ВСТУП - Розрахунок показників ефективності використання транспортних та навантажувально-розвантажувальних засобів

Автомобільний транспорт - одна з найважливіших галузей народного господарства, розвивається як невід'ємна частина єдиної транспортної системи країни. Він забезпечує поряд з іншими видами транспорту раціональне виробництво і обертання продукції промисловості та сільського господарства, задовольняє потреби населення у перевезеннях.

Виробниче значення транспорту визначається об'єктивною необхідністю переміщення вантажів від місця виробництва до місця споживання.

Розвиток усіх галузей народного господарства в умовах неперервного збільшення та ускладнення між виробничих зв'язків у значній мірі залежить від чіткої, пов'язаної з технічним процесом виробництва роботи автомобільного транспорту.

Неперервне зростання обсягів автомобільного перевезення і здійснюване технічне переоснащення транспорту потребують подальшого вдосконалення організації транспортного процесу.

Комплекс різних видів транспорту, що знаходиться в залежності і взаємодії при виконанні перевезень, називають транспортною системою.

Головною задачею будь-якого виду транспорту, що входить то транспортної системи є забезпечення перевезення пасажирів та вантажів.

Мета курсового проекту - закріплення знань, отриманих в процесі вивчення дисципліни "Основи теорії транспортних процесів і систем", набуття навиків самостійної роботи та вирішення питань, пов'язаних із формуванням раціональної структури та використанням парку рухомого складу.

При виконанні курсового проекту студент має вирішити такі задачі:

    Ш виконати оптимізацію вантажних потоків; Ш визначити раціональну структуру парку рухомого складу для виконання перевезень вантажу від одного із вантажовідправників, який вибирається за критерієм максимального обсягу перевезень, до усіх, закріплених за ним, вантажоотримувачів; Ш розрахувати необхідну кількість транспортних засобів для виконання перевезень визначеного обсягу вантажу; Ш розрахувати годинну продуктивність рухомого складу та собівартість перевезення вантажу; Ш розрахувати чисельні характеристики замкнутої Пуассонівської системи масового обслуговування (СМО), яка представляє собою спільну роботу транспортних та навантажувально-розвантажувальних засобів; Ш визначити показники ефективності використання транспортних і навантажувально - розвантажувальних засобів у системі масового обслуговування.

Похожие статьи




ВСТУП - Розрахунок показників ефективності використання транспортних та навантажувально-розвантажувальних засобів

Предыдущая | Следующая