ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДИСЕРТАЦІЇ - Економічний механізм раціонального використання та охорони земельних ресурсів в аграрній сфері

Актуальність теми. У зв'язку з посиленням кризових еколого-економічних явищ у сільському господарстві сформувалась стабільна тенденція погіршення якісних характеристик і падіння родючості грунтів: підвищується кислотність і засоленість, поширюється ерозія земель та їх деградація, а також зменшується вміст гумусу.

Низька продуктивність земель сільськогосподарського призначення зумовлена такими основними причинами: тривала відсутність реального власника, помилкова стратегія максимального залучення земель до обробітку, недосконалі техніка і технологія обробітку землі та виробництва сільсько-господарської продукції, невиважена цінова політика, недотримання науково обгрунтованих систем ведення землеробства і, зокрема, недотримання сівозмін, порушення агротехнічних вимог, зношеність матеріально-технічної бази та невиконання природоохоронних, комплексно-меліоративних, протиерозійних і інших заходів.

За подібних умов об'єктивно виникає необхідність розроблення і застосування дійових важелів забезпечення ефективного та екологобезпечного землекористування в аграрній сфері. Тобто зрештою йдеться про те, щоб запровадити такий економічний механізм, який стимулював би раціональне використання та охорону земельних ресурсів при веденні сільськогосподарської діяльності.

При цьому надто важливо, щоб зазначений механізм ураховував екологічні чинники, вимоги, критерії та обмеження. На жаль, такий механізм відсутній, що й свідчить про актуальність теми дисертаційної роботи.

Великий внесок у дослідження теоретико-методологічних і практичних аспектів раціонального використання та охорони земельних ресурсів та економічного стимулювання землеохоронних заходів зробили відомі вчені економісти-аграрники: Д. І.Бабміндра, О. Ф.Балацький, І. К.Бистряков, В. А.Борисова, П. П.Борщевський, С. Ю.Булигін, М. Д.Волощук, В. Г.В'юн, В. В.Горлачук, Г. Д.Гуцуляк, А. С.Даниленко, Б. М.Данилишин, Д. С.Добряк, С. І.Дорогунцов, В. А.Євтушенко, О. П.Канаш, О. Л.Кашенко, В. О.Леонець, В. В.Медведєв, Л. Г.Мельник, В. Я.Месель-Веселяк, Л. Я.Новаковський, Я. Б.Олійник, О. Я.Панчук, О. О.Пилипенко, М. Ф.Реймерс, І. А.Розумний, П. П.Руснак, П. Т.Саблук, В. Ф.Сайко, Н. М.Скурська, І. Л.Соколовський, А. Я.Сохнич, О. Г.Тараріко, А. М.Третяк, В. М.Трегобчук, М. М.Федоров, М. К.Шикула та інші. Наукові праці цих учених були використані при проведенні дослідження по темі дисертації.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. В роботі подано результати досліджень, виконаних автором, що відповідають тематиці науково-дослідних робіт відділу ресурсного потенціалу АПК Інституту економіки НАН України "Ресурсне забезпечення сталого розвитку АПК" (номер держреєстрації 0103U000088), відділу соціально-економічних аспектів розвитку АПК Об'єднаного інституту економіки НАН України "Формування економічного і соціального середовища ефективного розвитку АПК" (номер держреєстрації 0104U000485).

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційного дослідження є обгрунтування та розроблення теоретичних і практичних засад і рекомендацій щодо формування ефективного економічного механізму раціонального використання та охорони земель сільськогосподарського призначення в ринкових умовах.

Для досягнення поставленої мети ставилися та вирішувалися такі завдання:

    - проаналізувати вплив соціально-історичних і природноекономічних чинників на екологічний стан земельних ресурсів; - поглибити теоретичні засади та уточнити сутність понять раціональне використання й економічний механізм раціонального використання та охорони земельних ресурсів в аграрній сфері; - обгрунтувати систему економічних важелів раціонального використання та охорони земель сільськогосподарського призначення; - дати оцінку сучасного стану та ефективності сільськогосподарського землекористування; - розробити пропозиції щодо удосконалення економічного механізму регулювання і стимулювання раціонального використання та охорони земель сільськогосподарського призначення.

Об'єкт і предмет дослідження. Об'єктом дослідження є процеси та явища, пов'язані з використанням та охороною земель сільськогосподарського призначення України, а предметом сукупність теоретичних, методологічних і методичних основ формування ефективного економічного механізму раціонального використання та охорони земельних ресурсів в аграрній сфері.

Методи дослідження. Теоретико-методологічною основою дослідження є діалектичний метод пізнання та системний підхід до вивчення проблеми, вирішення якої передбачає визначення екологічних, економічних і соціальних аспектів раціоналізації землекористування.

Аналіз сучасного стану, закономірностей та інструментів раціонального використання земель проводився за допомогою монографічного методу, а також методів статистичного узагальнення, порівняння, аналізу і синтезу. Монографічний метод дав можливість визначити досвід і принципи раціоналізації й оптимізації землекористування.

