ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Морфофункціональні особливості міокарда теличок за різної рухової активності

Актуальність теми. Вирощування і утримання домашніх тварин спрямовано на максимальний розвиток їхньої продуктивності при мінімальних затратах. Проте інтенсивна зміна екології, у результаті діяльності людини не відповідає загальнобіологічним закономірностям росту і розвитку тварин, що є одним з показників зниження їхньої життєздатності. Найбільш стійким негативним фактором в умовах антропогенного тиску є гіпокінезія (Хрустальова І. В., 1984-2004; Вахітов М. Х., 1993; Рашмер Р. Ф., 1981; Сімонов А. А., 2002; Криштофорова Б. В., 1975-2004; Панферова Е. Е., 1977; Бердангаров К. В., 1987). Зниження рівня рухової активності тварин і людини викликає обмеження функції м'язових волокон, що спричинює втрату маси тіла та порушує нормальний ритм роботи серцево-судинної системи (Коваленко А. Е., Гуровський П. Н., 1980; Загрядський В. П., 1982). Обмеження рухової активності збільшує навантаження на серце і призводить до певних змін його функції (Карімов М. К., 1986; Боер В. А., 1973; Віткус А. Є., 1995; Fortuin N., Weisse I., 1988). На функціональний взаємозв'язок між кровоносною системою й апаратом руху, особливо кістковою системою, та морфологічним складом крові, вказують багато дослідників (Юріна Н. А., Лапец О. П., 1990; Старухіна Е. В., Мешков В. М., 1997). У роботах В. В.Яшиної (1994); С. А.Акулова (1997); В. В.Лемещенко (1997) розкриваються механізми перебудови апарата руху при різній інтенсивності локомоції, значно менше - серцево-судинної системи. Наявні в сучасній літературі поодинокі морфологічні і функціональні дослідження серця великої рогатої худоби залежно від віку, породи, напрямку продуктивності, способів вирощування тварин малоінформативні й не дають можливості визначити порушення серцевої діяльності в єдиному анатомо-фізіологічному аспекті. Залишаються нерозкритими морфофункціональні особливості міокарда серця тварин при різній руховій активності.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Робота виконана відповідно до державного плану науково-дослідної роботи кафедри анатомії і фізіології "Кримського державного агротехнологічного університету за темою "Розробити технологію вирощування і годівлі добових і новонародженого періоду телят залежно від морфофункціонального статуса розвитку в утробний період", номер держреєстрації 0199U004383 (держбюджетне замовлення Міністерства аграрної політики України, договір №6/1). міокард серце теличка кров

Мета дослідження - встановити структурно-функціональні особливості міокарда і морфологічного складу крові теличок за різної інтенсивності рухової активності.

Для досягнення мети необхідно було вирішити наступні Завдання:

Виявити морфометричні (органні) особливості серця і його виносних судин;

З'ясувати співвідношення тканинних структур у передсердях, шлуночках і міжшлуночковій перегородці серця;

Визначити особливості структури робочих кардіоміоцитів;

Виявити особливості морфологічного складу крові;

З'ясувати корелятивні зв'язки морфофункціональних змін серця з масою тіла, кісткової системи, скелетних м'язів, а також взаємозв'язки між абсолютною масою серця, товщиною стінок шлуночків і діаметром робочих кардіоміоцитів.

Об'єкт дослідження - структурно-функціональні особливості серця тварин.

Предмет дослідження - вплив дозованого примусового руху і гіпокінезії на міокард, виносні судини і морфологічний склад крові теличок червоної степової породи 1-, 10-, 30- і 120-добового віку.

Методи дослідження: Зоотехнічні (визначення динаміки росту і розвитку серця і організму теличок); морфологічні (морфометричні і мікроскопічні - для виявлення структурно-функціональних особливостей міокарда телят); гематологічні (визначення динаміки кількості еритроцитів і лейкоцитів та гемоглобіну); статистичні (обробки цифрових даних з метою визначення вірогідності змін показників, коефіцієнта варіабельності та корелятивних зв'язків).

