ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Продуктивність і обмін речовин курей кросу "Іса-Браун" при використанні в комбікормах амінокислот і полімінеральної суміші

Актуальність теми досліджень. Висока яєчна продуктивність птиці досягається введенням у комбікорми високоенергетичних кормів та різних біологічно-активних добавок, в тому числі амінокислот, вітамінів, макро - і мікроелементів та антиоксидантів. Додавання цих добавок до основних комбікормів змінює співвідношення кислих і лужних еквівалентів, його активну і титровану кислотність, а систематичне їх використання в годівлі птиці впливає на перетравність поживних речовин корму та продуктивність тварин.

Проблема використання кормів із різним співвідношенням кислих і лужних еквівалентів була предметом наукових досліджень ряду вітчизняних (Гулий М. Ф., 1976; Николайчук А. І., 1976; Мельничук Д. О. та інш., 1995; Любецька Т. В., 2000; Лемешева М. М., 2004; Лисунова Л. та ін., 2004; Фісінін В. І., 2004) та зарубіжних вчених (Olver M. D., 1989; Berzina N., 2001). Однак, не дивлячись на успіхи, досягнуті у вирішенні проблеми амінокислотно-мінерального живлення курей яєчного напряму продуктивності, ще і сьогодні залишаються не дослідженими ряд питань з вивчення застосування полімінеральних сумішей природного походження у комплексі із амінокислотами в годівлі птиці та розробка на їх основі нових ефективних кормових добавок. Останнє дозволить забезпечити високу продуктивність птиці, покращити якість отриманої продукції, поліпшити її поживну і біологічну цінність, підвищити економічну ефективність виробництва продукції птахівництва.

Тому дослідження по пошуку джерел полімінеральних сумішей, особливо природного походження, що здатні регулювати співвідношення кислих і лужних еквівалентів в кормах, бути джерелом макро - і мікроелементів для організму птиці, володіти високими сорбційними властивостями та підвищувати трансформацію поживних речовин корму у тваринницьку продукцію, залишаються актуальними і мають важливе наукове та практичне значення.

Зв'Язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконувалась згідно з планом науково-дослідних робіт кафедри годівлі сільськогосподарських тварин Одеського державного аграрного університету протягом 1995-2005 років і є частиною теми "Удосконалення сучасних та розробка нових рецептів комбікормів, преміксів, кормових добавок та препаратів на основі біологічно-активних речовин різної природи, підвищуючих використання поживних речовин корму та продуктивність сільськогосподарських тварин та птиці" (номер державної реєстрації 0102U004916).

Мета і задачі дослідження. Мета роботи - встановити оптимальні дози введення амінокислотної кормової добавки і полімінеральної суміші в комбікорми та дослідити їх вплив на обмін речовин, перетравність корму і яєчну продуктивність курей кросу "Іса-Браун".

Відповідно до мети були поставлені задачі вивчити:

    - фізико-хімічні і технологічні властивості амінокислотної кормової добавки та цеоліту; - активну кислотність і співвідношення кислотних і лужних еквівалентів у комбікормах; - фізіологічний стан та обмін речовин у курочок та курок-несучок; - розробити рецепт амінокислотно-полімінеральної суміші на основі амінокислотної кормової добавки, цеоліту та двовуглекислого натрію для молодняку курей яєчних порід; - яєчну продуктивність та якість яєць при згодовуванні цеоліту, амінокислотної кормової добавки та амінокислотно-полімінеральної суміші; - перетравність та засвоєння поживних речовин корму у курок-несучок; - гематологічні показники птиці; - провести виробничу перевірку застосування розробленої амінокислотно-полімінеральної суміші для молодняку яєчних курей.

Об'єкт дослідження - цеоліт, добавка амінокислотна кормова, амінокислотно-полімінеральна суміш, курочки кросу "Іса-Браун", яйця.

Предмет дослідження - властивості та хімічний склад добавок, кислотність комбікорму, співвідношення кислотних та лужних еквівалентів в кормах, ріст та розвиток курочок, перетравність і використання поживних речовин корму, продуктивність курей, якість яєць, гематологічні показники, кислотно-лужна рівновага крові.

Методи досліджень - поставлені в роботі задачі вирішувались експериментально, з використанням зоотехнічних (хімічний склад корму, яєць та посліду, яєчна продуктивність, морфологічні, харчові та товарні показники якості яєць), біохімічних (рН корму, хімічний склад добавок, показники обміну речовин), фізіологічних (гематологічні показники) та статистичних методів досліджень.

Наукова новизна одержаних результатів. Вперше експериментально обгрунтовано та доведено доцільність використання розробленої амінокислотно-полімінеральної суміші в годівлі курок-несучок.

Встановлено регулюючий вплив амінокислотно-полімінеральної суміші на активну та загальну кислотність комбікорму для курок-несучок та зниження рівня бактеріальної забрудненості кормів. Згодовування амінокислотно-полімінеральної суміші куркам-несучкам підвищує швидкість росту курочок, несучість та вихід яєць на середню несучку, покращує перетравність і засвоєння поживних речовин корму, знижує витрати корму на одиницю продукції та забезпечує високу збереженість поголів'я.

