Розрахунок плану формування пасажирських поїздів - Організація пасажирських перевезень на залізничному транспорті

Пункти обороту і категорії пасажирських поїздів встановлюються їх планом формування. Цей план розробляється на підставі характеру і розмірів кореспонденцій пасажиропотоків між окремими пунктами. При розробці плану формування необхідно вибирати раціональний напрямок проходження і дільниці обороту пасажирських поїздів. Пасажирські поїзда бажано пропускати між пунктами їх обороту по найкоротшому напрямку. Проте таке рішення не завжди є доцільним, оскільки зосередження пасажирського руху на найкоротшому напрямку може уповільнити просування вантажних поїздів. Крім того, дільниці обороту пасажирських поїздів встановлюються виходячи з обслуговування основного потоку пасажирів безпересадочними сполученнями і найраціональнішого використання вагонного парку і пропускної спроможності залізниць. Варіанти плану формування пасажирських поїздів, які визначають число, призначення і категорії поїздів, можуть бути складені на підставі даних пасажиропотоків.

Вихідними даними для складання плану формування є величини струменів пасажиропотоку, розрахункові населеності пасажирських поїздів і техніко-економічні нормативи, що дозволяють визначити значення експлуатаційних витрат, які припадають на один пасажирський поїзд прийнятого сполучення. Крім того, для розрахунку плану формування поїздів необхідно знати величину транзитного пасажиропотоку по окремих дільницях полігону, яка визначається по діаграмі пасажиропотоків, побудованій на підставі заданих місячних розмірів пасажиропотоків. Оптимальним варіантом плану формування може бути такий варіант, який дає мінімальну суму транспортних витрат на перевезення і витрат, що оцінюють зручність і швидкість сполучення.

План формування пасажирських поїздів можна розробити в одному напрямку. Тому спочатку обирається напрямок (парний або непарний) для здійснення розрахунків по найбільшому пасажиропотоку виходячи з того, що у зворотному напрямку пасажирські перевезення будуть забезпечені тією ж кількістю поїздів. Тому для визначення розрахункової густоти перевезень пасажирів по дільницях необхідно користуватися діаграмою пасажиропотоків, яку складено для напрямку з більшими пасажиропотоком. Для спрощення розрахунків плану формування невузлові станції можна не враховувати, приймаючи за одну об'єднану дільницю дільниці, які розташовані між двома вузловими станціями. Але при цьому необхідно відкоригувати розрахункову схему пасажиропотоків на полігоні, приймаючи, що на з'єднаній дільниці в даному напрямку між вузловими станціями прямуватиме більший по величині пасажиропотік. Таке припущення цілком правомірно, не дивлячись на те, що при цьому отримаємо план формування не оптимальний, а близький до нього. Цим самим буде закладено деякий резерв на таких дільницях. Його буде використано при збільшенні пасажиропотоків.

Для лінійного полігону план формування поїздів можна розрахувати простіше, ніж для розгалуженого. Але вимоги по ньому лишаються ті ж. Він повинен забезпечити максимальне охоплення пасажиропотоків безпересадочними сполученнями при найбільш ефективному використанні рухомого складу (локомотивів і вагонів). Вибір призначень і розрахунок розмірів руху швидких та пасажирських поїздів здійснюють, використовуючи значення прогнозних вагонопотоків.

Користуючись таблицею 1.2 маємо такі вихідні дані: розрахункова місткість швидкого поїзду, який складається із 16 вагонів - = 438 пас., пасажирського поїзду, який складається із 17 вагонів - = 636 пас., коефіцієнт використання місткості пасажирських поїздів прийнято = 0,9.

Тоді середня місткість:

    v швидкісного поїзда 438 - 0,9 = 394 пас. v пасажирського поїзда 636 - 0,9 = 573 пас.

В першому варіанті плану формування поїздів їх кількість за критеріями і маршрутами визначено таким чином:

1) прийнято два швидкісних поїзда та один, який з метою підвищення населеності складу призначається через день на сполученні А-Д =2,5, = 394 пас.;

Прийнято 3 щоденних пасажирських поїзда;

2)

Прийнято 5 щоденних швидкісних поїзда.

У другому варіанті плану формування поїздів їх кількість за категоріями і маршрутами визначено таким чином:

1) прийнято чотири пасажирський поїзд сполучення А-Д =4, = 573 пас.;

Прийнято 1 щоденний швидкісний поїзд;

2)

Призначається п'ять щоденних швидкісних поїзда на сполучення А-Г;

А Б В Г Д

АА-Д = 621

АА-Г = 1067

АА-В = 608

АА-Б =878

АБ-Д = 284

АА = 3174

АБ-Г = 1080

АБ-В = 162

АВ-Д = 1013

АБ = 1526

АВ-Г = 540

АГ-Д = 621

АВ = 1553

АГ = 621

Густота пасажиропотоків по дільницях

А1 = 3174

А2 = 3822

А3 = 4605

А4 = 2539

Варіанти плану формування пасажирських поїздів

І варіант

2,5 шв, ?а = 985

3 пас, ?а =1719

5 шв, ?а = 1970

Кільскість запропонованих місць в поїзді

= 4674

= 4674

= 4674

= 2704

Коефіцієнт використання місткості поїздів

= 0,7

= 0,82

= 0,98

= 0,93

ІІ варіант

4 пас, ?а = 2292

1 шв, ?а = 394

5 шв, ?а = 1970

Кільскість запропонованих місць в поїзді

= 4656

= 4656

= 4656

= 2686

Коефіцієнт використання місткості поїздів

= 0,7

= 0,82

= 1

= 0,94

Рис. 2. Діаграма пасажиропотоків варіанти плану формування пасажирських поїздів

Раціональним варіантом плану формування пасажирських поїздів є перший варіант тому, що він забезпечує краще використання запропонованих у поїздах місць на дільницях. Кожний варіант забезпечує охоплення поїздами всіх пасажирів на кожній дільниці.

Похожие статьи




Розрахунок плану формування пасажирських поїздів - Організація пасажирських перевезень на залізничному транспорті

Предыдущая | Следующая