Місце залізничного транспорту на ринку пасажирських перевезень транспорт залізничний перевезення - Соціально-економічні значення залізничних пасажирських перевезень

Залізничному транспорту належить провідна роль у транспортній мережі України. Залізницями перевозиться більше 6 % пасажирів та виконується майже 40 % всього пасажирообігу. Щороку послугами залізниць користується більше 430 млн чол. Обсяг пасажиро-кілометрової роботи перевищує 50 млрдпас. км на рік.

Провідне місце залізничного транспорту обумовлено відповідністю головних залізничних магістралей основним транспортно-економічним зв'язкам (при великих розмірах держави), а також його техніко-економічними перевагами над іншими видами наземного транспорту. Він суттєво впливає на регіональне розміщення виробничих сил і населення.

Якщо головна водна артерія України - річка Дніпро - надала можливість освоїти транспортний шлях з півночі на південь, то поява залізниць у другій половині ХІХ сторіччя відкрила можливості для організації перевезень вантажів і пасажирів в широтному напряму. Ще в ХІХ сторіччі спостерігалась пряма залежність торгово-промислового стану території, що відповідає нинішній Україні, від наявності залізничних магістралей. Залізниці постійно впливали на розвиток торгівлі та промисловості регіонів, а отже - і на переміщення населення, що супроводжувалось поступовим формуванням продуктивних сил ближче до залізничних станцій, а з'єднання водного і залізничного транспорту дало розвиток багатьом дніпровським містам і містам Чорноморсько-Азовського басейну.

Залізничний транспорт України в сучасних умовах - складова рішень важливих соціально-економічних і політичних задач. В пасажирських перевезеннях залізничний транспорт залишається найбільш доступним видом пасажирського транспорту для широких верств населення, але поряд с цим демонструє негативну тенденцію, яка постійно загострюється, - зростання фізичного і морального старіння основних засобів. Для модернізації наявного рухомого складу і розробки дослідних зразків рухомого складу нового покоління Укрзалізниця переважно використовує власні кошти. Фінансовий стан галузі, на який впливає занижений рівень пасажирських тарифів та обмежені можливості розвитку фінансування із власних джерел (за рахунок амортизації і прибутку) дає можливість здійснювати оновлення рухомого складу лише на 25 % від потреби. Тому для придбання нового рухомого складу залучаються зовнішні інвестиційні ресурси, а процес оновлення відбувається дуже повільно. Як наслідок виникла необхідність розробки нової стратегії розвитку залізничного транспорту взагалі і його пасажирського комплексу зокрема, а також впровадження нової системи управління галузевою економічною діяльністю.

Державною адміністрацією залізничного транспорту України (Укрзалізницею) за останні роки проведено значну роботу щодо поліпшення умов перевезень пасажирів (ремонт та побудова нових вокзалів, відновлення, придбання і створення нового рухомого складу, розширення асортименту і якості сервісних послуг та інше) з метою забезпечення більш якісного задоволення платоспроможного попиту населення в перевезеннях при безумовному дотриманню безпеки руху, збереженні багажу і вантажобагажу з мінімальним розміром експлуатаційних витрат. Для вирішення цієї глобальної задачі провідними спеціалістами та науковцями залізничного транспорту розроблено Концепцію Державної програми реформування залізничного транспорту України, яку було розглянуто і затверджено на засіданні Ради Укрзалізниці 6 червня 2006 р. і схвалено Колегією Міністерства транспорту та зв'язку України 31 жовтня 2006 р.

Концепцією передбачено створення нової організаційної структури залізничного транспорту, в основу якої покладено державну власність на майно та ринкові принципи господарювання з урахуванням особливостей функціонування і управління залізницями. Реформування буде проводитися протягом трьох етапів:

    - запершим етапом передбачено здійснення на законодавчому рівні розмежування державних і господарських функцій та створення Державної акціонерної компанії (ДАК) "Українські залізниці"; - задругим етапом передбачається виділення у безпосереднє підпорядкування компанії структурних підрозділів, які займаються організацією вантажних і пасажирських перевезень, ремонтом локомотивів, вагонів, колій, об'єктів і різних споруд, а також проведення заходів щодо забезпечення поступового скорочення перехресного субсидування пасажирських перевезень за рахунок вантажних; - за третім етапом буде забезпечено повне розмежування управління інфраструктурою і перевезеннями завдяки роздержавлення об'єктів непрофільної діяльності, лібералізації тарифної політики і створення економічної моделі розмежування і забезпечення прозорості фінансових потоків.