Показано позитивний вплив згодовування амінокислотно-полімінеральної суміші куркам-несучкам на якість яєць, покращення їх амінокислотного складу і зниження в них вмісту важких металів.

Кури амінокислотний кормовий добавка

Наукова новизна одержаних результатів підтверджується Деклараційним патентом України на винахід (№ 58822 А від 15.08.03).

Практичне значення одержаних результатів. Доведено доцільність використання амінокислотно-полімінеральної суміші для нормалізації співвідношення кислотних та лужних еквівалентів у комбікормах та підвищення яєчної продуктивності курей кросу "Іса-Браун".

Встановлено оптимальну кількість цеоліту, амінокислотної кормової добавки та двовуглекислого натрію в амінокислотно-полімінеральній суміші.

Розроблено рецепт і технологію виробництва амінокислотно-полімінеральної суміші, яка регулює кислотність комбікорму і оптимізує її до фізіологічно необхідного рівня.

Встановлено оптимальну дозу введення амінокислотно-полімінеральної суміші до комбікормів для курок-несучок, яка становить 4% від маси корму. Розроблено пропозиції щодо її використання в годівлі молодняку курок кросу "Іса-Браун". Згодовування амінокислотно-полімінеральної суміші курочкам підвищує збереженість поголів'я птиці на 5,7%, швидкість росту - на 12,1% і несучість - на 8,3%.

Доведено, що згодовування амінокислотно-полімінеральної суміші куркам-несучкам підвищує їх середньодобові прирости на 11,7%, збільшує масу яєць на 7,9, товщину шкаралупи - на 10,2, індекс форми - на 4,8, покращує перетравність сухої речовини на 2,2, протеїну - на 9,3, підвищує засвоєння азоту в організмі - на 1,62, кальцію - на 4,19, фосфору - на 7,35%, що дає змогу одержати додатково 3168 грн. на 1000 голів.

Результати досліджень можуть бути використані при організації виробництва комбікормів, профілактичних препаратів для молодняку курей сучасних кросів яєчного напряму продуктивності.

Апробація результатів дисертації. Матеріали дисертації доповідалися на:

    - міжнародній науково-практичній конференції молодих вчених в Асканії-Нова (1998 р.); - міжнародному конгресі, присвяченому 65-річчю аграрного університету Молдови (1998 р.); - міжнародній науково-виробничій конференції "Наукове забезпечення агропромислового виробництва" (м. Одеса, 1999 р.); - щорічних наукових конференціях професорсько-викладацького складу, аспірантів та магістрів ОДАУ (1998-2005 рр.).

Публікації. За темою дисертаційної роботи опубліковано 6 наукових праць, у тому числі 6 статей у фахових виданнях, а також одержано Деклараційний патент України на винахід.

Структура і обсяг дисертації. Дисертаційна робота складається із вступу, огляду літератури, методики досліджень, результатів досліджень, їх аналізу та узагальнення, висновків і пропозицій виробництву, списку літератури і додатків.

Дисертація викладена на 131 сторінці машинописного тексту, містить 44 таблиці, 11 рисунків, 31 додаток. Список літератури включає 178 джерел, з них 59 - іноземною мовою.

МАТЕРІАЛИ ТА МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕНЬ

Дослідження проводились впродовж 1998-2005 рр. на базі ВАТ "Отрадівське" Роздільнянського району Одеської області та у лабораторіях кафедри годівлі сільськогосподарських тварин Одеського державного аграрного університету. Науковий, науково-господарський та виробничий досліди проводили за методом груп (табл.1).

Таблиця 1 - Схема науково-господарських дослідів

Група

Кількість, курочок, гол.

Вік, діб

Особливості годівлі

Перший науково-господарський дослід

1- контрольна

85

45

Основний комбікорм (ОК)

2- дослідна

85

45

ОК + 2% цеоліту

3- дослідна

85

45

ОК + 4% цеоліту

4- дослідна

85

45

ОК + 2% цеоліту + 0,3% двовуг-лекислого натрію

Другий науково-господарський дослід

1- контрольна

107

48

ОК

2- дослідна

107

48

ОК + 2% добавки амінокислот-ної кормової (ДАК)

3- дослідна

107

48

ОК + 4% ДАК

4- дослідна

107

48

ОК + 2% ДАК+2% цеоліту

Третій науково-господарський дослід

1- контрольна

100

50

ОК

2- дослідна

100

50

ОК + 3% амінокислотно-полімі-неральної суміші (АПС)

3- дослідна

100

50

ОК + 4% АПС

Матеріалом для науково-господарських дослідів були курочки кросу "Іса-Браун", яких за принципом аналогів розподілили, згідно з дослідами, на чотири (одна - контрольна і три - дослідні) та три (одна - контрольна і дві - дослідні) групи по 85, 107 і 100 голів у кожній. При підборі аналогів враховували живу масу, вік та швидкість росту. Середня жива маса курочок на початок дослідів була в межах 0,424-0,552 кг.

Протягом першого та третього науково-господарських експериментів були проведені фізіологічні досліди (табл. 2).

