Наземні види транспортних перевезень, Автомобільні перевезення, Організація автобусних подорожей - Транспортне забезпечення в туризмі

Автомобільні перевезення

Автомобільні перевезення є одним з основних видів туристських перевезень. До безперечних достоїнств автоперевезень належать мобільність, відносно висока швидкість, невисока вартість, відсутність необхідності здійснювати пересадки, а також гнучкість у встановленні графіків руху.

Автопослуги, використовувані в туристському обслуговуванні, включають три основних напрямки:

Організація автобусних подорожей;

Організація подорожей на особистому автотранспорті туристів;

Прокат автомобілів.

Організація автобусних подорожей

Об'єднані у величезні мережі міжміських і міських маршрутів, автобуси перевозять більше людей і обслуговують більше населених пунктів, ніж потяги та літаки разом узяті. У більшості країн міжміські та міжнародні автобусні перевезення обслуговуються автобусами, які належать як державним установам, так і незалежним компаніям.

Міжнародний автобусний туризм є порівняно молодим видом туризму. Початок його розвитку можна віднести до 70-их рр.. XX в. До цього в різних країнах автобуси використовувалися в основному для трансферів, екскурсій та місцевих поїздок.

У 1986 р. в країнах Європи у зв'язку із загостренням конкуренції між залізничними і автобусними компаніями було створено об'єднання автобусних перевізників - Рада В"ЄвролініїВ" (В"EurolinesВ"), куди увійшли 33 європейських партнера. Автобусні компанії виступили під однією торговою маркою, виробили загальну систему автобусного сполучення за наскрізними квитках із загальними стандартами сервісу, правилами, системою знижок. У результаті В"EuroliriesВ" перетворилася на одну з провідних компаній на ринку. Вона обслуговує більше 250 маршрутів по всій Європі, в неї входять 35 європейських автобусних компаній. З 1992 р. В"EurolinesВ" стала працювати і в Східній Європі.

Підписання шенгенських угод дало новий поштовх до розвитку автобусних перевезень, дозволивши спростити багато формальності. У 90-х рр.. XX в. середньорічне зростання автобусного туризму становив у середньому близько 1,5%. Будучи економічним видом подорожей, доступним широким верствам населення, автобусний туризм постійно розвивається. Досі спостерігається тенденція до зростання його обсягів.

У Європі і в усьому світі до автобусів, що здійснюють перевезення туристів, пред'являються високі вимоги щодо їх комфортності. Класифікаційної комісією при Міжнародному Союзі автомобільного транспорту були розроблені конкретні вимоги для туристських автобусів різних категорій. Категорія автобуса визначається його класом і позначається кількістю зірок від 1 до 5. До автобусів категорії В"1 зіркаВ" відносяться автобуси міжнародного класу, призначені для проведення оглядових міських і місцевих екскурсій; до автобусів категорії В"2 зіркиВ" належать транспортні засоби високого класу, що залучені до реалізації внутрішнього і міжнародного туризму на невеликі відстані. Автобуси вищого класу і класу В"люксВ" характеризуються відповідно категорією В"3 зірки", "4 зіркиВ" і В"5 зірокВ". Вони використовуються для здійснення далеких і тривалих туристських маршрутів. Серйозна увага приділяється так само і станом автобусів, що використовуються для туристських перевезень. Сучасні автобуси для переїзду на довгі відстані значно зручніше, ніж їх більш ранні моделі. Стандартним набором є хороший кондиціонер в поєднанні з вигодами кімнати для відпочинку. Багато автобуси забезпечені високими сидіннями, звукоізольовані, мають покращене освітлення, великі вікна для огляду, телевізори, туалети і мінібари.

У багатьох країнах заборонена на туристських маршрутах робота автобусів, термін експлуатації яких перевищує 8 років. У відповідності з європейським законодавством автобуси також повинні проходити всебічний технічний контроль кожні шість місяців. p

Згідно з рішеннями Європейської конвенції по роботі екіпажів транспортних засобів, з 24 квітня 1995 всі автобуси з кількістю місць більше 9, що у міжнародних перевезеннях, повинні бути обов'язково обладнані тахографами. У разі його відсутності експлуатація автобуса заборонено. p

Тахограф - це бортовий прилад для об'єктивного контролю і обліку роботи автобуса чи автомобіля і водія. Він автоматично показує і записує швидкість руху, поточний час, пробіг, періоди праці і відпочинку водія. Записи здійснюються на іменних діаграмних (тахограммой) і дають повну картину всього робочого дня водія.

