Загальна характеристика роботи - Особливості створення ліній та гібридів соняшнику олеїнового типу

Актуальність теми. Одним із пріоритетних напрямів в селекції соняшнику є створення гібридів, які поєднують високий рівень урожайності, стійкість до збудників хвороб, адаптованість до різних агроекологічних умов та високу якість продукції. Створення таких гібридів можливе лише за умови наявності різноманітного вихідного матеріалу з високими донорськими властивостями за якістю, і при розробках особливих селекційних методик.

Незважаючи на значну увагу попередніх дослідників щодо покращення якості соняшникової олії, на теперішній час не існує даних за мінливістю структури жирнокислотного складу олії на рівні селекційного матеріалу в комплексі ознак, що призначені для гетерозисної селекції соняшнику. Важливим залишається пошук ефективних шляхів добору селекційно-цінного матеріалу з високими донорськими властивостями за якістю. Відкритим є питання відмінності гібридів звичайного (лінолевого) типу і олеїнового за господарсько-цінними ознаками та їх адаптивними властивостями. Недостатньо висвітлено особливості селекційної роботи по створенню гібридів олеїнового типу.

Все це свідчить про актуальність теми та необхідність проведення досліджень для вирішення важливих наукових питань, зазначених вище.

Зв'Язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дослідження за темою дисертаційної роботи виконані відповідно до тематичного плану науково-дослідних робіт лабораторії селекції і генетики соняшнику Інституту рослинництва ім. В. Я. Юр'єва УААН по завданню 2.10 ,,Створити і упровадити високопродуктивні сорти і гібриди соняшнику, стійкі до хвороб і шкідників, більш технологічні в переробці, які забезпечують збільшення виходу олії з гектару, а також підвищення рівня виробництва" в 1995 р. (№ державної реєстрації UA01003590Р); по завданню 2.10 ,,Створити та передати в державне сортовипробування високопродуктивні міжлінійні гібриди соняшнику різних груп стиглості, стійких до основних хвороб з урожайністю насіння 35-42 ц/га, олійністю 52-54 %, збором олії 16,0-18,0 ц/га, технологічні в переробці, високим виходом олії" в 1996?2000 рр. (№ державної реєстрації 0197U012413); та по завданню 2.10 ,,Розробити теоретичні основи і створити гібриди соняшнику з потенційною врожайністю 4,2-4,5 т/га, вмістом олії 52-54 %, різним складом жирних кислот, збором олії 1,70-1,86 т/га, комплексною стійкістю до основних патогенів, високим потенціалом насіннєвої продуктивності батьківських форм" в 2001-2005 рр. (№ державної реєстрації 0101U006130).

Мета і завдання дослідження. Метою досліджень є визначення особливостей створення ліній-відновників фертильності пилку з високими донорськими властивостями за вмістом олеїнової кислоти і високою комбінаційною здатністю за різними господарсько-цінними ознаками при селекції гібридів соняшнику олеїнового типу.

Для досягнення мети виконували наступні завдання:

    * дослідити генотипове різноманіття ліній І4 за жирнокислотним складом олії; * встановити особливості добору високоолеїнових ліній; * виділити лінії-відновники фертильності пилку з високими донорськими властивостями за вмістом олеїнової кислоти в олії і з комплексом цінних селекційних ознак; * визначити шляхи використання отриманих батьківських форм в селекції гібридів з оліями альтернативного типу, максимально придатних до відповідних промислових вимог; * провести порівняльну оцінку гібридів олеїнового і лінолевого типів за господарсько-цінними ознаками та їх екологічною пластичністю; * дослідити особливості успадкування вмісту олеїнової кислоти та розробити принципово нову схему створення ліній і гібридів олеїнового типу; * створити олеїнові гібриди з підвищеним рівнем урожайності і адаптивним потенціалом.

Об'єкт дослідження: створення ліній та гібридів соняшнику олеїнового типу.

Предмет дослідження: встановлення особливостей успадкування корисних ознак та добір нового вихідного матеріалу з підвищеним вмістом олеїнової кислоти з послідуючим контролем гомозиготного стану домінантних детермінантів.

Методи дослідження: польові і лабораторні - для оцінки самозапилених ліній і експериментальних гібридів соняшнику; статистичні - для оцінки рівня корисних ознак і їх взаємозв'язку, екологічної пластичності, стабільності і оцінки достовірності отриманих результатів.