Наукова новизна одержаних результатів. Вперше визначено структурно-функціональні особливості міокарда і судин, що виходять з серця, у теличок, вирощуваних у загальноприйнятих умовах стійлово-прив'язної технології (контроль) та в тих же умовах із застосуванням дозованого примусового руху (дослід). Визначені особливості структури серця на різних рівнях його структурної організації у добових, а також адаптивні зміни, пов'язані з ростом та розвитком кардіоміоцитів, з віком і за різної рухової активності теличок. Доведена поетапність структурних змін кардіоміоцитів у передсердях, шлуночках і міжшлуночковій перегородці серця теличок з віком та за різної рухової активності. Встановлена динаміка морфологічного складу крові і гемоглобіну у добових, новонародженого і молочного періодів теличок при різних біомеханічних навантаженнях. Вперше доведено наявність взаємозв'язку між структурою серця і морфологічним складом крові новонароджених, 10-, 30- і 120-добових теличок. Виявлені зміни характеру і сили корелятивних взаємозв'язків між масою серця, кісткової системи, скелетних м'язів та масою тіла теличок. Визначено корелятивні взаємозв'язки між абсолютною масою серця, товщиною стінок шлуночків і діаметром робочих кардіоміоцитів телят за різної рухової активності.

Практичне значення одержаних результатів. Отримані результати досліджень морфофункціональних особливостей серця на різних рівнях його структурної організації у добових і телят молочного періоду є вагомим внеском у розробку нового напряму ветеринарної медицині - ветеринарної неонатології. Виявлена незавершеність будови серця на різних рівнях структурної організації і його адаптивні можливості мають практичне значення для з'ясування діагностики, уточнення патогенезу при захворюваннях серця та їх профілактики. Результати досліджень є базою для розробки нових науково обгрунтованих технологій утримання і годівлі телят, спрямованих на підвищення їх життєздатності. Матеріали дисертації рекомендується використовувати у навчальній роботі і при написанні відповідних розділів підручників, посібників, методичних рекомендацій, монографій з морфології тварин. Результати досліджень використовуються у навчальному процесі на кафедрах анатомії, гістології, фізіології, паталогічної анатомії та фізіології факультетів ветеринарної медицини в Україні і Російської Федерації, що підтверджено відповідними документами.

Особистий внесок здобувача. Автор дисертаційної роботи самостійно підбирав групи телят, відбирав матеріал, провів експериментальні дослідження, проаналізував та узагальнив одержані результати.

Апробація результатів дисертації. Основні положення дисертаційної роботи автор доповідав на міжвузівській науковій конференції "Проблеми АПК у роботах вчених Криму" (21 січня 2000 р., м. Сімферополь); науковій конференції Національного медичного університету ім. О. О. Богомольца "Морфологія лімфатичних та кровоносних судин", присвяченій 100-річчю з дня народження професора О. О. Прочанина (2000 р., м. Київ); І республіканській конференції молодих вчених Криму (18 травня 2000 р., м. Сімферополь); Кримській республіканській науковій конференції "Актуальні проблеми АПК Криму" (6-7 липня 1999 р., м. Сімферополь).

Публікації. Результати досліджень викладені у 7 статтях, 3 з яких опубліковані у фахових наукових виданнях: Білоцерковського державного аграрного університету (2), Кримського державного агротехнологічного університету (1); "Таврійський медико-біологічний вісник", Сімферополь (1); Національного медичного університету ім. О. О. Богомольца, "Вісник проблем біології та медицини", Полтава-Харьків (1); "Актуальні питання сучасний біології", Сімферополь (1); "Морфофункціональні особливості ссавців та птахів" збірник праць Кримського СГІ (1).

Структура і обсяг дисертації. Дисертаційна робота включає вступ, огляд літератури, вибір напрямків досліджень, матеріал і методи, 6 розділів власних досліджень, їх узагальнення та аналіз, висновки і практичні пропозиції. Список літератури містить 225 джерел, у тому числі 72 - з далекого зарубіжжя. Дисертаційна робота викладена на 173-х сторінках комп'ютерного тексту, ілюстрована 64-ма рисунками та 19-ма таблицями.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

Похожие статьи




ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Морфофункціональні особливості міокарда теличок за різної рухової активності

Предыдущая | Следующая