Організація навантажувально-розвантажувальних робіт та характеристика механізмів - Удосконалення організації перевезень м'яса птиці зі складу ТОВ "АГРОМАРС КОМПЛЕКС" у торговельну мережу м. Києва

На автомобільному транспорті навантажувально - розвантажувальні роботи виконуються при перевезеннях автомобілями та автопоїздами. У зв'язку з тим, що відстані перевезень як правило невеликі у загальних витратах суспільно - корисної праці по переміщенню вантажів автомобільним транспортом навантажувально - розвантажувальні роботи складають значну питому вагу.

У зв'язку з тим, що навантажувально-розвантажувальні роботи відносяться до найбільш тяжких і трудомістких операцій на транспорті, важливе значення має спосіб їх виконання.

Виконання навантажувально-розвантажувальних робіт при перевезенні м'яса птиці пов'язане із застосуванням засобів механізації, а саме вилочного навантажувача у пункті навантаження та пункті розвантаження.

Вантажно-розвантажувальні роботи є складовою частиною транспортного процесу і у значній мірі впливають на його організацію. Витрати часу на навантажувально-розвантажувальні роботи суттєво позначаються на продуктивності транспортних засобів.

Визначення часу на виконання навантажувально-розвантажувальних робіт.

Час на виконання навантажувально-розвантажувальних робіт визначається відповідно Прейскуранту № 13-01-02 "Тарифи на перевезення вантажів та інших послуг, що надаються автотрансмобільним портом".

Оскільки для перевезення використовується автомобіль фургон, то час на навантаження-розвантаження першої тонни-вантажу складатиме 13хв, а для кожної наступної - 3хв. Додатковий час на перерахунок вантажу-тари складає 4 хв.

Визначаємо час на виконання навантажувально-розвантажувальних робіт м'яса птиці:

Qф= qн Ч гс, м'яса птиці = 4Ч0,6 = 2,4 => 3т

3т-1т=2т

Tн=13+2Ч3+4=19хв або 0,32 год

Tн-р=19хв+19хв=38хв або 0,64 год

Tн-р= tносн.+ tдод.=38+10=48хв або 0,8 год (2.7)

Визначаємо час на навантаження - розвантаження піддонів

Qф= qнЧгс, піддон=4Ч0,13=0,52т => 1т (2.8)

Tн=13+4=17хв або 0,28год

Tн-р=17хв+17хв=34хв або 0,57год

Транспорт замовник розвантажувальний

При виконанні навантажувальних робіт у даному курсовому проекті пропонується використовувати більш сучасний вилочний навантажувач марки Komаtsu DX50.

Вилочний навантажувач Komаtsu DX50.

У конструкцію нової моделі Komаtsu DX50 закладені найсучасніші технічні рішення. Це 4-х циліндровий дизельний двигун зменшеного обсягу, високоефективна система гідронасосів змінної продуктивності, багатодискові маслоохолоджені гальма з безперервною циркуляцією масла та його примусовим охолодженням. Новий паливо - зверігаючий дизельний двигун Komаtsu SAA4D95LE, встановлений на DX50, відповідає вимогам EPA Tier3 / EU Stаge IIIA. Його робочий об'єм 3260 см3 (на колишній моделі DX20 ставилося 6-циліндровий дизель об'ємом 5880 см3).

Роздільне розміщення гідравлічних магістралей і електропроводки прискорює їх огляд, проведення техобслуговування і підвищує надійність всієї машини.

Можливості та область застосування навантажувачів залежить від їх технічних характеристик. Наприклад, значення вантажопідйомності повинно відповідати навантаженні, шини для навантажувачів відповідати порі року, максимальному навантаженні і типом дорожнього покриття. Від ширини проходів на складі вибирається радіус розвороту навантажувача.

Таблиця 2.4 - Технічна характеристика вилочний навантажувач Komаtsu DX50

Номінальна вантажність

8000 кг

Центр програми навантаження

600 мм

Стандартна висота підйому

3000 мм

Висота по верхньому огородженню

2440 мм

Довжина до передньої поверхні вил

3670 мм

Ширина по шинам

2050 мм

Ширина проходу при штабелюванні під прямим кутом, з піддоном

4085мм

Номінальна потужність нетто по SAE

69/2250 кВТ/об/хв

Число и робочий объем цилиндров

4-3260 куб. см

Ємність акумуляторної батареї

54 Ач

Напруга акумуляторної батареї

24В

Об'єм двигуна

3 260 см3.

Потужність двигуна

69х2250 кВт

При виконанні розвантажувальних робіт на першому маршруті пропонується використовувати запропонований вилочний навантажувач Komаtsu DX50, а на другому і третьому маршрутах у зв'язку з тим, що торговельна площа менша, пропонується вантажний візок.

Похожие статьи




Організація навантажувально-розвантажувальних робіт та характеристика механізмів - Удосконалення організації перевезень м'яса птиці зі складу ТОВ "АГРОМАРС КОМПЛЕКС" у торговельну мережу м. Києва

Предыдущая | Следующая