Реформування залізничного транспорту в сфері пасажирських перевезень спрямовуватиметься на створення відокремлених пасажирських підприємств (компаній) у підпорядкуванні залізниць або поза їх управлінняміз забезпеченням єдиної технічної і технологічної політики і організації ефективного фінансово-економічного управління ними із більш тісною взаємодією з регіональними бюджетами. До початку реформування галузі на залізницях досягнуто деякі позитивні результати в обслуговуванні пасажирів. Практично на всіх залізницях покращується організація приміських перевезень. З метою удосконалення системи управління ними в структурі Укрзалізниці створено Головне управління приміських пасажирських перевезень (ЦРП). Підвищується конкурентоспроможність залізничного транспорту в приміських перевезеннях завдяки введенню в рух швидкісних електропоїздів підвищеної комфортності. В дальньому сполученні розширюється полігон використання швидкісних (Харків - Київ, Київ - Дніпропетровськ, Харків - Сімферополь, Київ - Львів, Київ - Москва) і прискорених (Суми - Київ, Кременчук - Київ, Одеса - Вінниця, Хмельницький - Київ, Суми - Шостка, Київ - Хмельницький, Полтава - Київ) поїздів (швидкість руху до 140 км/год.).

Створення відокремлених пасажирських підприємств (компаній) має забезпечити ефективне поєднання наступних важелів управління: технологічних, оперативних, технічних, економічних, фінансових і маркетингових. При визначенні ефективності пасажирського підприємства (компанії) слід врахувати ту обставину, що вокзальне господарство у складі пасажирського комплексу складає доходоутворюючу частину, а моторвагонні депо - витратну. Збалансованість фінансів пасажирської компанії забезпечується завдяки об'єднанню вокзального господарства і моторвагонного депо в одну структуру (компанію).

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31 грудня 2004 р. № 979-р. схвалено Концепцію Державної цільової програми впровадження на залізницях швидкісного руху пасажирських поїздів на 2005-2015 роки. Крім того розроблено проект галузевої Концепції комплексної програми розвитку залізничного транспорту України на 2007-2020 рр.

В перспективі роль залізничного транспорту в перевезеннях пасажирів буде мати значні переваги перед іншими видами пасажирського транспорту, через масовість і стабільність. Він має виконувати роль координатора і служити основою для забезпечення взаємодії різних видів транспорту, перш за все, на підставі узгоджених розкладів руху транспортних одиниць різних видів транспорту.

В сучасних умовах головними задачами залізниць при обслуговуванні пасажирів є: підвищення якості транспортного обслуговування пасажирів; покращення організації і функціонування залізничних пасажирських підрозділів (підприємств, компаній); збільшення доходів залізниць від здійснення пасажирських перевезень; зниження собівартості перевезень; підвищення продуктивності праці; зниження збитковості пасажирських перевезень; покращення використання рухомого складу; безумовне забезпечення безпеки руху поїздів і пасажирів.

Якісне вирішення названих задач можливе завдяки реалізації в перевізному процесі наступних заходів:

    - збільшення швидкості переміщення пасажирів завдяки впровадженню в життя швидкісного руху поїздів, зменшення тривалостей стоянок поїздів для виконання технічних операцій, посадки і висадки пасажирів, навантаження і вивантаження багажу, узгодження руху поїздів і транспортних засобів інших видів транспорту в пунктах перечеплення вагонів при реалізації безпересадочних сполучень і пересадок пасажирів; - підвищення якості обслуговування пасажирів на вокзалах і в поїздах завдяки оптимізації роботи квиткових кас (зменшення черг і витрат часу на придбання квитків), високої якості організації довідкової служби, отримання в поїздах туалетних належностей, білизни, газет, журналів, їжі та інше; - підвищення ефективності використання вагонів, локомотивних, станційних і вокзальних засобів; - врахування інтересів вантажного і пасажирського руху раціональною прокладкою на графіку ниток пасажирських і вантажних поїздів, спеціалізацію паралельних ліній окремо для вантажного і пасажирського руху; - координації роботи різних видів транспорту в транспортних вузах; - удосконалення всіх технічних елементів та технології роботи залізничного транспорту; - організації експлуатації високошвидкісних магістралей (ВШМ); - забезпечення зниження собівартості пасажирських перевезень, підвищення продуктивності праці працівників залізниць і економічності перевезень.

Похожие статьи




Місце залізничного транспорту на ринку пасажирських перевезень транспорт залізничний перевезення - Соціально-економічні значення залізничних пасажирських перевезень

Предыдущая | Следующая