ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Удосконалення елементів технології вирощування гречки в весняних та літніх посівах в умовах південної частини західного лісостепу України

Актуальність теми. В Україні середня врожайність гречки складає 6,9 ц/га, а валове виробництво її зерна складає близько 274,6 тис. тонн, що не задовольняє потреб населення в цінному дієтичному продукті.

Низька врожайність та незначне поширення гречки в аграрному секторі нашої держави свідчать про те, що окремі технологічні аспекти вирощування цієї культури є недостатньо досліджувані.

На сьогодні досить детально вивчено біологічні особливості культури, її вимоги до основних нерегульованих та регульованих факторів оточуючого середовища. В Україні існує потужний сортовий потенціал цієї культури, розроблена технологія вирощування, зокрема системи удобрення, захисту тощо. Проте при господарюванні в умовах, коли відчувається гострий дефіцит ресурсно-технологічного потенціалу аграрного сектору економіки, питання підбору високопродуктивних, адаптивних сортів і попередників для їх вирощування стоїть надзвичайно гостро. Це обумовлено звуженням набору культур у сівозмінах і необхідністю висіву гречки по різних попередниках. Виникає необхідність вирощування гречки у післяукісних і пожнивних посівах.

Таким чином, оцінка потенціалу продуктивності нових сортів гречки при вирощуванні після різних попередників, в тому числі і в післяукісних та пожнивних посівах, вимагає відповідного наукового обгрунтування, зокрема для умов південної частини західного Лісостепу України.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дослідження проводили відповідно з державною бюджетною темою "Селекція на високу і стабільну продуктивність адаптованих до мінливих умов вирощування високоякісних сортів гречки та розробка енергозаощаджуючої технології їх вирощування та збирання для умов південно-західного регіону України" та тематичними планами Науково-дослідного інституту круп'яних культур Подільського державного аграрно-технічного університету (номер державної реєстрації 01001U003326).

Мета і завдання дослідження. Мета полягала у виявленні особливостей формування урожаю і якості зерна нових сортів гречки залежно від попередників у весняних і літніх посівах в умовах південної частини західного Лісостепу України.

Для досягнення цієї мети ставились завдання:

Встановити вплив попередників на польову схожість, ріст і розвиток, формування площі листкової поверхні, вміст пігментів в листках, нектаропродуктивність, виживаність рослин, морфологічні особливості гречки і структуру врожаю;

Визначити шляхи повнішого використання грунтової вологи рослинами гречки;

Обгрунтувати підбір кращих попередників для нових сортів гречки у весняних і літніх посівах;

Оцінити показники продуктивності нових сортів гречки при вирощуванні після різних попередників у весняних і літніх посівах;

Провести економічну оцінку ефективності окремих елементів технології; продуктивність сорт гречка

Впровадити розроблені технологічні прийоми у виробництво і розрахувати економічну ефективність впровадження.

Об'єкт дослідження - сорти гречки, попередники, строк сівби.

Предмет дослідження - процеси росту, розвитку, формування продуктивності посівів та продовольчої якості зерна гречки.

Методи дослідження. У роботі використовували загальнонаукові та спеціальні методи дослідження. Загальнонаукові методи: висування робочих гіпотез - при виборі напрямків досліджень; експерименту - для дослідження об'єкту та процесів, що відбуваються в ньому; спостереження - з метою виявлення кращих елементів технології, які сприяють підвищенню врожаю та поліпшенню його якості; аналізу - за допомогою якого досліджуваний об'єкт розчленовувався на складові частини з метою більш детального вивчення; синтезу - з метою поєднання розчленованих та проаналізованих частин досліджуваного об'єкта в єдине ціле; індукції - з метою виділення варіантів з найвищими посівними якостями та врожайними властивостями для впровадження у виробництво; дедукції - при проведенні біометричного аналізу рослин; абстрагування - при прогнозуванні результатів експериментів, виділенні найістотніших зв'язків в досліджуваному об'єкті. Спеціальні методи: лабораторний - для аналізу рослин з метою вивчення впливу умов навколишнього середовища на рослини, оцінки якості врожаю; польовий - для виявлення достовірних різниць між варіантами досліду, кількісної оцінки впливу факторів життя на врожайність рослин та якість зерна; методи математичної статистики - при плануванні досліджень, обробці отриманих результатів з метою визначення вірогідності даних за певної точності, виявлення залежності між досліджуваними показниками.

Наукова новизна одержаних результатів полягає в тому, що встановлено особливості формування продуктивності нових сортів гречки залежно від попередників в умовах південної частини західного Лісостепу України, в тому числі вперше - при вирощуванні цієї культури в літніх посівах. Виявлено сортові особливості формування фотосинтетичних показників. Обгрунтовано вплив попередників на формування показників продуктивності рослин, урожай та якість зерна сортів гречки у весняних і літніх посівах.

Встановлено сильні від'ємні кореляційні зв'язки забур'яненості посівів гречки із площею листкової поверхні. Визначено вплив попередників на використання запасів грунтової вологи та нектаропродуктивність сортів гречки. Оцінено технологічні показники якості врожаю зерна у нових сортів гречки при вирощуванні після різних попередників у весняних і літніх посівах.

Практичне значення одержаних результатів полягає в удосконаленні технологічних прийомів вирощування сортів гречки, які забезпечують урожай зерна на рівні 17,6-21,1 ц/га без суттєвого підвищення ресурсно-технологічних вкладень у технологію.

Удосконалені прийоми вирощування гречки пройшли виробничу перевірку в агроформуваннях Хмельницької області на площі 80 га, де забезпечили приріст врожаю зерна від 3,1 до 7,3 ц/га при порівнянні з базовою моделлю технології.

Особистий внесок здобувача. Дисертантом опрацьовано літературні джерела з обраної теми; обгрунтовано напрями досліджень та розроблено програму; проведено польові та лабораторні дослідження; узагальнено і опрацьовано отримані експериментальні дані; сформульовано висновки та пропозиції виробництву, підготовлено до друку дисертацію.

Апробація результатів дисертації. Основні положення і результати досліджень доповідались і обговорювалися на Міжнародній конференції присвяченій 30-річчю Науково-дослідного інституту круп'яних культур (Кам'янець-Подільський, 2002 р.), Міжнародній науковій конференції "Сталий розвиток агроекосистем" (Вінниця, 2002 р.), міжвузівських наукових конференціях аспірантів "Сучасна аграрна наука: напрями досліджень, стан і перспективи" (Вінниця, 2001-2004 рр.), обласних і районних науково-практичних семінарах з питань освоєння і впровадження сучасних технологій вирощування сільськогосподарських культур (2002-2005 рр.), науково-практичних конференціях професорсько-викладацького складу Подільського державного аграрно-технічного університету (2000-2005 рр.).

Публікації. За матеріалами дисертації опубліковано сім статей, в тому числі чотири в наукових фахових виданнях, три тези конференції.

Обсяг і структура роботи. Дисертаційна робота викладена на 186 сторінках машинописного тексту і включає 30 таблиць, 17 рисунків. Робота складається з вступу, чотирьох розділів, висновків, рекомендацій виробництву, списку використаних джерел (227 джерел, у тому числі 12 іноземною мовою), додатків, де розміщено 36 таблиць, довідки про впровадження результатів досліджень.

ЗМІСТ РОБОТИ

Похожие статьи




ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Удосконалення елементів технології вирощування гречки в весняних та літніх посівах в умовах південної частини західного лісостепу України

Предыдущая | Следующая