Загальна характеристика роботи - Творчий внесок академіка О. В. Квасницького у розвиток фізіології тварин в Україні

Актуальність теми. У розвиток біологічної науки України ХХ століття суттєвий внесок зроблено доктором біологічних наук, професором Олексієм Володимировичем Квасницьким, науково-практичний шлях якого високо оцінено: академік НАНУ, Заслужений діяч науки УРСР, лауреат Державної премії УРСР, Герой Соціалістичної праці. Враховуючи його надзвичайно вагомий внесок у розвиток науки і техніки та плідну творчу багаторічну працю - понад півстоліття в одній галузевій установі, Постановою Кабінету Міністрів України №1116 від 13 липня 2000 Інституту свинарства УААН присвоєно ім'я видатного вченого - Олексія Володимировича Квасницького.

Творчий внесок видатного біолога сприяє економічному зростанню держави, інтенсивному розвитку фундаментальних досліджень, спрямованих на практичне вирішення проблем сучасної біотехнології.

Праці академіка відомі широкому колу науковців і практиків, перекладені французькою, англійською, угорською, німецькою, чеською, естонською, румунською, іспанською та іншими мовами.

Науковий пошук О. В.Квасницького пронизаний ідеєю теоретичних розробок та створення нових методів підвищення продуктивності сільськогосподарських тварин на основі фундаментальних фізіологічних досліджень.

Плідні наукові здобутки в галузі фізіології травлення, вищої нервової діяльності, лактації, репродукції сільськогосподарських тварин - цінний внесок у скарбницю світової науки. З усіх піднятих проблем проведені оригінальні дослідження, ефективні як в зоотехнічному, так і економічному відношенні, надано актуальні практичні рекомендації з підвищення ефективності тваринництва для широкого використання в господарствах.

О. В.Квасницький - винахідник-конструктор і, вирішуючи наукову проблему, завжди конструював необхідні прилади й обладнання, що дозволяло ефективніше проводити дослідження і полегшити роботу практиків, а у деяких випадках було вирішальним фактором для одержання наукових результатів. Винахідницька робота академіка захищена 29 авторськими свідоцтвами.

О. В.Квасницький був талановитим педагогом і лектором. Він міг майстерно і просто донести до слухачів найскладніші проблеми та процеси фізіології. Його дар конструктора давав змогу демонструвати під час лекцій складні експерименти з використанням апаратури й обладнання, розроблених і виготовлених особисто. Поєднання постійної експериментальної роботи із потребами виробництва було невичерпним джерелом завжди оновленого лекційного матеріалу.

ХХI століття вважають століттям біотехнології, основи якої закладені вченими попереднього, серед них - Олексій Володимирович Квасницький. Новітня репродуктологія сільськогосподарських тварин базується на традиційних біотехнологіях: штучному осіменінні, синхронізації естральних циклів, овуляції і пологів маточного поголів'я, кріоконсервації сперми, ооцитів і ембріонів, трансплантації ембріонів, гормональній обробці самок з метою підвищення виходу приплоду (стимуляція суперовуляції і оптимізація умов внутрішньоматкового середовища). Зазначені дослідження - логічний розвиток ідей О. В.Квасницького.

Одночасно констатуємо відсутність грунтовного аналітичного наукового матеріалу про внесок Олексія Володимировича Квасницького у розвиток фізіології сільськогосподарських тварин.

У зв'язку з цим виникла необхідність спеціального (цілеспрямованого) наукового дослідження даної проблеми.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Робота є частиною планової наукової тематики лабораторії фізіології Інституту свинарства імені О. В. Квасницького УААН: "Вивчити фізіологічні та біохімічні особливості харчотравлення та репродукції свиней і розробити нові способи підвищення їх продуктивності" (номер держреєстрації 0197U003277).

Мета і завдання дослідження. Мета роботи: на основі аналізу наукової діяльності академіка О. В.Квасницького здійснити дослідження, підготуватити і систематизувати матеріал про творчий внесок українського вченого - академіка О. В.Квасницького у розвиток фізіології тварин, висвітлити пріоритетність та значення його теоретичних, експериментальних і конструкторських пошуків.

