Управління перевезеннями вантажів. Графік руху АТЗ - Удосконалення організації перевезень м'яса птиці зі складу ТОВ "АГРОМАРС КОМПЛЕКС" у торговельну мережу м. Києва

Оперативне керування та управління перевезеннями вантажів на автотранспортних підприємствах включає в себе:

    - пошуки клієнта; - організацію прийому заявок на перевезення вантажу і розробку змінно-добового плану перевезень; - організацію випуску транспортних засобів на лінію та прийому його при поверненні з лінії; - організацію і здійснення керівництва та контролю за роботою транспортних засобів на лінії; - організацію і здійснення оперативного обліку та аналізу роботи транспортних засобів.

Організацією перевезень вантажів у АТП займається служба експлуатації.

Задачі служби експлуатації - організувати перевезення вантажів, забезпечити виконання встановленого (за клієнтурою та номенклатурою) плану перевезень при найбільш ефективному використанні транспортних засобів, а також ведення обліку виконаних обсягів перевезень.

Для цієї мети експлуатаційна служба АТП має три групи: вантажну, диспетчерську та обліково-розрахункову.

Вантажна група укладає договори з вантажовідправниками та приймає замовлення на перевезення.

При складанні договорів та прийомі замовлень повинні бути визначені всі умови перевезень та обстежені об'єкти (характер і кількість вантажу, його підготовка, фронт навантаження і розвантаження, під'їздні шляхи, час перевезень і т. д.). Ця група постійно вивчає можливі вантажні потоки у районі розташування АТП та у суміжних з ним районах.

У результаті обробки даних договорів і отриманих замовлень вантажна група щоденно складає вантажну карту, що являє собою зведений план перевезень на добу з урахуванням черговості його здійснення.

Вантажну карту з точним вказанням всіх даних, необхідних для виконання перевезень передають у диспетчерську групу. Виконання вантажної карти контролює вантажна група за поточним планом перевезень, складеним диспетчерською групою, та за звітами, складеними на підставі перевізних документів обліково-розрахунковою групою.

Диспетчерська група оперативно керує перевезеннями, розробляє оперативний добовий план перевезень, безпосередньо керує роботою автомобілів на лінії по виконанню цього плану та складає добовий звіт про роботу з аналізом виконання плану (за клієнтурою та номенклатурою).

Оперативне планування перевезень здійснюється на підставі "Вантажної карти", яку диспетчерська група отримує від вантажної групи та на підставі відомості про стан автомобілів по відомості про стан автомобілів по кожній колоні, яку вона отримує від технічної служби.

У процесі виконання плану перевезень диспетчерська група може змінювати маршрути і перерозподіляти автомобілі за маршрутами у залежності від обставин, що склалися.

Обліково-розрахункова група веде облік виконаного обсягу перевезень за первинними документами (дорожніми листами та товарно-транспортними накладними) отриманими від водіїв, перевіряє правильність їх заповнення і у випадку необхідності може вимагати від водія або лінійного диспетчера письмових пояснень причин простоїв або дорожньо-транспортних пригод.

Первинна обробка дорожніх листів полягає у визначенні основних показників роботи за зміну. Після цієї обробки дорожні листи направляють у бухгалтерію для виписки рахунків за виконання перевезень та нарахування заробітної плати водіям.

Всі замовлення на перевезення обов'язково реєструються в журналі у порядку їх надходження.

До виконання приймаються замовлення, що мають відмітку бухгалтерії про попередню оплату вартості перевезень. Замовлення на перевезення ретельно аналізують та розкладають за ступенем черговості їх виконання.

Після сортування замовлення, у відповідності до прийнятої черговості, реєструють у спеціальному журналі. Порядковий номер реєстрації вносять у заказ, який передається для складання змінно-добового плану.

Змінно-добовий план складають напередодні дня виконання перевезень на підставі замовлень клієнтури. Для складання змінно-добового плану перевезень необхідно мати відомості про плануємий випуск автомобілів, що надходять у відділ експлуатації від технічної служби. Відомості визначає механік по мірі повернення транспортних засобів з лінії та визначаючи його технічний стан. Технічний відділ передає відомості про випуск автомобілів по моделям та змінності роботи на добу, що планується за встановленою формою.

Загальна кількість автомобілів, що планується по вантажній карті (по моделям та змінам), повинна відповідати випуску автомобілів на лінію, що пропонується за даними технічного відділу.

Змінно-добовий план є документом, за допомогою якого планують роботу кожного автомобіля та визначають змінне завдання водію.

Змінно-добовий план повинен забезпечувати виконання добового плану перевезень з максимальною транспортною ефективністю, що передбачає найбільш повне використання транспортних засобів.

Вантажна карта затверджується начальником відділу експлуатації або головою правління акціонерного товариства та передається у диспетчерську для виписки дорожніх листів і складення планових завдань водіям

Похожие статьи




Управління перевезеннями вантажів. Графік руху АТЗ - Удосконалення організації перевезень м'яса птиці зі складу ТОВ "АГРОМАРС КОМПЛЕКС" у торговельну мережу м. Києва

Предыдущая | Следующая