Режими та графіки роботи водіїв - Удосконалення організації перевезень м'яса птиці зі складу ТОВ "АГРОМАРС КОМПЛЕКС" у торговельну мережу м. Києва

Робота водіїв на лінії пов'язана із значними фізичними і нервовими напруженнями. Обстановка, що постійно змінюється і необхідність сприйняття і переробки великої кількості різної дорожньої інформації потребує від водія не тільки витрат фізичної сили на керування транспортним засобом, а й пильної уваги і швидкого прийняття рішень, що забезпечують безпеку руху. Тому при плануванні і організації роботи водіїв на лінії необхідно суворо додержуватись нормованого режиму праці і відпочинку, правильного чергування денних і нічних змін роботи, не допускати значного фізичного напруження водіїв у наслідок понаднормованих робіт. Робота водіїв складається з роботи, яка пов'язана з підготовкою автомобіля до виїзду та поверненням його з лінії.

Відповідно до листа від 18.7.2013 № 8050/25/10-13.

Міністерство інфраструктури розглянуло звернення щодо регулювання часу роботи та відпочинку водіїв з 01.06.2013 р.

Питання робочого часу та часу відпочинку професійних водіїв регулюються вимогами Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі -- Положення), затвердженого наказом Мінтрансзв'язку від 7 червня 2010 року №340, зареєстрованого в Мін'юсті 14 вересня 2010 року за №811/18106.

Необхідно зазначити, що це Положення було розроблено відповідно до вимог Конвенції Міжнародної організації праці 1979 року №153 про тривалість робочого часу та періоди відпочинку на дорожньому транспорті, Кодексу законів про працю України та стосується лише тих водіїв, що здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи вантажів. Тобто вимоги Положення, на відміну від вимог ЄУТР, стосуються не тільки нормування часу за кермом, а й нормування загального робочого часу водіїв (період керування, підготовчо-заключний період, час простоїв, час проведення медичних оглядів тощо).

Дія цього Положення поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від організаційно-правових форм та форм власності, на яких працюють за трудовим договором водії, а також на фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які надають послуги з перевезення вантажів автотранспортними засобами або забезпечують перевезення для власних виробничих потреб.

Відповідно до вимог Положення для водіїв, у яких встановлено п'ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями, тривалість щоденної роботи (зміни) визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку або графіками змінності, які затверджує перевізник за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) з додержанням установленої тривалості робочого тижня.

Для водіїв, у яких встановлено шестиденний робочий тиждень з одним вихідним днем, тривалість щоденної роботи не може перевищувати 7 годин.

Напередодні вихідних днів тривалість роботи при шестиденному робочому тижні не може перевищувати 5 годин.

Напередодні святкових і неробочих днів тривалість роботи водіїв скорочується на одну годину як при п'ятиденному, так і при шестиденному робочому тижні.

Тривалість роботи (зміни) водія у нічний час скорочується на одну годину.

Якщо за умовами роботи не може бути додержана встановлена для водіїв щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, допускається запровадження підсумованого обліку робочого часу з тим, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин.

Похожие статьи




Режими та графіки роботи водіїв - Удосконалення організації перевезень м'яса птиці зі складу ТОВ "АГРОМАРС КОМПЛЕКС" у торговельну мережу м. Києва

Предыдущая | Следующая