Наукова новизна одержаних результатів. Вперше в умовах східної частини Лісостепу України встановлено особливості мінливості жирнокислотного складу олії у ліній і гібридів соняшнику.

Створено лінії-відновники фертильності пилку олеїнового типу з високими донорськими властивостями та комплексом селекційно-цінних ознак.

Проведено порівняльну оцінку гібридів олеїнового і лінолевого типів за основними господарсько-цінними ознаками та їх екологічною пластичністю.

Розроблено принципово нову схему селекції ліній та гібридів соняшнику олеїнового типу, яка базується на застосуванні ліній з високим рівнем вмісту олеїнової кислоти та з комплексом господарсько-цінних ознак.

Практичне значення одержаних результатів. Встановлено особливості мінливості жирнокислотного складу олії у ліній і гібридів соняшнику, що забезпечує створення нового високоолеїнового вихідного матеріалу.

Створено 13 високоолеїнових ліній-відновників фертильності пилку (Х 516В, Х 519В, Х 521В, Х 522В, Х 526В, Х 527В, Х 528В, Х 529В, Х 1228В, Х 1231В, Х 1342В, Х 1346В, Х 1349В) з високим вмістом олії в насінні, олеїнової кислоти в ній (від 85,36 % до 91,72 %) та груповою стійкістю до патогенів. Ці лінії використовуються в селекційних програмах Інституту рослинництва ім. В. Я. Юр'єва. На високоолеїнову лінію Х 526В одержано свідоцтво про реєстрацію зразка у генофонді від Національного Центру генетичних ресурсів рослин України.

Створено 7 гібридів соняшнику олеїнового типу (Еней, Ант, Дарій, Псьол, Квін, Богун, Зорепад) з вмістом в олії олеїнової кислоти від 65,99% до 89,9%, на які отримано 4 авторські свідоцтва та 5 патентів.

Завдяки дослідженням площі під високоолеїновими гібридами соняшнику Еней, Ант, Дарій, Псьол в Україні за останні 2001?2005 роки підвищилися до 25 % від загальної площі посівів, зайнятих гібридами селекції Інституту рослинництва ім. В. Я. Юр'єва УААН (близько 250 тис. га щорічно).

За створення гібридів Еней та Дарій Інститут рослинництва ім. В. Я. Юр'єва УААН нагороджено дипломом і золотою медаллю Всеукраїнського конкурсу - виставки "Кращий вітчизняний товар року ?2005".

За розробку гібридів Псьол і Ант отримано диплом та золоту медаль міжнародного салону-виставки "Інновації в агропромисловому комплексі" (18?21 квітня 2006 р., м. Севастополь).

Особистий внесок здобувача. Дослідження за темою дисертаційної роботи виконано автором особисто. Здобувачем проаналізовано та узагальнено літературні дані, сплановано і проведено дослідження, аналізи та обліки, в співавторстві створено нові цінні селекційні лінії та високоолеїнові гібриди соняшнику. Частка участі автора в наукових працях, надрукованих в співавторстві, складає 20-70% і включає виконання експериментальних досліджень, аналіз і узагальнення одержаних наукових результатів. Авторство в створених нових лініях і гібридах соняшнику складає 5-15%.

Апробація результатів дисертації. Основні положення дисертації доведено та обговорено на засіданнях селекційної секції вченої ради Інституту рослинництва ім. В. Я. Юр'єва УААН в 1995-2005 рр., Міжнародній конференції "Современные проблемы генетики, биотехнологии и селекции растений" (Харків, 2001); Міжнародній конференції "Современные вопросы создания и использования сортов и гибридов масличных культур" (Запоріжжя, 2002).

Публікації. Результати досліджень за матеріалами дисертаційної роботи опубліковано в 20 наукових працях, з яких 7 статей в наукових фахових виданнях, 2 тези міжнародних науково-практичних конференцій, 1 методичні рекомендації, 1 каталог, 4 авторських свідоцтва на гібриди соняшнику та 5 патентів.

Обсяг та структура дисертації. Дисертаційна робота містить вступ, 6 розділів, висновки, пропозиції для селекційної та сільськогосподарської практики, список літературних джерел і додатки. Загальний обсяг роботи налічує 191 сторінку, де міститься 36 таблиць, 17 рисунків, 26 додатків, 176 джерел літератури, в тому числі 62 іноземних.

Похожие статьи




Загальна характеристика роботи - Особливості створення ліній та гібридів соняшнику олеїнового типу

Предыдущая | Следующая