За допомогою абстрактно-логічного методу дослідження проводилася розробка наукових основ охорони земель та екологобезпечної організації аграрного землекористування, а також розробка економічного механізму екологізації використання земель сільськогосподарського призначення.

Інформаційною базою дослідження послужили: положення Конституції України, Земельний кодекс України, закони України, нормативно-правові акти Верховної ради та Кабінету Міністрів України стосовно охорони земель сільськогосподарського призначення, статистичні дані Державного комітету статистики України, Державного комітету України по земельних ресурсах, аналітичні огляди, звіти і статистичні матеріали з питань економічного розвитку аграрного сектора, наукові публікації вчених у періодичних виданнях, матеріали науково-практичних конференцій, власні розрахунки автора, інформація, яка має форму недрукованої продукції і розміщена в мережі INTERNET.

Наукова новизна одержаних результатів Полягає в розробленні теоретичних і практичних засад удосконалення аграрного землекористування та посилення охорони земель сільськогосподарського призначення. Основними результатами є такі:

Вперше:

- розроблені наукові засади та методичні рекомендації щодо формування дійового економічного механізму раціонального використання та охорони земель сільськогосподарського призначення, які грунтуються на еколого-економічному підході і відповідають вимогам забезпечення переведення аграрного землекористування на принципи сталого екологозрівноваженого та ресурсозберігаючого розвитку;

Уточнено:

- сутність і принципи раціонального використання та охорони сільськогосподарських угідь, які передбачають системне застосування екологічних, соціальних та економічних підходів, чинників, критеріїв і показників;

Доповнено:

- систему важелів економічного механізму раціонального використання та охорони земель таким інструментом, який, з одного боку, стимулює концентрацію земель у найкращих землевласників і землекористувачів, а з другого - забезпечує додатковими джерелами фінансування землеохоронну діяльність за рахунок сплачених відшкодувань тими землевласниками, які спричиняють еколого-економічні та соціальні збитки;

Розвинуто і поглиблено:

- обгрунтування необхідності запровадження ліцензування забруднення сільськогосподарських угідь з чітким визначенням гранично допустимих норм конкретних забруднюючих інгредієнтів.

Крім того, наведена додаткова аргументація щодо необхідності збільшення посівних площ під ріпаком, вирощування якого сприятиме покращанню екологічної ситуації та підвищенню ефективності сільськогосподарського виробництва в Україні.

Практичне значення одержаних результатів Полягає в тому, що в дисертації поглиблено дослідження еколого-економічних аспектів раціонального використання та охорони земельних ресурсів, обгрунтовано необхідність екологізації землекористування як основного методу забезпечення екологічної, економічної і продовольчої безпеки в Україні.

Результати дослідження, сформульовані в роботі, використані Об'єднаним інститутом економіки при підготовці наукової доповіді "Удосконалення земельних відносин в аграрній сфері", яка була представлена Мінагрополітики України та Державному комітету України по земельних ресурсах (довідка від 30.09.2005 р. № 122-15/488). Науково-практичні рекомендації використані також корпорацією інтегрованих агропромислових підприємств України (ТОВ УкрРіпак) при розробленні і впровадженні економіко-інноваційних технологій вирощування, збирання та зберігання ріпаку для виробництва біодизеля, і при підготовці проекту створення зони концентрованого вирощування сільськогосподарських культур у типовому районі Полісся в рамках програми "Біодизель" (довідка від 20.10.2005 р. № 115-05). екологічний землекористування сільськогосподарський

Особистий внесок здобувача. Дисертаційна робота є самостійно виконаною науковою працею, де викладено авторський підхід до вирішення проблеми економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель сільськогосподарського призначення. Наукові положення, висновки і рекомендації, що виносяться на захист, одержані здобувачем особисто.

Апробація результатів дослідження. Основні положення та результати дослідження доповідалися та обговорювалися на науково-практичних конференціях: "Проблеми та шляхи оптимізації економічних та екологічних взаємовідносин у сталому розвитку Причорноморського регіону" (м. Миколаїв, 2003 р.); "Ефективне використання природно-ресурсного потенціалу як чинник оптимізації просторового розвитку регіонів" (м. Луцьк, 2004 р.); "Економічні проблеми виробництва та споживання екологічно чистої агропромислової продукції" (м. Суми, 2005 р.) та на Міжнародному Форумі молодих вчених "Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн" (м. Харків, 2005р.).

Публікації результатів дослідження. За результатами дослідження опубліковано 8 наукових праць загальним обсягом 2,5 д. а., з них 4 - у наукових фахових виданнях обсягом 1,8 д. а.

Обсяг і структура дисертаційної роботи. Дисертація складається із вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних літературних джерел з 171 найменування на 18 сторінках, 5 додатків на 5 сторінках, містить 38 таблиць (з них 9 таблиць займають 8 окремих сторінок) та 5 рисунків. Робота викладена на 208 сторінках, у т. ч. основна частина займає 177 сторінок.

Похожие статьи




ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДИСЕРТАЦІЇ - Економічний механізм раціонального використання та охорони земельних ресурсів в аграрній сфері

Предыдущая | Следующая