ВСТУП - Сучасний стан і перспективи розвитку постійної лісонасінної бази дуба звичайного на Сумщині

Актуальність теми. Необхідною умовою створення високопродуктивних, високоякісних і стійких лісових насаджень є використання садивного матеріалу підвищених генетичних властивостей. Досвід розробки та втілення елітного насінництва в лісогосподарське виробництво підтвердив, що технічний прогрес лісівництва на базі селекційно-генетичних методів реальний і перспективний. Об'єкти постійної лісонасінної бази не тільки повинні задовольняти потреби лісового господарства у генетично покращеному насінні, а й бути основою для розгортанні селекційних робіт та збереження генетичного різноманіття лісів. Для забезпечення лісогосподарського виробництва жолудями з підвищеними генетичними властивостями на території Сумщини у попередні роки було відібрано генетичні резервати (ГР), плюсові насадження (ПН), плюсові дерева (ПД) та постійні лісонасінні ділянки (ПЛНД), створено архівно-маточну (АМП) та клонову насінну плантації (КНП) дуба звичайного (Quercus robur L.). У зв'язку з тим, що від часу відбору і створення об'єктів минув значний період часу, аналіз їх сучасного стану і узагальнення досвіду використання надасть можливість визначити напрямки подальшого підвищення їх ефективності.

Мета і завдання дослідження. Мета досліджень полягає у вивченні сучасного стану та ефективності використання об'єктів постійної лісонасінної бази дуба звичайного на Сумщині, а також розробці рекомендацій щодо її подальшого розвитку.

Для досягнення цієї мети предбачалося виконання таких завдань:

    - проаналізувати типологічну структуру дубових лісів Сумщини та визначити потреби у жолудях для лісовідновлення; - оцінити сучасний стан генетичних резерватів, плюсових насаджень, постійних лісонасінних ділянок, плюсових дерев в природних дубових лісостанах Сумської області, відібрати нові селекційні об'єкти; - вивчити особливості успадкування ростових і морфологічних ознак плюсових дерев дуба їх напівсібсовими потомствами; - виявити особливості фенології й репродукції клонів плюсових дерев на КНП дуба звичайного; - визначити наявність порушень у формуванні чоловічого гаметофіту плюсових дерев і клонів; - розробити рекомендації щодо використання та розвитку постійної лісо насінної бази дуба звичайного.

Об'єкт дослідження - сучасний стан і перспективи розвитку об'єктів постійної лісонасінної бази дуба звичайного.

Предмет дослідження - об'єкти постійної лісонасінної бази дуба звичайного.

Методи досліджень - таксаційні - при обстеженні генетичних резерватів, плюсових насаджень та ПЛНД; біометричні - при визначенні особливостей росту плюсових дерев та їх потомств; морфометричні - при дослідженнях будови листків; фенологічні - при дослідженнях репродуктивних процесів на клонових насінних плантаціях; цитологічні - при визначенні наявності порушень у процесі формування чоловічого гаметофіту; математико-статистичні - при обробці та аналізі отриманих експериментальних даних.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана у процесі проходження аспірантської підготовки (2003-2005 рр.) в лабораторії селекції УкрНДІЛГА в рамках тем № 12 "Вдосконалити методи та способи збереження і відтворення генетичного потенціалу лісових порід на основі селекції, генетики, цитології та мікроклонування" (№ держреєстрації 0100U001025) і № 5 "Вдосконалити систему збереження і невиснажливого використання генетичного різноманіття лісових порід" (№ держреєстрації 0104U005469).

Наукова новизна одержаних результатів. Для умов Сумщини вперше здійснено комплексну селекційно-таксаційну і санітарну оцінку сучасного стану об'єктів постійної лісонасінної бази. Запропоновано нову методику комплексної оцінки ПЛНД. Виявлено закономірності успадкування показників росту, морфології листя та репродукції напівсібсовими потомствами кращих дерев дуба звичайного, відібраних у ДП "Тростянецьке лісове господарство". За результатами цитологічних досліджень оцінено репродуктивну здатність плюсових дерев дуба звичайного.

Практичне значення одержаних результатів. На основі аналізу результатів комплексної інвентаризацію об'єктів ПЛНБ дуба звичайного на Сумщині, розроблено рекомендації щодо шляхів її подальшого розвитк, які впроваджуються у лісогосподарське виробництво. З метою розширення постійної лісонасінної бази області відібрано чотири нові плюсові насадження, два генетичні резервати, п'ять постійних лісонасінних ділянок і 36 кандидатів у плюсові дерева. За результатами випробувань плюсових дерев за потомством, 4 клони рекомендовано для створення КНП другого порядку.

Особистий внесок здобувача. Особисто автором розроблені програма й методика досліджень; проведені дослідження та проаналізовані їх результати; відібрані нові об'єкти ПЛНБ; підготовлені статті до друку, написано дисертацію.

Апробація результатів дисертації. Матеріали дисертаційної роботи доповідалися на науково-практичній конференції "Лісова наука - лісове господарство: стан та перспективи" (Харків, 2003) та науково-практичній конференції "Ліс, наука, суспільство. До 75-річчя УкрНДІЛГА" (Харків, 2005).

Публікації. За матеріалами дисертації опубліковано 5 наукових робіт, 4 з яких - статті у фахових виданнях.

Структура та обсяг дисертації. Дисертація складається із вступу, семи розділів, висновків і рекомендацій виробництву, списку використаних джерел, до яких входять 190 найменувань, у тому числі 20 - латиницею. Текст дисертації викладено на 230 сторінках (основну частину - на 150 сторінках), який включає 41 таблицю, 37 рисунків, 8 додатків.

Похожие статьи




ВСТУП - Сучасний стан і перспективи розвитку постійної лісонасінної бази дуба звичайного на Сумщині

Предыдущая | Следующая