Таблиця 2- Схема балансових дослідів

Група

Кількість, голів

Жива маса, кг

Інтенсивність несучості, %

Особливості годівлі в період досліду

Перший дослід

1- контрольна

5

1,69

91

ОК

2- дослідна

5

1,79

92

ОК + 2% цеоліту

3- дослідна

5

1,85

93

ОК + 2% цеоліту + 0,3% двовугле-кислого натрію

Другий дослід

1- контрольна

5

1,75

92

ОК

2- дослідна

5

2,20

97

ОК + 4% АПС

У виробничому досліді було сформовано дві групи курочок за методом міні-стада.

Тривалість науково-господарських дослідів становила 255 діб, які були поділені на два періоди - підготовчий (10 діб) і основний (245 діб).

Для проведення балансових дослідів були відібрані курки по 5 голів в кожній групі. Після проведення балансового досліду розраховували перетравність та засвоєння окремих поживних речовин корму, а також визначали їх трасформацію в енергію білка та жиру яйця.

У період науково-господарських і фізіологічних дослідів умови утримання птиці були однаковими у всіх групах й відповідали встановленим гігієнічним нормативам для молодняку та курок-несучок промислового стада.

Годівлю піддослідних курочок проводили повнораціонними комбікормами, поживність яких змінювалась відповідно до їх віку, живої маси й інтенсивності росту та відповідала схемі дослідів.

Фізико-хімічні властивості добавок досліджували за загальноприйнятими методами (Левицький А. П., 1990). Хімічний склад комбікорму визначали за традиційними методиками зоотехнічного аналізу, загальну кислотність - титруванням водної витяжки розчином лугу, рН комбікорму та добавок - за допомогою рН-метра.

Живу масу птиці визначали шляхом індивідуального зважування по періодах росту, а інтенсивність росту ? на основі абсолютних, середньодобових та відносних приростів.

Збереженість поголів'я, кількість спожитого корму та несучість визначали на основі щоденного обліку. В кінці досліду розраховували витрати комбікорму на одиницю продукції (на 1 кг приросту живої маси та на 10 яєць).

Масу яєць визначали зважуванням їх протягом п'яти суміжних днів у кінці кожного місяця яйцекладки на вагах ВЛКТ-500. Оцінку хімічного складу і морфологічних показників якості яєць проводили у відповідності з рекомендаціями ВНДІТІП. Амінокислотний склад яєць визначали на автоматичному аналізаторі ААА-81. Яйця для оцінки відбирали за принципом випадкової вибірки в кінці кожного місяця яйцекладки.

При визначенні перетравності протеїну корму азотисті речовини калу відділяли від сечової кислоти та її солей хімічним шляхом за методикою М. Я. Дьякова (1967). Коефіцієнти конверсії протеїну й енергії комбікорму в енергію білка та жиру яйця розраховували за методикою Л. К. Лепайые (1982).

Гематологічні показники досліджували за загальноприйнятими методиками (Кармалиев Р. Х., 1977). Резервну лужність визначали за В. И. Панисяк (1969), рН та кислотну ємність крові - за Неводовим (1978). Кров у птиці відбирали вранці до годівлі та змішували з розчином гепарину (1мл препарату містить 5000 ІО діючої речовини) у співвідношенні 11,5:1.

Протягом дослідження контролювали реакцію золи в раціоні за формулою:

Р=,

Де P - реакція золи; S, Cl, Ca, Na, Mg, К - вміст елементів у 1 кг корму, г, а числа при них - коефіцієнти переводу в грам-еквіваленти.

В кінці першого науково-господарського досліду проводили забій і вивчення забійних показників птиці за методикою А. Л. Штеле (1979).

Статистичну обробку даних здійснювали на ПЕОМ з використанням програми MS Еxсel.

РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ

Фізико-хімічні властивості компонентів амінокислотно-полімінеральної суміші. За результатами досліджень встановлено, що цеоліт - полімінерал, який у своєму складі містить більше лужних макроелементів, ніж кислотних. Співвідношення грам-еквівалентів кислотних і лужних елементів в цеоліті становить 16 : 369, а рН дорівнює 7,8.

Добавка амінокислотна кормова (ДАК) містить набір легкозасвоюваних гідролізатів білків та полісахаридів, більше амінокислот, ніж мінеральних речовин й вітамінів, тому має кисле середовище (рН=4,7), а співвідношення грам-еквівалентів кислотних і лужних макроелементів - 113 : 59.

Досліджувані компоненти сипучі, рівномірно змішуються, мають помірний кут природнього схилу, низьку гігроскопічність, не злежуються, тому їх можна вважати придатними для приготування багатофункціональної суміші амінокислот і полімінералів. Ефективність впливу різних добавок, їх доз і сумішей у складі комбікорму на організм курочок та їх яєчну продуктивність вивчали в першому і другому науково-господарських дослідах.

Похожие статьи




ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Продуктивність і обмін речовин курей кросу "Іса-Браун" при використанні в комбікормах амінокислот і полімінеральної суміші

Предыдущая | Следующая