Відносно низькі витрати на придбання туристських автобусів (у порівнянні з іншими транспортними засобами), а також висока ефективність їх використання роблять цей вид перевезень привабливим для великої кількості туристичних підприємств. Використання власних автобусів дозволяє зменшити витрати туристської подорожі і, як наслідок, знизити його вартість. Найбільше застосування туристські перевезення власними автобусами знайшли в організації турів, орієнтованих на масового споживача. Особливо ефективним стає використання власних автобусів при організації туристських потоків у вигляді В"ланцюжківВ", тобто автобус або кілька туристських автобусів здійснюють човникові рейси від місця збору групи до місця призначення з постійним завантаженням. Зазвичай такі ланцюжки організовуються в напрямку масового і дешевого туризму (наприклад, відпочинок в Болгарії, Криму тривалістю 7, 14, 21 день). Слід, однак, відзначити, що використання власних туристських автобусів пов'язане з рядом додаткових витрат туристського підприємства: на стоянку автобуса, технічний огляд і ремонт, заміну частин, паливно-мастильні матеріали, обслуговуючий персонал і кваліфікованих водіїв, страхування транспортного засобу та цивільної відповідальності власників автотранспорту. Тому, незважаючи на гадану вигоду від придбання власного автобуса, туристське підприємство має, перш за все, враховувати ефективність вкладення коштів у створення власної транспортної структури з урахуванням всієї сукупності витрат.

Використання орендованого транспорту позбавлене недоліків, пов'язаних з придбанням та обслуговуванням власних туристських автобусів. Оренда найбільш ефективна для початківців туристських підприємств і компаній, які не досягли значного обороту коштів.

Незважаючи на цілий ряд переваг автобусів, їх застосування має і обмеження, одним з яких є обмеження кількості перевезених туристів (до 45 чол.). Застосування автобусів найбільш ефективно для перевезень туристів на невеликі відстані і забезпечення різного роду програмних заходів. Організація туристських подорожей на середні і великі відстані вимагає додаткової ретельної організації маршруту, місць стоянок, нічлігів, харчування. Тривале перебування в транспортному засобі (особливо на зворотному шляху) може негативно позначитися на загальному сприйнятті якості відпочинку.

Використання особистого атомобільного транспорту туриста.

Використання особистого транспорту туриста являє собою особливий вид туристських подорожей, званих АВТОТУР. Їх організація вимагає ретельної підготовки і планування.

Автотуризм досить широко розвинений в усьому світі. Це пов'язано з його відносною дешевизною та свободою у виборі маршруту, готелю, програми і т. д. Досить часто туристи звертаються в туристські організації з проханням розробити для них індивідуальний маршрут подорожі. Вони вказують, які міста хотіли б відвідати, що побачити, можливо, замовити екскурсовода, забронювати номери в готелі і т. д. Такий вид туризму також відноситься до автотуризму, так як клієнт слід за визначеним маршрутом, але на своєму автомобілі.

У багатьох випадках туристи не хочуть пересуватися по конкретному маршруту. Вони вважають спонтанний шлях більш привабливим: переїжджати з мотелю в мотель або з кемпінгу в кемпінг, заїжджати в різні міста, оглядати визначні пам'ятки і т. д.

У певному сенсі розвиток готельної інфраструктури, зокрема мотелів, прямо пов'язане з автотуризмом. У різних країнах за традиційними туристським трасах побудовані цілі ланцюги малих готелів і кемпінгів, орієнтованих насамперед на обслуговування туристів, що подорожують на особистих автомобілях.

Процес підготовки автоподорожі включає:

Розробку маршруту;

Розробку графіка руху;

Оформлення маршрутної документації.

Туристи, що виїжджають за кордон на власному транспорті, повинні мати водійські права міжнародного зразка, транспортний засіб має бути застраховане, власник транспортного засобу повинен мати страховий поліс страхування цивільної відповідальності, а також належним чином оформлені документи на автомобіль. Туристське підприємство як організатор подібного роду турів повинно посприяти у правильному оформленні зазначених документів. Крім цього, туристу повинні бути надані карта з нанесеним маршрутом руху, місцями заправок, кемпінгами, мотелями, пунктами технічного обслуговування, а також документи, що підтверджують замовлення обслуговування в цих пунктах, або міжнародні сервісні книжки, що дозволяють розміщуватись або отримувати обслуговування у зазначених пунктах за попередньою оплаті. Міжнародні сервісні книжки видаються різними міжнародними автомобільними клубами, найбільш відомим з яких є німецький клуб ADAC. Власник такої книжки отримує право і можливість на обслуговування в мотелях, кемпінгах, придорожніх ресторанах, станціях технічного обслуговування і заправних станціях, які є учасниками цього клубу.

Похожие статьи




Наземні види транспортних перевезень, Автомобільні перевезення, Організація автобусних подорожей - Транспортне забезпечення в туризмі

Предыдущая | Следующая