Досвід США - Реформування залізничного транспорту в країнах світу

У Сполучених Штатах Америки реформування і управління залізничним транспортом передбачає здійснення вантажних перевезень кількома вертикально інтегрованими компаніями зі своїми інфраструктурами, а пасажирських перевезень - окремою компанією. Це значно знижує витрати, пов'язані з необхідністю координації управління інфраструктурою і рухом поїздів, з'являються стимули для інвестицій в розвиток транспорту. В даний час в США налічується більше 500 успішно працюючих приватних вантажних залізничних компаній, 7 з яких відносяться до компаній першого класу, чий річний дохід становить не менше 346,8 млн. дол. Американські залізничні компанії виконують весь комплекс робіт з перевезення, включаючи утримання і розвиток своїх об'єктів інфраструктури, експлуатацію рухомого складу, диспетчеризацію та управління рухом. Конкурентне середовище змушує знижувати собівартість перевезень, в тому числі за рахунок впровадження новітніх технологій утримання інфраструктури і організації перевезень. Американські залізниці домоглися найменшої в світі чисельності персоналу на 1 км експлуатаційної довжини шляхів (менше 1 працюючого на 1 км) і найвищої в світі продуктивності праці.

Постійно зростаючий дохід американським залізницям приносять інтермодальні перевезення в поєднанні з доставкою вантажів "від дверей до дверей" і "точно в строк". Клієнти з невеликими обсягами вантажів обслуговуються спеціальними інтермодальними маркетинговими компаніями, які купують у залізничних компаній за оптовими цінами обсяги перевезень і продають ці обсяги клієнтам за роздрібними цінами.

У США діє добре налагоджена система взаємодії сусідніх доріг по просуванню вантажів, використання рухомого складу і взаєморозрахунках. Щорічно американські залізниці перевозять 42% всіх вантажів - більше, ніж будь-який інший вид транспорту.

Чим вище інтенсивність використання найбільшим перевізником інфраструктури залізничного транспорту та значніше частка ринку такого перевізника, тим більш сприятлива інтеграція перевізника з інфраструктурною компанією і тим більший ефект можна отримати від такої інтеграції.

Похожие статьи




Досвід США - Реформування залізничного транспорту в країнах світу

Предыдущая | Следующая