Для досягнення мети були виконані такі завдання:

    - проаналізовано напрями науково-практичної діяльності О. В. Квасницького; - висвітлено принципи методології О. В. Квасницького у проведенні фізіологічних досліджень; - показано пріоритетність досліджень ученого та значення їх для науки і практики; - проаналізовано винахідницьку і конструкторську діяльність О. В.Квасницького, його майстерність у поєднанні глибоких фундаментальних досліджень з практичним застосуванням їх у виробничих умовах; - охарактеризовано наукову школу О. В.Квасницького.

Об'єкт дослідження - науково-практична діяльність академіка О. В. Квасницького.

Предмет дослідження - наукові розробки і праці академіка О. В. Квасницького.

Методи дослідження. Аналіз науково-практичного доробку О. В.Квасницького; робота з документами, фотоматеріалами, архівними матеріалами Інституту свинарства ім. О. В.Квасницького УААН, Полтавського краєзнавчого музею, Полтавської державної аграрної академії.

Базовими в роботі були аналітичні методи.

Наукова новизна одержаних результатів. Дана робота - це перше комплексне вивчення науково-практичної діяльності академіка Олексія Володимировича Квасницького з метою узагальнення матеріалу про його творчий внесок у розвиток фізіології тварин. Кожен напрям пошуку вченого композиційно представлений у такому поєднанні: досліди > винаходи > конструкторська робота > втілення результатів у виробництво. У роботі вперше висвітлено діяльність О. В.Квасницького як вчителя і викладача.

Практичне значення одержаних результатів. Одержані результати аналізу наукової діяльності О. В.Квасницького з питань методології наукової справи, техніки проведення експериментів, конструювання та винаходів, методики викладання навчальної дисципліни "Фізіологія" можуть бути широко використані науковцями, спеціалістами, викладачами. Вважаємо, що робота сприятиме відновленню активного використання в аграрному секторі держави наукової спадщини Олексія Володимировича Квасницького, зосередить увагу вчених на необхідності продовження його наукових дослідів, а спеціалістів, фермерів - до практичного використання результатів наукової діяльності академіка, зокрема з питань фізіології розмноження сільськогосподарських тварин, годівлі та догляду за поголів'ям.

Особистий внесок здобувача. Автором здійснено аналіз наукової спадщини О. В.Квасницького: 208 першоджерел наукових праць, конструкторських розробок, практичних рекомендацій вченого; за принципом хронології впорядковано матеріали про його життєвий і творчий шлях; підібрано фотодокументи; опрацьовано архівні матеріали наукових і навчальних установ; підготовлено окремі публікації до видання книги "Академік Квасницький Олексій Володимирович" серії "Аграрна наука України в особах, документах, бібліографії" (у співавторстві).

Апробація результатів дисертації. Положення дисертаційної роботи повідомлені і обговорені на засіданнях вченої ради Інституту свинарства ім. О. В. Квасницького УААН (м. Полтава, 2002-2005рр.); ІІ конференції молодих учених і спеціалістів "Історія освіти, науки та техніки в Україні" (м. Київ, 2004р.); Загальноросійській науково-практичній конференції і ХІІІ Міжвузівській координаційній раді "Свинина" (Донський ДАУ, 2004р.); науково-практичній конференції "Актуальні проблеми функціональної морфології", присвяченій 100-річчю з дня народження професора Е. Д.Бромберг (УМСА, м. Полтава, 2005р.); Міжнародній науково-практичній конференції з проблем свинарства (м. Одеса, 2005р.).

Публікації. Окремі положення роботи опубліковані у книзі "Академік Квасницький Олексій Володимирович" серії "Аграрна наука України в особах, документах, бібліографії" (у співавторстві); у 10 статтях, з них 6 - у фахових виданнях. Публікації відображають зміст дисертації.

Структура та обсяг дисертації. Матеріали дисертаційної роботи викладені на 177 сторінках комп'ютерного тексту, з них 150 - основного тексту; містять вступ, матеріали і результати досліджень, висновки, пропозиції, 1 додаток. Робота ілюстрована 4 схемами, 15 фотокопіями оригінальних малюнків із авторських примірників праць О. В.Квасницького та фото з архіву Інституту свинарства ім. О. В.Квасницького УААН ). Список використаної літератури налічує 281 видання, серед яких 42 іноземних.

Основна частина

Похожие статьи




Загальна характеристика роботи - Творчий внесок академіка О. В. Квасницького у розвиток фізіології тварин в Україні

Предыдущая | Следующая