфрам та інші. Легування робиться з метою зміни будови металу і надання йому певних фізико-механічних властивостей. Легуванням можна підвищити корозієстійкість матеріалу, його твердість, зносостійкість і так далі

Леговані сталі бувають трьох видів. Це низьколеговані, в яких вміст легуючих елементів не більше 2,5% , середньолеговані -- з вмістом 2,5% -- 10% і високолеговані -- більше 10%. Залежно від присутніх у складі матеріалів легуючих елементів вони називаються хромистими, ванадієвими, хромонікелевими і так далі. Кожен такий елемент в маркуванні сталі позначається спеціальними літерами: Х -- хром, М - молібден, В -- вольфрам, Г -- марганець, До -- кобальт, Ю -- алюміній, З -- кремній, Н -- нікель, Т -- титан, Ф -- ванадій, Б -- ніобій, А -- азот, Р -- бор. Леговані сталі поділяються на такі типи: нержавіючі, жаростійкі, кислотостійкі та окалиносткі, які і визначають сферу застосування кожної конкретної сталі. Низьколеговані сталі ділять на низьколеговані низьковуглецеві, низьколеговані теплостійкі і низьколеговані середньовуглецеві.

Склад вуглецю в низьколегованих низько вуглецевих конструкційних сталях не перевищує 0,22%. В залежності від легування сталі поділяють на марганцевисті (14Г, 14Г2), кремнемарганцевисті (09Г2С, 10Г2С1, 14ГС, 17ГС та ін.) хромокремнемарганцевисті (14ХГС та ін.), марганцевоазотнованадієві (14Г2АФ, 18Г2АФ, 18Г2Фпс та ін.), марганцевеніобієві (10Г2Б), хромокремненікельмідисті (10ХСНД, 15ХСНД) і так далі.

Низьколеговані низько вуглецеві сталі використовують в транспортному машинобудуванні, кораблебудуванні, гідротехнічному будівництві, у виробництві труб та ін. Низьколеговані сталі поставляють по ГОСТ 19281-73 і 19282-73 і спеціальних технічних умовах.

Низьколеговані теплостійкі сталі повинні володіти підвищеною міцністю при високих температурах експлуатації. Найбільш широко теплостійкі сталі використовують при виготовленні парових енергетичних установок. Для підвищення жароміцності в їх склад вводять молібден (М), вольфрам (В) і ванадій (Ф), а для забезпечення жаростійкості - хром (X), що утворює щільну захисну плівку на поверхні металу.

Низьколеговані середньо вуглецеві (більш 0,22% вуглецю) конструкційні сталі застосовують в машинобудуванні переважно в термообробленому стані. Технологія зварювання низьколегованих середньовуглецевих сталей подібна технології зварювання середньо легованих сталей.

Низьколеговані сталі зварювати складніше, ніж низько вуглецеві конструкційні. Низьколегована сталь більш чутлива до теплових впливів при зварюванні. В залежності від марки низьколегованої сталі при зварюванні можуть утворюватися гартовані структури чи перегрів у зоні термічного впливу зварного з'єднання.

Низьколеговані сталі найчастіше застосовують у будівництві. Вміст вуглецю в низьколегованих сталях не повинен перевищувати 0,2 %,тому що з його зростанням знижуються пластичність і корозійна стійкість, а також погіршується зварюваність сталі. Легуючі добавки впливають на властивості сталі в такий спосіб: марганець збільшує міцність, твердість і опір зношуванню; кремній і хром підвищують міцність і жаростійкість, а мідь -- стійкість сталі до атмосферної корозії; нікель сприяє поліпшенню в'язкості без зниження міцності. Низьколеговані сталі мають більш високі механічні властивості, ніж низьковуглецеві. Сталі, що містять нікель, хром і мідь, високопластичні, добре зварюються, їх з успіхом використовують для зварювальних і клепаних конструкцій промислових і цивільних будинків, пролітних будівель мостів, нафтових резервуарів, труб і т. д.

Найбільше застосування в будівництві для виготовлення металевих конструкцій одержали низьколеговані сталі марок 10ХСНД, 15ХСНД, 10Г2СД і ін.

Похожие статьи




Зварювання низьколегованих сталей, Саклад та властивості низьколегованих сталей - Технічне обслуговування та ремонт автомобілів та самохідних кранів

Предыдущая | Следующая