Моніторинг природних комплексів - основний напрямок наукових досліджень Карпатського НПП - Загальна характеристика й завдання карпатського національного природного парку

Виходячи із Положення про державний моніторинг навколишнього природного середовища, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 1993 року № 785, можна констатувати, що державний моніторинг навколишнього природного середовища - система спостережень, збирання, обробка, передавання, збереження та аналізи інформації про стан навколишнього природного середовища, прогнозування його змін та розробка науково-обгрунтованих заходів для прийняття управлінських рішень. Розроблене Положення визначає порядок створення та функціонування такої системи в Україні.

Система державного моніторингу навколишнього природного середовища базується на трьох рівнях : локальному - на території окремих об'єктів (ділянках ландшафтів, підприємств, міст тощо); регіональному - у межах адміністративно-територіальних одиниць, на територіях економічних і природних регіонів; національному - на території країни в цілому.

Залежно від призначення здійснюються загальний (стандартний), оперативний (кризовий) та фоновий (науковий) моніторинги навколишнього природного середовища.

Фоновий моніторинг - спеціальні високоточні спостереження за всіма складовими навколишнього природного середовища, а також за характером, складом, кругообігом та міграцією забруднюючих речовин, за реакцією організмів на забруднення на рівні окремих популяцій, екосистем і біосфери в цілому.

Фоновий моніторинг здійснюється природних і біосферних заповідниках, природних парках, на інших охоронних територіях, базових станціях тощо

За роки існування парку на його території закладено цілу мережу моніторингових ділянок по дослідженню, як окремих компонентів екосистем, так і цілих комплексів. Дослідження в них проводяться в декількох напрямках.

ЛІСІВНИЧИЙ напрямок базується на дослідженнях, що проводяться на постійних пробних площах (ППП), які закладені в лісових насадженнях. Найбільше їх закладено у масивах смереково-ялицево-букових, буково-смереково-ялицевих та букових лісів в межах висот 500-900 м над рівнем моря (НРМ). В загальному ППП закладені аж до висоти 1550 м НРМ. На закладених ППП проводяться також спостереження за розвитком шкідників і хвороб лісу.

КЛІМАТИЧНИЙ напрямок грунтується на даних спостережень, які ведуться на метеопостах, які функціонують в усіх кліматичних зонах парку. Із одержаних результатів досить цікавим є факт наявності великої кількості гроз на протязі травня-липня м-ців.

Аналіз гідрологічних умов показує, що гідрорежим головної водної артерії КН1111 відповідає середньозваженим нормам. В той же час в деякі роки, внаслідок зливових дощів, спостерігались селеві явища, які нанесли відчутної шкоди лісовому господарству (мости, дороги), а також місцевим жителям даного регіону.

ФЕНОЛОГІЧНИЙ напрямок заключається у проведенні спостережень за типовими та рідкісними представниками флори і фауни, як на спеціальних фенопунктах, так і на фенологічних маршрутах, які охоплюють діапазон висот від 580 до 1780 м НРМ. Географо-фенологічні дослідження проводяться з метою виявлення залежності між сезонною ритмікою рослинних і тваринних організмів та комплексом геокліматичних умов їх місцезнаходження.

Аналіз таких спостережень на протязі багатьох років свідчить про значні відхилення у біологічних циклах розвитку рослин. Аналіз фенологічних спостережень вказує на зміни у проходженні фенофаз залежно від висотної зональності. У висотних районах парку початок вегетаційного періоду відмічається на 7-10 днів пізніше, ніж в низинних ділянках.

ЗООЛОГІЧНИЙ напрямок зводиться до обліків крупних ссавців та деяких видів птахів по всій території парку. Зміна чисельності їх в останні роки, наприклад, свідчить про підвищення загального антропогенного впливу, а також деяких екстремальних кліматичних фактор торів (як правило, у багатосні-жні зими зменшується кількість тварин - особливо копитних). Проводяться моніторингові дослідження і за нерестом форелі. У зв'язку із посиленням охорони, в останні роки різко збільшилась кількість нерестуючих особин. В мішаному лісі, що складає переважну більшість покритої лісом площі парку, ведуться моніторингові спостереження за змінами чисельності, вікової структури та демографії дрібних ссавців. Багаторічні дані переконують, що домінантом у таких лісах є лісова або руда нориця, субдомінантом - жовтогорла миша і види, які зустрічаються у лісовому комплексі.

Крім вищеприведених моніторингових спостережень в парку ведуться також дослідження із визначення мікроелементів у контрольних створах ріки Прут, за атмосферними опадами і т. п. Постійні моніторингові спостереження дають змогу прослідковувати кожен процес у динаміці і давати йому відповідну оцінку.

Похожие статьи




Моніторинг природних комплексів - основний напрямок наукових досліджень Карпатського НПП - Загальна характеристика й завдання карпатського національного природного парку

Предыдущая | Следующая